İş Fikirleri ve İş Kurmak

Girişimcinin Ekonomideki Rolü

Girişimcinin  Ekonomideki Rolü, Zengin olmanın birinci sarti, Nasil Girisimci Olunur, girişimcinin ekonomik büyümeye katkısı, Girişimcinin iktisadi yaşamdaki rolü, girişimcinin rolü

Merhabalar bugün milleplateaux ‘un Zengin olmanın birinci sarti ile Editor’ un Nasil Girisimci Olunur? yazılarını okudum. Ben de bu yazımda girişimcinin ekonomik büyümeye katkısından, iktisadi yaşamdaki rolünden bahsedeceğim. Girişimcinin iktisadi yaşamdaki rolünü inceleyen en ünlü iktisatçı Joseph Schumpeter’dir. Schumpeter 1883 yılında Avusturya Macaristan imparatorluğunda doğmuş ve 1950 yılında ölmüş bir iktisatçı ve siyaset bilimcidir. Konjonktür teorisi ile meşhur olsa da girişimcinin rolünü en iyi açıklayan yine Schumpeter’ dir.

Schumpeter yenilik sürecine yoğunlaşmıştır. Schumpeter’ e göre yenilik yeni ürün meydana getirmek, yeni üretim yöntemleri keşfetmek yani üretim fonksiyonunu değiştirmek, yeni satış yöntemleri ve yeni piyasalara açılmaktır. Bir girişimci yeni bir mal ürettiği zaman tekel konumuna gelir. Malı satar ve büyük miktarlarda satış geliri elde eder. Bir zaman sonra ise başka kişiler bu girişimcinin ürettiği ürünü taklit etmeye başlar. Buna yeniliklerin kümelenmesi denir. Kapitalizmin temelinde de bu süreç vardır. Piyasa ekonomisinin motoru yenilikler ve girişimcilerdir. Fakat yenilikler de her zaman olmaz, buradan da hareketle konjonktür teorisini oluşturmuştur Schumpeter. Bu adama göre büyük şirket yöneticileri vs. girişimci değildir bu noktayı da atlamayalım. Bunlar Schumpeter’ in fikirleri.

Şimdi gelelim benim fikirlerime. Bana göre girişimci bir ekonomide kaşif rolünü üstlenir. Ben zengin insanları severim, bunun 3 nedeni var çünkü onlar ya girişimcidir ya da girişimcilere destek olur. Üçüncü nedenine gelirsek, bir girişimci bir yatırım yapmadan önce önünde sonsuz tane alternatif vardır, buradaki yatırım sermaye stokuna ek ilaveden ibarettir. Bir kısmını kafasından siler bir kısmını yapmaya düşünmeye başlar. Bu düşünce sürecinden sonra bir-iki alternatif dışında bütün yatırım fikirlerini kafasından atar. Kendisi için en karlı olan yatırım projesine başlar. Bir zaman sonra ise üretime başlar. Yaptığı üretimden max. kar sağlamak istiyorsa ki istiyor, seri üretime geçer. Yapılan seri üretimle envai çeşit mal benim önüme cüz-i miktarlarda gelir, benim ihtiyaçlarım karşılanır, zamanımı daha verimli kullanırım, refahım artar.

Yazan: Pieholden Suite

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu