Anasayfa / Makaleler / Girişimciler Doğru İş Fikrini Doğru Zamanda Hayata Geçirmeli

Girişimciler Doğru İş Fikrini Doğru Zamanda Hayata Geçirmeli



Bugün yaşadığımız dünyayı farklı iş fikirlerini ortaya atarak, peşinden gitme cesareti sergileyebilen girişimciler oluşturdu. Bu kişiler ise sanıldığı gibi sadece Silikon Vadisinde değil, dünyanın birçok farklı noktasında birçok farklı fikirle değer oluşturma çabasında.

Doğru Zamanda Doğru İş Fikri

Tarihe bakıldığında dünya üzerindeki bütün toplumları ilgilendiren üç büyük devrimden söz edilebilir. Bunlar sırasıyla Tarım, Sanayi ve Bilişim Devrimi. Yaşanan bu devrimlerin etkiledikleri alanlar ve ulaştıkları kitleler ise o dönemlerde yaşayan insan sayısıyla doğru orantılı olarak artıyor. Bu nedenle Sanayi Devrimi, Tarım Devrimi’nden; Bilişim Devrimi ise Sanayi Devrimi’nden çok daha büyük kitleleri etkilemiş süreçler. Atalarımızın mum ışığında mektup yazdığı, güvercinlerle haberleştiği dönemlerden geçtik.

Bugünlerde ise gözümüze taktığımız bir gözlükle tüm kişisel verilerimizi yönetebileceğimiz bir dünyaya doğru hızla yol alıyoruz, iletişim artık çok daha kolay ve hızlı bir hale geldi. Güvercinler yerine pantolon cebimizde bulunan bir cihazı kullanıyoruz artık.

Geçirdiğimiz bu dönemde iletişim sadece yöntem değil yapı da değiştirdi. İletişimin bileşenleri oldukça farklılaştı, alt bileşenlere ayrıldı.




Şekil Değiştirme

Güvercinler ölmedi ama uzun süredir iletişim için kullanılmıyor. Radyoyu artık sadece arabada açıyor ve genellikle trafikte dinliyoruz. Basılı yayınlar giderek azalıyor. Dijitale doğru ciddi bir geçiş var. Telefonlar şekil değiştireli çok oldu, artık ankesörlü cihazlar yok denecek kadar az.

Sıra henüz televizyonlara gelmemiş olsa da eli kulağında. Bu azalma, yok olma ve şekil değiştirmelere karşı ise internet güç kazanıyor.

İnternete bağlı olmayan her cihazın sıkıcı geleceği dünya çok yakın.

Ticaretin Yeni Hali

Bugün yaşadığımız dünyayı ise farklı iş fikirlerini ortaya atarak, peşinden gitme cesareti sergileyebilen girişimciler oluşturdu. Bu kişiler ise sanıldığı gibi sadece Silikon Vadisinde değil, dünyanın birçok farklı noktasında birçok farklı fikirle değer oluşturma çabasında.

  İbret alacak kadar yaşıyoruz

Ticaretin yeni hali e-ticarette en büyük dönüşümleri yapan şirketlerden biri olan Alibaba, Çin’de ortaya çıktı. Aynı şekilde tahtını Güney Koreli Samsung ve Amerikalı Apple’a kaptırmış olsa da mobil cihazlar adına ciddi dönüşümlere yol açan Nokia ise Finlandiyalı.

Bu alanda Apple ve Samsung’a bela olmaya başlayan yeni güçlü rakip ise yine Çin’de; Xiaomi ve Meizu.

Ciddi Dönüşüm

Fark ettiğiniz gibi dünyada fosil yakıtlardan elektrikle giden araçlara doğru ciddi bir dönüşüm rüzgarı esiyor. Buradaki büyük oyuncular arasında yer alan Toyota ve Honda’da rakipleri Tesla’nın aksine Uzak Doğulu. Bu alanda Renault ve BMW gibi Avrupa’dan da oyuncular var.

Bunlar gibi birçok örnek sayılabilir. Özetle girişimciler için doğru fikri, doğra zamanda hayata geçirmenin ve büyük düşünmenin lokasyondan bağımsız olduğuna inanıyorum. Ülkemizde de çok güzel şeyler yapılabiliyor, bunu yakın gelecekte hep birlikte göreceğiz.

Ali Rıza Babaoğlan




Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü, film ve müzik endüstrisinin toplam büyüklüğünü geride bıraktı. Ve daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir