İş Fikirleri ve İş Kurmak

Girişimciler Bu Fırsatları Kaçırmayın

TÜRKİYE’DE ilk koronavirüs vakasının görülmesiyle birlikte alışkanlıklarımız ve davranış şekillerimiz epeyce değişti. Hepimiz bu dönemde evlerimizde daha çok vakit geçirirken bulunduğumuz ortamların hijyenik olmasına her zamankinden daha fazla dikkat ediyoruz.

Nano Gümüş İyon Teknolojisiyle Evler Temizleniyor

Özellikle işyerleri ve toplu bulunulan ortamlar zaten düzenli bir şekilde dezenfekte ediliyordu. Pandemi sonrası dezenfektan pazarı çok hareketlendi. Birçok firma bu dönemde bu hizmeti vermeye başladı. Talebin artmasıyla birlikte profesyonel dezenfektan hizmetleri artık evler için de kullanılır oldu. Nano gümüş iyon teknolojisi ile virüsler yok ediliyor. Fiyatlar metrekare bazında hesaplanırken, talepler artmaya devam ediyor. Fakat uzmanlar bir konuda uyarıyor, “Kullanılan ürün ve firma belgeleri mutlaka sorgulanmalı.”

Girişimciler Bu Fırsatları Kaçırmayın

“METREKARESİ MİNİMUM 1 TL”

Evlere dezenfeksiyon yapan firmalardan birisi Clear Clinic. Nano gümüş iyon teknolojisi kullanarak işlemleri gerçekleştirdiklerini ifade eden firma yetkilisi Sait Şentürk, “Ev, işyeri veya binalara dezenfekte hizmet işlemini sunuyoruz. Metrekare bazında fiyatlandırma yapıyoruz ve metrekare birim fiyatımız minimum 1 TL” diyor. İşlemden 10 dakika sonra kişilerin dezenfekte edilen yaşam alanlarını tekrar kullanabileceğini belirten Şentürk, “Mekanda yaşayanların diğer dezenfektan türlerinde olduğu gibi geç içeri girmesi gereken bir durum olmuyor.

Dezenfekte işleminden üç saniye sonra bakteri veya virüs yok oluyor” açıklamasını yapıyor. Dezenfeksiyon işlemi etkisinin, kullanılan gümüş iyon yoğunluğuna göre değiştiğini ifade eden Şentürk, “24 saat veya 21 gün arasında bir etki süresi mevcut, bu kullanılan malzemeye göre değişiyor” diyor. İzolasyonun bu dönemde en önemli silahımız olduğunu belirten Şentürk, “Görünmeyen düşmanlar dokunduğumuz her yerde olabilirler. Bu nedenle bulunduğumuz ortamlarda virüsleri yok etmemiz de çok önemli” değerlendirmesini yapıyor.

“TÜKETİCİ BELGE SORMALI”

Salgın döneminde evler için alman hizmetin arttığını ifade eden Bağcı Sosyal Hizmetler Genel Müdürü Cüneyt Bağcı ise, “Talebin yüzde 40’ı ev dezen-feksiyonu diyebiliriz. Covid-19 öncesi dezenfeksiyon hizmetini sadece global şirketlere yapıyorduk, şu anda talepler yüzde 300’den fazla arttı” diyor. Dezenfeksiyon hizmetinin artık hayatımızın bir parçası olduğunu belirten Bağcı, “Firmaların yüzde 80’i ile haftalık ve aylık dezenfeksiyon anlaşmaları yapıyoruz.

Fiyatlarımız dezenfekte edilecek alanın büyüklüğü, tavan yüksekliği gibi birçok etkene göre değişiklik gösteriyor. Dezenfekte edilecek alanı öncesinde görüyoruz, buna göre bir fiyat ortaya çıkıyor. Minimum fiyatımız ise 250 TL’den başlıyor” açıklamasını yapıyor.

Ortalama koruma süresinin 14 gün olduğunu aktaran Bağcı, “Tüketiciler, kullanılan ürünlerin insan cildine, bulundukları ortamlara ve özellikle hayvanlara zarar vermeyen güvenilir ürünler olduğuna dikkat etmeli. Özellikle alkol içeren ürünler uçucu ve yanıcı etkiye sahip olduklarından havaya karıştıklarında etkilerini çabuk yitirirler” diyor. Kendilerinin alkolsüz ürünleri tercih ettiklerini söyleyen Bağcı, “Dezenfekte edilen alanlarda ULV cihazları kullanılarak işlem yapılması gerekiyor, işlemden sonra ise ortalama 30 dakika alanda kişi bulunmamalı” açıklamasını yapıyor.

İşlemlerin güvenilir bir firma tarafından yapılmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Bağcı, sözlerini, “Dezenfektan cihazlarının içlerine haşere ilacı, el dezenfektanı, çamaşır suyu ve hatta sadece su koyarak bu işlemler yapılabiliyor. Bir firmadan dezenfeksiyon hizmeti almayı düşünenler mutlaka firmaların belgelerini ve kullandıkları ürünlerin belgelerini görmeli” değerlendirmesiyle tamamlıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=IUqF4haEKOE

“25 GÜN KORUMA SAĞLIYOR”

Dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştiren firmalardan bir diğeri ise RS Servis. Salgın sürecinde ilk günlerde aşırı bir talep artışı yaşandığını ifade eden firmanın CEO’su Ünal Ünaldı, “Şu an talepler düzene girdi. Salgın öncesine göre düzenli artışlar devam ediyor” diyor. Kullanılan ürünlerin Sağlık Bakanlığından onaylı olduğunu ifade eden Ünaldı, “Dezenfekte yapılacak tüm alanlarda sislenme yoluyla işlem yapılıyor. Uygulama sonrası ortalama 25-30 gün ortamda virüs oluşumu engelleniyor” açıklamasını yapıyor. Fiyatların metrekare üzerinden belirlendiğini aktaran Ünaldı, “Uygulama esnasında evde olunmaması gerekiyor. 15 dakika havalandırmadan sonra herhangi bir temizlik yapmadan oturulma devam edilebilir. Tüketicilerin güvenilir ve kurumsal şirketleri tercih etmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz” şeklinde konuşuyor.

Araç dezenfektan hizmeti de verdiklerini ifade eden Ünaldı, “Fiyatlarımız 120 TL, eğer kullanıcı kapıda mobil dezenfeksiyon hizmeti talep ederse 160 TL şeklinde değişiyor” diyor. Salgın süresince fiyatlarda yüzde 25 indirim uygulandığını belirten Ünaldı, dezenfeksiyonun yaklaşık 30 günlük bir koruma sağladığını belirtiyor.

“EKOLOJİK VE VEGAN”

Nanoksia Biyoteknoloji, endüstriyel mekanlar, oteller, hastaneler, marketler, kamu ve özel sektör binaları ve evlere hizmet veriyor. Dezenfeksiyon uygulama ve ürün satışlarının pandemi öncesine göre üç kat arttığını ifade eden firma yetkilileri, “Dezenfeksiyon işlemlerinde ekolojik ve vegan bir ürün olan Nanoksia’yı kullanıyoruz. Nanoksia’nın üretiminde, farklı bitki türleri kullanarak gümüş, çinko, demir gibi maddelerin antimikrobiyal ve antikanserojen özellikteki nanopartikül sentezi yapılıyor. Bu sayede doğaya ve insan sağlığına zararsız yüzde yüz bitkisel endüstriyel ürünlerin üretilmesi sağlanıyor” diyor.

Ulusal ve uluslararası patent ve sertifikalara sahip bir ürün kullandıklarını ifade eden yetkililer, “Koronavirüse karşı yüzde 100 etkisi olduğuna dair yurtdı-şından akredite laboratuvardan alman raporumuz var” açıklamasını yapıyor. Etki süresinin, kullanım sıklığı ve mikroorganizma yoğunluğuna göre değiştiğini belirten yetkililer, uygulamanın metrekare fiyatının 2 TL olduğunu belirtiyor.

Nano gümüş nedir?

Gümüşün antibakteriel özelliği yüzyıllardır biliniyor. Özel yöntemlerle nano boyuta getirilen gümüş, uygulandığı yüzeylerde uzun süreli koruma sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre nano gümüş partikülleri karşılaştığı bakteri ve virüslerin DNA’sını bozarak yok etme ve yeni mikropların çoğalmasını engelleme özelliğine sahip. Gümüş iyonlarının insan vücuduna zarar vermediği de biliniyor.

Mutlaka okuyun: Bu İşi Meslek Edinenler Çok Kazanabilir

Prof. Dr. Nail ÖZGÜNEŞ / İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı
“Temel temizlik yeterli olacaktır”

Nano gümüş iyon teknolojisi ile evleri dezenfekte etmek mümkündür. Diğer mikroorganizmalar gibi virüsler de bu teknoloji ile etkisiz hâle gelir. Gümüşün antimikrobik özelliği, eski çağlardan beri biliniyor. Gümüşün nano boyuta indirilmesi, onun mikroorganizmalar üzerindeki etkisini artırmaktadır. Ayrıca nano gümüş, insan sağlığına ve diğer çok hücreli canlılara zarar vermiyor. Ev dezenfektanlarının özellikle kimyasal bazlı olanların, sağlık için olumsuz yanları olabilir. Dezenfektanlar tarif üzerine, doğru yöntemle, belirli bir sürede, amaca uygun bir şekilde uygulanmalı.

Bu süreçte evler için böyle bir hizmet almak bence gerekli değil. Koronavirüsün, sabunlu suya ne kadar dayanıksız olduğu hatırlanırsa, günlük  ev temizliğinin koronavirüse ve diğer tüm virüslere karşı yeterli olduğu anlaşılır. Bunun yanında canlı ve cansız yeni girişler kontrol altına alınırsa, evde yapılan temel temizlik yeterli olacaktır.

Onur ÖZYURT / Kopaş Kozmetik CEO’su
“Tüketici ruhsatlı ürün almalı”

Dezenfektan üretimde çeşitli hammaddeler kullanılmakta birlikte temel malzemeler etil alkol ve isopropil alkoldür. Alkol bazlı dezenfektanlarda alkol oranı minimum yüzde 65 olmalıdır. Ülkemizde de genel olarak alkol içeriği yüzde 65-70 arasında olan el dezenfektanları üretiliyor. El dezenfektanları ya da antibakteriyel özellikteki el ürünleri biyosidal ürün kategorisindedir ve söz konusu ürünler Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılır, ürün ambalajlarının üzerinde ruhsat tarih ve numarası bulunur.

Tüketiciler ruhsatlı ürünleri almaya özen göstermeli. Üretim yapacak bir tesis için öncelikle üretim yerine ait gerekli izinlerin tamamlanmış olması gerekir. Kullanılacak ve seçilecek aktif maddeler doğru ve güvenilir kaynaklardan temin edilmeli. Üretim için mutlaka gerekli yasal izinlerin alınması ve ürün ruhsatlandırılması yapıldıktan sonra satışa çıkılması gerekir. El dezenfektanı olarak üretimini uzun zamandır yaptığımız Dalin hyyenel el temizleme jeli ürünümüz var.

Murat GÜRSOY / Nuevo’nun Türkiye Temcilsi ve MGS Kimya Genel Müdürü
“Yatırım maliyeti 5 milyon euro”

Dezenfektan seçerken ürünün üzerindeki etiket mutlaka okunmalı. Son kullanma tarihi geçmiş olan ürünleri almamalı ve açıldıktan sonra dezenfektanı ambalajında yazan süre içerisinde kullanmalı. Bakanlık onaylı ve tescilli, markalı dezenfektanların tercih edilmesi gerekiyor. Dezenfektan ruhsatının olup olmadığı sorgulanmalı, bu amaçla ürün prospektüsleri incelenmeli.

İngiliz markası Nuevo’nun Türkiye’deki satışlarına Haziran ayında başladık. Yakın zamanda Türkiye’de üretim yapma planımız var. Tam kapasite ile otomasyonla çalışacak bir üretim tesisi için 5 milyon euro’luk yatırım gerekiyor. Dolum tesisinden, etiketlenmesine kadar son teknolojinin kullanıldığı tüm resmi kurallara uygun bir üretim tesisinden bahsediyoruz. Otomasyon sistemi, karıştırma tankları, stoklama, muahafazalama, ambalajlama, şişe üretimi, tam donanımlı bir Ar-Ge laboratuvarı bunlara dahil.

Dr. Bahar ÖZNUR / Acıbadem Ankara Hastanesi Deri Hastalıkları Uzmanı
“Dezenfektanları kullanırken dikkat!..”

El hjjyenini sağlamak için kullanılan dezenfektanların sık veya yanlış kullanımı, deride tahriş, kızarıklık, kabuklanma ve yaralarıyla sonuçlanan el egzamalarına yol açabiliyor. Son haftalarda dermatoloji kliniklerine gelenlerin büyük çoğunluğunu bu tür şikayetlerle başvuran hastalar oluşturuyor.

Bu hastalarda genellikle çok sık su, sabun, çamaşır suyu, kozmetik ve alkol bazlı ürünlerin kullanımına bağlı alerjik maddelere hassasiyetin artması ve tahriş gelişiyor. Elde gelişen egzama daha sonra yüz ve vücuda da yayılabiliyor. Çocuklarda da derinin çok ince ve hassas olmasına bağlı olarak aynı türden elde tahriş ve kızarıklık görülüyor.

Bu şikayetleri önlemek için dezenfektanları doğru bir şekilde kullanmak, ev işleri sırasında eldiven kullanmak, sıvı sabun yerine kalıp sabun tercih etmek, eller yıkandıktan sonra mutlaka nemlendirici ürün sürmek önem taşıyor. Temizlik için kullanılan malzemeler farklı kimyasal maddeler içerdiği için bu tür ürünlere uzun sure maruz kalmak solunum sorunlarına yol açabilir.

Özellikle astım, kronik bronşit gibi hastalıkları olan kişilerde nefes darlığı görülebilir. Bu ürünlerin dikkatli kullanılması, mekânların sık sık havalandırılması, kimyasal maddelerin kesinlikle bir arada kullanılmaması gerekiyor.

YEŞİM OKSAY / Para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. toptan müşterim hazır olan işime yeni bir yer kurmak için ortak arıyorum ayda net kar 50.000 TL ilk ay için her ay 20.000 tl net kar oranı artar yatırım bedeli 100.000 tl bilgi için 05378200482

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu