Anasayfa / Başarılı Girişimcilik Fikirleri / Girişimciyle evli olmak nasıl bir şeydir?

Girişimciyle evli olmak nasıl bir şeydir?Siz değilsiniz ama eşiniz girişimci. Her gün yepyeni iş fikirleriyle güne başlayan bir girişimciyle evlenenlere bu hafta önemli mesajlarım var.

GİRİŞİMCİLERİN sağ beyni yani hayal merkezleri sürekli beslenmek ister. Bulundukları ortam ve çevreleri onlar için çok önemlidir. Yakın çevrelerinde ise en önemli rolü eşler oynar. Sizin de girişimci bir eşiniz varsa veya ileride bir girişimciyle evlenirseniz, şimdiden bazı davranış şekillerini pratik yapmanızda fayda var.

girisimci ile evli olmak

1-    Eleştirmeyin: Yeni iş fikirleri ortaya çıkardıklarında girişimciler hemen eleştirilmekten hiç hoşlanmaz. Yeni iş fikirlerini ilk paylaştıkları da eşleridir. Eşlerine iş fikirlerini anlatırken amaçları sadece anlatmaktır. Bu konuda sizden her hangi bir fikir beyan etmenizi beklemezler. Sadece dinleyin (isterseniz dinler gibi yapıp dinlemeyin) ancak her durumda, konuşmasını bitirdikten sonra şunu otomatik olarak söyleyin: “Gerçekten süper bir fikir!..”

2-    Hayranı olun: Eşinizin hayranlar kulübü olduğunu ve sizin de bu kulübün üyesi olduğunuzu varsayın. Ortaya koyduğu iş modellerine ve iş fikirlerine hayranlık gösterin. Ancak bu hayranlığınızı saygılı bir şekilde belli edin. Yoksa bir daha size hiçbir fikrinden bahsetmez.

3-    Çekinmeyin: Genellikle insanlar eşlerinin ciddi ciddi anlattıkları iş fikirlerini hemen gidip yapacağından çekinirler. Halbuki durum hiç de böyle değildir. Girişimcilerin iş fikirlerini eşleriyle paylaşmaları sadece bir egzersizdir. Konuştukça iş modelini ve iş fikrini kendi kendine geliştirir. Bu geliştirme eylemini yapabilmesi için de konuşması, konuşması için de onu dinleyen birisinin olması gereklidir.

4-    Meşgul etmeyin: Girişimciler evdeki işleri genellikle basit işler olarak algılarlar. İş yerinde çayı hazır geldiği, her işiyle birisi ilgilendiği için evde de bu yaşam stilini devam ettirmek ister. Bu yüzden evdeki televizyon kumandası, bilgisayarın açılmaması, klimanın derecesinin ayarlanması gibi işlerden hiç hoşlanmazlar.

Bu işlerle girişimci eşinizi mümkün olduğunca meşgul etmeyin.
5-    Randevu alın: Girişimci bir eşiniz varsa, şunu hiçbir zaman unutmayın: Sizinle iletişiminde siz dinleyen o da konuşan olacaktır. Eğer o anda size anlattığı konunun dışında bir şey konuşmak istiyorsanız, kendisinden randevu alın. Göreceksiniz ki çok verimli bir görüşme olacak. Sizi dinleyecek ve anlattıklarınıza odaklanacak, çözüm üretmeye çalışacak. Sadece size odaklanacağı için sonuç alacağınız bir görüşme gerçekleşecek.

  Müşerref Sezen Saral Türkiye'nin Kadın Girişimcisi seçildi

6-    Girişimcilerin hayat hikayelerini okuyun: Eşinizi daha iyi anlamak istiyorsanız başarılı girişimcilerin hayat hikayelerini okuyun. Göreceksiniz ki pek çok girişimcinin evde eşleriyle iletişim şekli hemen hemen aynıdır. Bunlardan kendiniz için dersler çıkarın ve geliştirdiğiniz iletişim tekniklerini diğer girişimci eşleriyle paylaşın.

UNUTMAYIN, O BİR HAYALPEREST

Girişimcilerin en önemli sorunlarından biri, ev dışında çok eğlenceli insanlar olmalarına rağmen evde pek de eğlenceli olamamalarıdır. Dışarıda pek çok şeye sabrederken evde sabır seviyeleri neredeyse sıfıra yakındır. Bunun en başta gelen sebebi şudur: Girişimcilerin asıl motive oldukları şey, hayal kurmak ve kurdukları hayali beyinlerinin içinde üç boyutlu canlandırmaktır. Bu, işini henüz kurmamış girişimciler için belki günün her saati yapılabilecek bir egzersiz iken, işini kurmuş girişimciler için öyle değildir.

İşini kurmuş bir girişimci, günlük iş akışında hayal kurmaktan ziyade hayatın gerçekleriyle yüz yüzedir. Personel sorunları, müşteri sorunları gibi her gün çözümlemesi gereken onlarca sorunla meşguldür. İşte bu meşguliyetlerini evde de devam ettirmek istemezler. İş dışındaki yaşamlarında yeni iş fikirlerini geliştirecek bir fırsat ararlar. Bu yüzden pek çok girişimcinin tatilde, eğlencede, havuz başında, maçta bile iş konuştuğuna şahit olursunuz. İşin aslı şudur: İşini kurmuş olan girişimciler işe gittiklerinde işlerini idare etmekle uğraşırlar. İşten çıkıp eve gelince, arkadaşlarıyla beraber olunca, tatile çıkınca ise işlerini geliştirmek için neler yapılabileceğini düşünmeye başlarlar.

HER BAŞARILI GİRİŞİMCİNİN ARDINDA...

Gerçekten de, yeni iş fikirleri iş yerlerinde pek gelişmez. Dikkat ederseniz, herkes sabah işe geldiğinde, ‘dün akşam düşündüm de’ veya ‘hafta sonu aklıma şöyle bir şey geldi’ benzeri cümleler kurar. Çünkü beyniniz yenilikleri ofisinize kapanarak geliştiremez. Mutlaka ortam değişikliği gereklidir ve bu ortam değişikliğinde de eşinizin size ihtiyacı vardır.

Bunun farkında olursanız hem aileniz hem de eşinizin işi arasında çok güzel bir denge sağlayabilirsiniz. Siz onun yenilikçi iş fikirlerini paylaşacağı ilk adres olma özelliğinizi kaybetmez iseniz, zaman içinde siz de girişimci gözlüğüyle dünyaya bakmaya başlayabilirsiniz.

Her başarılı girişimcinin arkasında mutlaka başarılı bir eş vardır!

Haftaya görüşmek üzere…

Baybars Altuntaş

 
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Girişimcilik Yaşı Düşüyor Başarılı Genç Girişimciler

Son yıllarda girişimciliğe adım atanların sayısı artarken “girişimcilik” yaşı da düşüyor. 28 yaşına gelmeden iş …

Bir yorum

  1. İNŞAAT KATEGORİSİNDE İŞ AGINIZ VAR MI BEN O ALANA AİT BİR İCADIM Var iç cephe yalıtılı giydirme bu işin en pratik yolu bende 05377923490 mucit musa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir