Başarılı Girişimcilik

Girişimcilere Franchise Kredileri

Bankalar franchise alıp, kendi işinin patronu olmak isteyenlere özel kredi paketleri hazırladı. Paketlerde düşük faizli kredilerin yanı sıra ücretsiz EFT/havale, çek karnesi, danışmanlık hizmeti, mentorluk ve girişimcilik eğitimleri gibi bir dizi avantaj var…

KENDİ kendinin patronu olmak isteyenlerin son yıllarda en çok tercih ettiği yöntem kuşkusuz franchise… Hatta bankacılara göre bugün Türkiye’de girişimciliğe soyunan her 10 kişiden biri işini franchise sistemiyle kuruyor. Özellikle gıda yatırımı yapmayı düşünenler için cazip franchise imkanları sunan firmalar girişimcilerin de iştahını kabartmaya devam ediyor.

Ulusal Franchise Derneği (UF-RAD) verileri de bunu destekliyor.

franchise kredisi

Derneğin son açıkladığı verilere göre, halen Türkiye’de 2 bine yakın zincir mağaza ve bunlara ait 50 bin civarında şube franchising sistemini kullanıyor. UFRAD’m son verilerine göre, Türkiye’de franchise veren marka sayısı ise bin 471’e ulaştı.

Türkiye’nin bilinen markalarının bölge hatta il temsilcisi haline gelen girişimciler bu sayede markanın gücünü kullanarak daha ilk açıldığı gün bile büyük satış hacimlerini yakalayabiliyorlar. Bu bardağın dolu tarafı. Bunun bir de finansman ayağı var…

1 MİLYON TL’Yİ BULUYOR

Bugün özellikle çok bilinen markaları arkasına almak isteyenler yine çok büyük tutarlara ulaşan franchise bedellerini ödemek zorunda kalıyorlar. Sırası gelmişken söyleyelim; markaların franchise bedelleri genellikle 50 bin ile 500 bin TL arasında değişiyor. Çok özel işlerde bu tutarlar zaman zaman 1 milyon TL ve üzerine de çıkıyor.

Tabii franchise girişimcisinin sermaye ihtiyacı sadece franchise bedeli ödeyerek bitmiyor. Bunun dışında mağaza veya dükkan tutmak, özellikle de franchise lisansı aldığınız firmanın şartlarına uygun mağaza tutup ona göre dekorasyonunu yapmak, ekipmanı satın almak, çalışanları bulmak vb. gibi uzayan ihtiyaç listesi de finansman ihtiyacım artırıyor. Bu yüzden bazı franc-hise’larda toplam yatırım tutarları 1 milyon TL’yi bile aşıyor.

BANKALARDAN ÖZEL DESTEK

işte tam bu noktada da bankalar devreye giriyor. Bugün yaklaşık 10 banka girişimcilere “franchise kredisi” sağlıyor. Söz konusu kredi paketleri ile girişimciler genellikle toplam yatırım tutarının yüzde 75’ini kredilendirebiliyor. Vadeler ise genellikle 60 aya kadar uzuyor. Yine bu kapsamdaki krediler girişimcilere üç ile altı aya varan ödemesiz dönem ve üç hatta altı ayda bir geri ödeme imkanı sağlıyor.

Franchise paketlerinde sadece kredi yok. Özellikle yapılan yatırımın büyüklüğü ve hangi sektöre yapıldığına göre ürünler de farklılaşıyor. Örneğin, franchise paketi alan girişimci lere bankalar her ay internetten 10 adet ile sınırlı bedava EFT/havale imkanı sağlıyor. Ayrıca yine ücretsiz çek karnesi, POS hizmeti, kredili mevduat hesabı açılışı hatta maaş ödemesi de sunulan ücretsiz hizmetler arasında yer alıyor.

Bazı bankalar bunların yanı sıra franchise girişimcilerine yine ücretsiz danışmanlık, eğitimi ve mentorluk hizmetleri de sağlıyor.

Tüm bu avantajlı hizmet ve ürünlerden yararlanmak isteyenlerin yapması gereken tek şey ise franchise sözleşmesinin bir örneğini banka ile paylaşıp kredi anlaşmasını imzalamaları. İşte bankaların birbirinden cazip ürün ve hizmetlerle donattığı franchise paketleri ve kredileri…

YÜZDE 70’İNE KREDİ VERİYOR

Şekerbank franchise yöntemiyle yeni iş kurmak, mevcut işini genişletmek, yenilemek veya ilerletmek isteyen firmalara franchise kredisi kullandırıyor. Sürecin her aşamasını kredilendiren banka franchise giriş bedeli, kullanılacak demirbaşların temin edilmesi, firma faaliyet alanının ve dekorasyonunun yapılması gibi amaçlarla yapılan veya yapılacak olan her türlü harcamayı finanse ediyor.

Sektörde birçok bankanın franchise kredisi verdiğini hatırlatan Şekerbank Perakende Bankacılık Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Er-türk, bankanın bu konudaki uygulamaları hakkında şu bilgileri veriyor: “Şekerbank olarak biz franchise kredisi kullanan firmaların kısa, orta ve uzun vadeli finansman ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Yeni kurulacak işletmelerde giriş bedelinin (franchise fee) ve kullanılacak demirbaşların temin edilmesi, firma faaliyet alanının dekorasyonu vb amaçlarla yapılan/yapılacak harcamalara ait proforma veya ibraz edilecek fatura/fiş vb gider belgeleri tutarının azami yüzde 70’ine kadar kredi kullandırıyoruz.

Franchise kredimiz, eşit taksit ödemeli veya ön ödemesiz dönem de dahil olmak üzere esnek ödemeli olabiliyor. Ödeme planının esnek olarak yapılandırılabilmesi nedeniyle müşterinin nakit akışına göre ödeme planı da düzenliyoruz. Projeye göre vadeler 60 aya kadar uzatılabiliyor.”

Şekerbank franchise almak isteyen girişimciler kadar franchise veren işletmeleri de mercek altına alıyor. Banka bu kapsamda franchise veren işletmenin bilinen, itibarlı, sistemde en az beş adet franchise’ı bulunan ve yine en az dört yıldır bu alanda hizmet veren bir firma olmasını tercih ediyor.

Banka franchise kredisi almak isteyen firmaları ise iki farklı kategoride değerlendiriyor. Buna göre birinci grup sıfırdan işe girecek olanlar, yani bir firmanın bayiliğini alarak işe atılanlar. Bu tip yeni kurulacak olan firmalarla birlikte ön çalışma yaptıklarını söyleyen Ertürk, “Biz bu tür kredilere ‘mini proje kredisi’ diye bakıyoruz. Bu nedenle birlikte projeyi oluşturup ona göre nakit akışına uygun kredilendirme yapıyoruz. İkinci grup müşteri ise zaten ticari hayatın içinde, yani kendi işini yapıyor ve bu işe ek olarak franchise alıyor. Bu firma bizim zaten müşterimiz. Bu yüzden orada da benzer bir prosedür işletiyoruz ama açıkçası diğerine göre daha kolay” diyor.

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK

İş Bankası franchise sistemine dahil olmak isteyen girişimcilerin yalnız franchise bedelini değil her türlü ihtiyacını kredilendiriyor. Franchise kredilerinde maksimum 36 ay vade imkanı sağladıklarını söyleyen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce,

“Franchise sistemine katılmak isteyen girişimcilere, sisteme giriş aşamasında ödeyecekleri giriş bedelinin yanı sıra, demirbaş temini ve dekorasyon gibi doğacak muhtelif ihtiyaçların karşılanması amacıyla ‘Franchise Kredisi’ veriyoruz. Söz konusu kredilerin talepleri, firmaların ihtiyaç ve ödeme koşullarına göre değerlendirilerek en uygun vade, teminat ve ödeme planı seçenekleri oluşturuluyor” diyor.

Banka ayrıca franchise kredilerinin geri ödemelerini aylık taksit ödemeli veya esnek w vade planlı olarak yapıyor. Yine bu kapsamda franchise giriş bedeli veya işletmenin demirbaş temini ve dekorasyon gibi ihtiyaçlarının fatura bedelinin ise yüzde 75’ine finansman desteği sunuluyor. Kredi tutarının belirlenebilmesi bakımından banka firmalardan franchise sözleşmesinin bir örneğini de talep ediyor.

Demirbaş temini ve dekorasyon gibi doğabilecek muhtelif finansman ihtiyaçlarının kredilendirilmesi halinde ise krediye konu alışverişin mutlaka firma adına kesilecek fatura ile belgelendirilmesi talep ediliyor.

Banka ayrıca Iş’te KOBİ İnternet sitesi kanalıyla da üyelerine, vergiden iş hukukuna, dış ticaretten tarım ve hayvancılığa kadar, 16 farklı konuda ihtisas sahibi ‘Iş’in Uzmanları’ tarafından ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor. Uzmanların tş’te KOBİ platformu kanalıyla açıldığı günden bu yana 5 binin üzerinde soruya yanıt verdini söyleyen Jnce şu bilgiyi veriyor: “Iş’te KOBI’nin Girişimcilik Uzmanı Prof. Dr. Kenan Mortan, sitenin KOBİ Bilgi Merkezi kısmında franchise ve girişimcilikle ilgili soruları ücretsiz olarak yanıtlıyor; aynı zamanda franchise ve girişimcilikle ilgili videolarla da siteyi takip eden girişimcilere destek sağlıyor.”

HEDEF START-UP GİRİŞİMCİ

Yapı Kredi kendi işini kurmak isteyen tüm girişimcilere franchise kredisi veriyor. Franchise’m yeni girişim yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği sistemlerin başında geldiğini söyleyen Yapı Kredi KOBİ ve Tarım Bankacılığı Grup Direktörü Aslı Düzenli, “Türkiye’de girişimciliğe soyunan her 10 kişiden biri işini franchise sistemiyle kurmak istiyor. Biz de bunu göz önünde bulundurarak özellikle start-up girişimcilere franchise kredisi sunuyoruz” diyor. YflOlKrPflI KOBİ kredilerine göre daha uygun faizli franchise kredilerine 36 aya kadar vade imkanı sağlayan banka, ayrıca müşterileri talep ederse üç veya altı ayda bir eşit taksit veya altı aya kadar ödemesiz olmak üzere farklı seçenekler sunuyor. Söz konusu bu kredilerde üst sınır ise uygulanmıyor.

Franchise kredisinden faydalanmak isteyen girişimcilerin ise kredi açılışı esnasında resmi kimlik belgesi, ticaret odası kaydı, vergi levhası, imza sirküleri gibi standart belgelerin yanında franchise sözleşmesinin bir kopyasını da getirmesi gere kiyor.

BANKACILIK İŞLEMLERİ BEDAVA

Akbank KOBİ Bankacılığı çatısı altında piyasada tanınan ulusal veya uluslararası mağaza zincirleri olan firmaların, mal ve hizmetlerinin satışını franchise sistemiyle yapacak olan girişimcilere ‘Franchise Destek Paketi’ni sunuyor.

Söz konusu paket sayesinde girişimcilere franchise giderlerinin finansmanı için uygun faiz ve vadelerde kredi sağlamanın yanı sıra ihtiyaç duyacakları tüm ürün ve hizmetleri de sunduklarını söyleyen Akbank KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, paket kapsamındaki ürün ve hizmetleri şöyle özetliyor:

“Bu kapsamda pakette kredinin yanı sıra Axess Business, POS hizmetleri, çek karnesi, çek tahsilatı, ticari artı para kredisi, işyeri kredisi, taşıt/filo kredisi, teminat mektubu, maaş ödemesi, sigorta ve leasing gibi birçok ürün ve hizmet de yer alıyor.

Paket ile girişimcilerin bayilik sistemi için gereken ihtiyaçlarının tamamını tek elden karşılamasına olanak sağlanırken birçok avantajı da beraberinde sunuyoruz. 100 bin TL’ye kadar Franchise Destek Kredisi kullanan girişimciler üç ay boyunca ücretsiz olarak; Akbank Direkt Internet’ten sınırsız havale ve EFT ayrıca Akbank şubelerinden 10’ar adet havale, EFT işlemi ve çek tahsilatı yapabiliyorlar. 100 bin TE’nin üzerinde Franchise Destek Kredisi kullanan girişimciler ise, üç ay boyunca yine ücretsiz olarak; Akbank Direkt Internet’ten sınırsız havale ve EFT ve Akbank şubelerinden 20’şer adet havale, EFT ve çek tahsilatı imkanına kavuşuyorlar.

Fast food’dan iş araçlarına, kozmetikten giyime çeşitli sektörlerde faaliyet göstermek isteyen herkes paketten yararlanmak için Akbank şubelerine başvurabiliyor.”

Akbank bunun dışında yeni bir işletme kurarak ticari faaliyetlerine başlayan girişimciler için ‘Girişimci Destek Paketi’ de sunuyor. Bu pakette de girişimcilerin kısa vadeli nakit ihtiyaçlarını anında karşılayan Artı Para Kredisi, mal alımı ve diğer ödemeleri için çek karnesi ve ‘Axess Business Girişimci’ sunuluyor.

Tıpkı Franchise Destek Paketi’nde olduğu gibi Akbank Girişimci Destek Paketi sahibi müşterileri de üç ay boyunca Akbank şubelerinden 10’ar adet havale, EFT işlemini ve çek tahsilatlarını Akbank Direkt înternet’ten de havale ve EFT işlemlerini sınırsız ve ücretsiz gerçekleştiriyor.

TEMİNATSIZ 500 BİN TL

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Kredi Garanti Fonu (KGF) ile yaptığı işbirliği kapsamında franchise ile iş kuracak girişimcilere yeni iş kurma süreçlerinde teminatsız kredi sağlıyor. Girişimcilik alanında KGF’nin bir banka ile yaptığı ilk ve tek olma özelliği taşıyan bu işbirliği sayesinde, girişimcilere 500 bin TL’ye kadar teminatsız kredi verebildiklerini söyleyen TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, girişimcilere sunulan hizmetleri şöyle özetliyor:

“Girişimcilere verilen teminatsız kredi olanaklarının içerisinde franchise girişimcileri de öncelikli yer tutuyor. TEB girişimcilere ‘Girişim Bankacılılığı’ kapsamında 150 bin TL’ye kadar teminatsız kredi verirken KGF işbirliği ile sunduğu finansal desteğin gücünü de artırdı. İşbirliği ile tekno girişimcilere 500 bin TL’ye, tarım girişimcilerine 250 bin TL’ye, küçük işletme girişimcilerine 100 bin TL’ye kadar kredi verilirken, franchise ile iş kuracak girişimcilere ise 200 bin TL’ye kadar teminatsız kredi sağlıyoruz.

Üstelik KGF işbirliği sayesinde girişimcilerimizden mali veri istemeden sadece iş planı, nakit akışı değerlendirmesi ve iş fikrinin taşıdığı potansiyeli değerlendirerek teminatsız kredi sunuyoruz.”

TEB Girişim Bankacılığı kapsamında franchise ile iş kuracak olan girişimcilere finansal destek sunmanın yanı sıra eğitim, mentorluk, danışmanlık desteği de sağladıklarını söyleyen Turgut Boz,

“Ücretsiz olarak sunduğumuz tüm bu hizmetler için Ataşehir’de özel bir iş geliştirme merkezi olan TEB Girişim Evi’ni, franchise girişimcileri için de seferber ettik” diyor.

Banka ayrıca internet televizyonu TEB KOBİ TV ile franchise yapacak girişimcilere yeni franchise fikirleri, dikkat edilmesi gereken hususlar, franchise sektöründeki başarı hikayelerini de aktarıyor. TEB KOBİ Danışmanları, KOBİ TV aracılığıyla franchise ile iş kuracaklara özel detaylı analizlerini paylaşıyorlar.

YÜZDE 65’İNİ ÖDÜYOR

Denizbank girişimcilere kendi işlerini kurma fırsatı sunan franchise sistemine özel kampanya ve ürünler sunuyor. Ancak banka özellikle franchise kredilerinde franchise yapacak firmanın ve hakim ortağının iki yıllık ticari geçmişi olmasına özen gösteriyor. Bunun dışında herhangi bir kurum kısıtlaması uygulanmıyor.

Franchise kredisi talep eden girişimcilere 36 ay vade ve altı aya varan ödemesiz dönem seçeneği sunduklarını söyleyen Denizbank KOBİ Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak, “Franchise kredilerinde standart evraklara ek olarak sadece franchise sözleşmesi talep ediyoruz. Aynı zamanda, franchise bedelinin yüzde 65’ine kadar kredi limiti sunuyoruz” diyor.

Sistemden yararlanan müşterilerin güçlü bir marka çatısı altında konumlanmasına imkan veren franchise sisteminin mal temini, ürün çeşitliliği, idari sistem düzeni, kuruluş maliyeti, reklam konularında da avantajlar sağladığına dikkat çeken Koçak’a göre bugüne kadar yeme içme sektöründe yaygınlaşan franchise önümüzdeki dönem gıda dışı alanlara da yayılacak.

46 AY VADELİ

ABank bir markanın franchise sistemine dahil olacak ya da halen bir franchise sisteminde faaliyet gösterip nakit ihtiyacı olan tüm işletmelere kredi veriyor.

Çok sayıda ürün ve hizmetin yer aldığı Franchise Paketi’ni ihtiyaç sahiplerine sunduklarını söyleyen ABank Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Öztürk, L paketin özelliklerini şöyle özetliyor: “İşyeri kredisi, teminat mektubu, kredili mevduat hesabı, şirket kredi kartı, POS ve leasingi içeren Franchise Paketi, altı aya kadar ödemesiz, maksimum 48 ay vadeli olmak üzere üç ayda bir, altı ayda bir ya da eşit taksitli esnek ödeme planını içeriyor. Paket kapsamında altı ay süresince ücretsiz internet bankacılığı kanalıyla havale ve EFT ile çek tahsilatı ve yine ücretsiz bir adet 10’luk çek karnesi yer alıyor. Franchise kredisinde avantajlı faiz oranlarımız mevcut.”

Abank krediyi ise fatura bedelinin maksimum yüzde 70’ine kadar veriyor. Franchise kredilerinin normal kredilere göre çok sayıda avantajı bulunduğunu vurgulayan Öztürk, “Franchise kredilerinde franchise’larm nakit akışlarına uygun daha uzun ödemesiz dönem, esnek ödeme planı ve daha avantajlı faiz oranları uyguluyoruz” diyor.

ALTI AYI ÖDEMESİZ 60 AY VADE

Halkbank, franchising sistemi ile kendi işini kurmak ya da mevcut işlerinin yanı sıra yeni bir alanda faaliyet göstermek isteyenler için franchise kredisi vermeye başladı. Söz konusu kredinin franchise giriş bedelinin ödenmesi ve işyerinin tüm ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yapılan tüm harcamaları kapsadığını söyleyen Halkbank Esnaf ve KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Erdal Erdem, girişimcilere sundukları franchise kredilerinin şartlarına ilişkin şu bilgileri veriyor: “Franchise kredisi kullananlara franchise sistemine farklı sektörlerin dâhil olması nedeniyle farklı ödeme seçenekleri sağlıyoruz. Franchise kredisi kapsamında müşterilerimize aylık eşit taksitli, üç ayda ya da altı ayda bir eşit taksitli ya da azami altı ay ödemesiz dönemli geri ödeme seçeneklerimizi sunuyoruz.

Kredi limiti, franchise giriş bedeli ile işyerinde kullanılacak demirbaşların temin edilmesi, firma faaliyet alanının dekorasyonunun yapılması ve mevcut işyeri için yapılacak tüm harcamaların yüzde 75’i olarak belirleniyor.”

Franchise kredisi ile reel sektörü desteklediklerine dikkat çeken Erdem, “Yabancı şirketlerin ülkemizde yatırım yapması ile başlayan franchise sistemi, günümüzde Türk markalarının başarılı girişimleri ile gıdadan eğitime, temizlikten danışmanlığa, sağlıktan teknolojiye kadar birçok alanda uygulanmaya başladı. Biz de, franchise kredisi ile bu alanda finansman ihtiyacı duyan tüm firmalara destek olmayı hedefliyoruz” diyor.

Bankanın internet sitesindeki bilgilere göre, Halkbank franchise kredilerinde vadeyi azami 60 aya kadar da uzatabiliyor.

İKİ ÖZEL KREDİ

Finansbank, girişimcilere iki farklı franchise paketi ile destek sağlıyor. Banka söz konusu bu kredileri herhangi bir markanın ya da zincir mağazanın şubesi ya da mağazası olarak franchise sistemine dahil olmak isteyen ya da hali hazırda sistemin içinde olup nakit ihtiyacı duyan girişimcilere sunuyor.

Bu kapsamda banka örneğin sadece franchise sistemine giriş için talep edilen giriş ücretinin karşılanması amacıyla ‘Franchise Paketi’ çıkarttı. İşletmeye özel dizayn edilen söz konusu kredi sadece franchise giriş bedelinin ödenmesi için kullanılabiliyor.

Finansbank, ayrıca şu anda bir franchise şube ya da mağaza işletmekte olan girişimciler için de ‘Franchise Kredisi’ veriyor. Ancak işletme ve yatırım finansmanı için kullanılabilecek kredi paketi değişik seçenekler içeriyor. Örneğin, Franchise Kredisi maddi teminatsız ya da teminatlı olarak kullandırılıyor. 52 bin TL’ye kadar Maddi Teminatsız Franchise Kredisi faaliyet süresi 0-3 yıl arasında olan işletmelere veriliyor. Krediyi kullanmak için yıllık cironun 0-2 milyon euro arasında olması ve işletmede çalışan sayısının ise 1-9 arasında bulunması gerekiyor.

Maddi teminatsız olarak kullandırılan kredi istenirse ilk altı ay geri ödemesiz olabiliyor. Kredinin vadesi ise altı ile 60 ay arasında değişiyor. Bu koşulları taşımayan işletmeler içinse 52 bin TL üzeri tutarlarla Uzun Vadeli Ticari Kredi seçeneği sunuluyor. Bu kredinin vadesi ise 120 aya kadar uzayabiliyor.

Beş yıllık kredinin faizi yüzde 15’ten başlıyor

Yılbaşından bu yana döviz kurlarındaki hızlı yükseliş kredi faizlerini de yukarı itti. Bu durum franchise kredilerine de birebir yansıdı. Bankacılık sektöründe çok değil daha yılbaşında yüzde 12’lerden başlayan proje kredileri ve franchise kredilerinde bugün faiz oranları minimum yüzde 14-15’lerdE. Tabii bu uzun vadeli dediğimiz beş yıl vadeli krediler için geçerli olan faiz oranlan…

Ancak şunu belirtmekte fayda var. Bankalar minimum dediğimiz bu faiz oranlarını çok büyük markaların franchise’larını alan girişimcilere veriyor. Ya da yıllardır birlikte çalıştığı hatırlı müşterilerine… Bu arada çoğu banka da ilk ticari girişimi için franchise kredisi talep edenlere yeterli teminat göstermezse kredi vermiyor. Veren bankalar ise teminat mektubu, gayrimenkul teminatı gibi ek teminatlar talep ediyor. Bu “çiçeği burnunda” girişimcilerden istenen faiz oranları ise zaman zaman yüzde 20’lere çıkabiliyor. Franchise kredilerinde uzun vadenin yanı sıra kısa vadeli krediler de var. Örneğin, bir yıl vadeli franchise kredisi kullanmak isterseniz faiz oranları yüzde 13’lerden başlıyor. Şayet spot kredi kullanmak isterseniz, yani kısa süreli nakit ihtiyacınızı karşılamak isterseniz, faiz oranı ise bunun yarım veya bir puan altında oluşuyor. Tabii bu faiz oranlanma hepsi minimum faizler.

Bankacıların verdiği bilgiye göre, Türk bankacılık sektöründe bazı bankalar J franchise kredilerinde üst limit belirliyor sektördeki ağırlıklı vadeler İse 12 ay ve en fazla 36 ay arasında yoğunlaşıyor. Yine sektör sektör temsilcileri faiz oranlarını genel olarak müşteriye ve bu müşterinin yapacağı işe özel belirliyor. Yani kuru temizleme franchise’ı alan bir girişimciye ayrı, Mc Donald’s’ı franchise açacaklara ayrı faiz uygulanıyor. Bu arada müşterinin kredibilitesi de faizi belirlemede belirleyici oluyor. Bu nedenle aynı banka franchise kredilerinde çok farklı faiz oranları uygulayabiliyor.

Bankacılara göre şayet döviz kurlarındaki yükseliş devam ederse önümüzdeki günlerde faiz oranlarındaki tırmanış da devam edecek…

Franchise düşünenler bunlara dikkat!

■ İlgili firmanın ya da markanın deneyimli olması çok önemli. Ayrıca işin tam detaylı olarak tanımlanması gerekiyor. İşi yürütebilmek için gerekli optimal çalışma saati ve personel adedi de önemli.

■ Franchisor (franchise veren) kimdir?

Geçmiş deneyimleri nedir? Çalıştırdığı yöneticilerin mesleki tecrübeleri yeterli midir? Bu sorulara açık ve net bir şekilde yanıt alınmadıkça marka ortaklığı yapmamakta yarar var.

■ Sistem içindeki diğer franchise alanların işi nasıl yürüttükleri, yatırım bedeli, devam eden yatırım maliyetleri gibi unsurlar işin geleceği açısından büyük önem taşıyor.

■ Sisteme dahil olmak isteyen girişimcilerin marka, pazar, lokasyon analizi yapmaları, flnansal portrelerini gerçekçi bir şekilde hesaplayarak sisteme dahil olmaları gerekiyor.

■ Franchisor’dan alınması gereken ürün ve hizmetler varsa, kimden ve nasıl alınacağı net bir şekilde ortaya konulmalı.

■ Franchise ilişkisinin nasıl düzenleneceği ve nasıl yenileneceği sözleşmede açıkça belirtilmeli. Bu noktada, daha önce sistemden ayrılan franchise varsa nedenlerini öğrenmekte yarar var.

■ Franchise veren firmaların sözleşmeleri uzman hukukçu ve mali müşavirlerden oluşan geniş bir kadro tarafından hazırlanmalı. Çünkü bu sözleşmeler aslında franchise verenin haklarını daha fazla savunan sözleşmelerdir. Taraflar arasında franchise sözleşmesi imzalanmadan önce, tüm maddeler ayrıntılı olarak incelenmeli.

■ İşletmenin finans sistemine bakılması ve bu konuda tecrübesi olan bir avukat yardımıyla sözleşmelerin imzalanması gerekiyor.

■ İşe başlangıç eğitimi çok önemli. İşe başlamadan önce alınacak iyi bir eğitim talep edilmeli.

■ Franchise sözleşmelerinde, çoğunlukla franchise alanlardan toplanan reklam fonu ile ‘merkezi reklam’ yapılıyor. Bu nedenle taraflar arasında imzalanacak franchise sözleşmesinde, “franchise verenin reklamı kendi bütçesinden yapacağına” veya “reklam bütçesi oranının düşük tutulacağına” ilişkin hükmün eklenmesi gerekiyor.

 

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

3 Yorum

  1. Merhaba.
    Stres ve hızlı onayı olmadan kişisel ya da işletme kredisi ihtiyacınız var mı? Eğer öyleyse biz şimdi Başbakan faiz oranı kredi sunuyoruz olarak, lütfen bize ulaşın. Bizim kredi güvenli ve daha fazla bilgi ve uygulamalar için, güvenli olup, bu e-postayı yanıtlayın. (privateloaninvesment@outlook.com) isim ve miktarı gerekli.

    bize ulaşın bugün (privateloaninvesment@outlook.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu