İş Fikirleri ve İş Kurmak

Girişimcilikte Rol Modeli

Girişimciliğin Eliti Olabilir mi?

Garanti Bankası, KAGİDER ve Ekonomistin ortak düzenlediği kadın girişimci yarışmasının bu seneki sonuçları başarılı kadın girişimcileri seçmekten öte anlamlar içeriyordu. Bu tarz yarışmalarda son dönemde yükselen girişimci profili olan eğitimli, iyi okullardan mümkünse yurtdışında okumuş, büyük şehirli olanlarının ön plana çıkması ile bu profile uymayan birçok insana ‘siz doğru insan’ değilsiniz mesajı veriliyordu.

Oysaki bu seneki yarışmanın birincileri Anadolu’da doğup büyümüş, aralarında iyi eğitim alma şansını yakalayamamış ama kocaman yürekleri ile dünyalar yaratabilmiş cesur kadınlardı.

Garanti, KAGİDER ve Ekonomist yöneticilerini ve diğer seçim kurulu üyelerini yükselen değerlere karşı bir duruş sergileyebilmiş olmaları ve bu yarışmayı yıllar içerisinde bu bilince taşıyabilmiş olmalarından ötürü yürekten kutlarım.

Kahraman girişimci
Rol modeli kavramının ne kadar önemli olduğunu hayatımızın her alanından biliyoruz. Girişimcilikte rol modeli aslında birileri tarafından hem belirleniyor, hem de belirlenmiyor. Başarılı olarak ön plana çıkanlar otomatik olarak rol mod eli oluyor. Ancak kimlerin ön plana çıktığına da birileri kısmen karar veriyor. Bu da girişimcinin aslında iş çevresini ve bu çevreyi ne kadar etkin kullanabilmesinden geçiyor. Yani ,network’ denilen şey. Ancak bu kavram da zaten batı eğitiminden geçenlerin çok iyi bilip kullandığı bir kavram. O zaman siz eğer bu eğitimlerden veya kültürlerden gelmiyorsanız bu süreci zaten bu şekilde başarma şansınız da olmuyor. Bu da kendi içinde aynı dili konuşan kendi elitini oluşturmuş başarılı bir girişimci sınıfı oluşmasına kapı açıyor. Ön plana çıkanlar da başarıları çok daha fazla artırabilme şansını yakalıyor.

Girişimcilik dünyası ile kurumsal dünyanın farkı
Kendi işiniz olduğundan hayatta gerçek nedir, gerçekten kimin başarılı olup olmayacağını çok net öğreniyorsunuz. Eğer CV’nizde iyi markalar veya iyi okullar yoksa belki kurumsal hayatta şansınız olmayabilir ancak girişimcilik dünyasında kendi şansınızı kendiniz yaratabilirsiniz.

Ben bunu tıpkı Amerika’ya göç etmiş ve orada yaşamayı seçmiş binlerce insanın tercih sebebine benzetiyorum. 2000′de intel Kaliforniya kampüsünde öğrenciliğimin son günlerinde bir iş görüşmesine girmiştim. Karşıma oturan kişi PakistanlI ve yerel kıyafetleri ile kampüsün en başarılı yöneticilennden biri idi. Acaba kendi ülkesinde veya bir Avrupa ülkesinde böyle bir pozisyona gelme şansı olabilir miydi? Siz ne cevap verirdiniz bilmiyorum ama benim cevabım ‘hayır’ olurdu. Amerika’da kıyafetiniz, kimliğiniz, CV’niz, geldiğiniz sınıf diğer ülkelerden çok daha az önemlidir. Yani sizin bir hiç ile başladığınız hayatınızı çok iyi seviyelere getirebilme şansınız vardır. www.myfikirler.com

Girişimci dünyası da benim için aynen böyle bir yer. Belki hayata çok şansız bir yerden başlamış olabilirsiniz. Kurumsal hayatta tutuna-mayabilirsiniz. Ancak bu şansınızı yeniden yakalayabilme şansını kendi işinizde kendinize verebilirsiniz.

Yeni rol modellerimiz
Bu yılki Türkiye’nin Kadın Girişimcisi ödülünü Epsa Yalıtım Ambalaj Yapı Kimyasalları’nın kurucusu Nurcan Özdemir aldı. Nurcan Hanım, Ardahan’dan başlayan hayat hikâyesine Bursa’da kurduğu şirketler ile Anadolu’da var olmaya çalışan bir kadın olarak eğitimini dışardan bitirmeye çalışmış. ‘Eğitimime devam edeceğim’ diyordu ödül töreninde. Ve şirketini 10 yıl içerisinde Türkiye’nin ilk üç firmasından biri yapmayı hedefliyor.

Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimci ödülü bu sene yine Mardin’den bir kadın girişimci olan Mardin Taş’ın kurucusu Yasemin Kalya aldı. Yasemin Hanım, taş ocağı gibi bir kadının birçok açından yapamayacağını düşündüğü bir meslekte Mardin taşını Türkiye’de dekorasyon malzemesi olarak tanıtmayı başarabilmiş bir kadın. O da Anadolu’da doğup büyümüş.

Gelecek vaad eden kadın girişimci yarış-masının sahibi ise Nesiller Genetik kurucusu Gülay Özgön aldı. Adaşım Gülay Hanım, Antep’te doğup büyümüş ve genetik gibi yeni büyümekte olan bir alanda kendi şirketini kurma cesaretini gösterebilmiş gerçekten gelecek vaad eden bir kadın girişimci.

Seçilen bu üç çok başarılı iş kadını ile birçok insana “Hayatta nerden başlamış olursanız olun kendi alanınızı yaratma şansınız var” dendi. Hem kadınlara hem de erkeklere. Bu seçimleri yapanları tekrardan çok tebrik ediyorum. Yıllar içerisinde binlerce insanın yolunu açmış oldunuz.

Emeğinize sağlık.

Gülay Özkan / Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu