Kariyer ve İş

Global devlerin Türk yönetici avı!

Internet dünyasının hızlı büyüme kaydettiği Türkiye’de bu alanda önemli bir gelişme yaşanmaya başladı. Özellikle e-ticaretin büyümesiyle sayıları hızla artan ve kendilerim geliştiren bu alandaki yöneticiler, art arda dünya vitrinine çıkıyor. Global devlere transfer olan Türk yöneticiler, en çok kriz yönetimlerindeki başarıları sayesinde dünya şirketleri tarafından tercih ediliyor.

Teknoloji dünyasında Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası firmalardan yurtdışına transfer olan Türk yöneticilerin isimlerini son zamanlarda daha sık duymaya başladık. Bu listeye eklenen son profesyonel Microsoft Services Ingiltere Genel Müdürü Tamer Özmen oldu. Son zamanlarda ağırlıklı olarak e-ticaret tabanlı şirketlerin de tepe yönetimlerinde Türklerin isimlerini duymaya başladık.

Peki dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri neden Türk yöneticilerle çalışmayı tercih eder hale geldi? Bunda en önemli rolü, Türkiye’de yetişen yöneticilerin son 15 yılda kısa zamanda tüm ekonomik dalgalanmalan de-neyimledikleri için tüm kriz senaryolarına daha hazırlıklı olmaları oynuyor. Belirsizliği yönetmeyi başaranlar da dünya çapında rakiplerinin arasından sıyrılıyor. Rüzgârın bittiği yerde kürekleri eline alan ve başarılı şekilde yeni limanlara varılmasını sağlayan teknoloji tabanlı Türk yöneticiler gün geçtikçe artıyor.

Başta teknoloji harcaması olmak üzere harcama yapmaya eğilimli genç nüfusun önemli rol oynadığı dinamik Türkiye pazarında yetişen yöneticiler, birçok ülkede edinilmesi güç bir donanıma sahip oluyor. Bu dinamik yapı, Türk yöneticilerin olaylan farklı perspektiflerde değerlendirebilmelerini sağlıyor ve kapsamlı düşünebilme becerilerine katkıda bulunuyor.

Buradan yola çıkarak, ağırlıklı olarak e-ticaret olmak üzere global teknoloji dünyasının tepe Türk yöneticilerini araştırdık.

eBay ALMANYA’NIN TEPE İSMİ

eBay tarafından 201 l’de 217,5 milyon dolar değerlemeyle satın alınan GittiGidiyor’da CEO’luk görevine 2014’ün Ocak ayında Limango CEO’su Gülfem Toygar getirilmişti. Geçtiğimiz haziran ayında ise Gülfem Toygar, eBay Almanya operasyonlan-mn başına getirildi. Toygar, eBay Almanya’da COO (Chief Operations Of-ficer/Operasyonlardan Sorumlu Başkan) olarak görev yapmaya başladı.

eBay’in en büyük organizasyonlarından biri olan eBay Almanya’nın ilk Türk üst düzey yöneticisi olarak yeni görevinden duyduğu heyecanı belirten Toygar, “GittiGidiyor, 15 yıldır iş modeliyle Türkiye’de sadece e-ticare-ti geliştirmeye değil, girişimciliği de destekleyen bir pazaryeri ekosistemi-ni oluşturmaya hizmet ediyor. Yeni görev tanımımın kişisel kariyerime olduğu kadar Türkiye’deki kadın yöneticilerin başanlanna da dikkat çekeceğine inanıyomm” diyor.

DOĞU AVRUPA’DAN SORUMLU

Sporx.com’un Türkiye’nin önemli internet gruplarından birine dönüşmesinde önemli rol oynayan Emre Uğurlu, Yemeksepeti’nde iş geliştirme müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2012’de Perform’un Mackolik’i satın almasının ardından, şirketin Türkiye ofisinin genel müdürü olarak Perform ekibine katıldı. Perform Türkiye ve Doğu Avrupa Genel Müdürü olarak görev yapan Uğurlu, Türkiye’den Polonya’ya kadar 15 ülkeden sorumlu.

100’ün üzerinde çalışanın olduğu bir bölgeyi yönettiğini söyleyen Uğurlu, “Perform, dijital spor içeriği sağlama alanında dünyanın en büyük şirketi. Benim görev tanımım da tıpkı dijital spor içeriği gibi son derece kapsamlı diyebilirim. Perform çatısı altında bulunan internet sitelerinin ve spor istatistiği şirketinin yönetimi, bu sitelerin ve çeşitli projelerin mobil uygulamalarının hayata geçirilmesi, büyümeye ilişkin sorumluluklar, stratejinin belirlenmesi görev tanımım içinde” diyor.

İKİNCİ TRANSFERİ YAŞADI

Yaklaşık dört yıl boyunca Facebook Londra Ofisi’nde Facebook Türkiye Ülke Müdürlüğü yapan Fırat Dirik ise bu ay itibariyle ikinci transferi yaşadı. Mediamath’e Doğu Avrupa Bölge Direktörü olarak atanan Dirik, görevini yine Londra’dan sürdürecek. Mediamath, 2007 yılında New York’ta kurulmuş, dünyada dört bölgede 16 ofis ile hizmet veren ve müşterilerine programlanmış satın alma ile gerçek zamanlı hedefleme teknolojileri sunan talep yönlü bir platform.

Bu pozisyona atanmasıyla birlikte şirketin Doğu Avrupa operasyonlarına başladığına dikkat çeken Dirik, Polonya’dan başlayarak Türkiye’ye kadar olan bölgedeki 20 ülkenin yönetimini üstlendiğini belirtiyor. Dirik, şunları ekliyor: “İlk aşamada bu bölgeye destek verecek 7 kişilik bir ekip var ancak hızlı bir şekilde büyüyecek.

Burada görevim bölgedeki dijital pazarlama dünyasındaki ana oyuncular ile işbirlikleri yaparak Mediamath teknolojileri sayesinde iş ortaklarımızın dijital pazarlama performanslarını maksimize etmek.”

ŞİRKETİN KURUCU EKİBİNDE

22 ülkede faaliyet gösteren, dünyanın en kapsamlı restoran keşif rehberi Zomato’nun tepe isimlerinden Oytun Çalapöver, kariyerine uluslararası arenada başlayan yöneticilerden biri. Daha öncesinde ThyssenKrupp Elevator’un marka müdürü ve yine Kuzey ve Güney Amerika bölgelerinde stratejik pazarlama müdürü görevlerini üstlenmişti. Armstrong World Industries’in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgelerinde Segment Müdürü olarak çalışan, ardından 3M Sağlık Grubu’nun Orta ve Doğu Avrupa Pazarlama Müdürü olarak görev yapan Çalapöver, 2014’den beri Zomato Türkiye’nin ülke müdürü olarak görev yapıyor. Aynı zamanda, Yeni Delhi’deki merkezde, Global Büyüme İnisiyatiflerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı.

Türkiye operasyonunda, şu an itibariyle 58 kişilik bir ekiple çalıştıklarını ifade eden Oytun Çalapöver, bu sayıyı yıl sonuna kadar 125’e çıkarmayı hedeflediklerini belirtiyor.

TEKNOLOJİYİ YÖNETİYOR

İsveç merkezli TrueCaller, tüm akıllı cep telefonu kullanıcılarının yararlanabileceği küresel bir telefon rehberi. 150 milyon kişiyi aşan kullanıcısı bulunuyor. İşte bu şirketin de CTO’su (Chief Technology Offi-cer/Teknolojiden Sorumlu Başkan) olarak yine bir Türk yöneticiyi görüyoruz. Umut Alp, şirketin tüm teknolojisini ve mühendislik ekibini yönetiyor, aynı zamanda kurucu ekibin de üyesi. Şirketin kurulumunun hemen ardından ekibe katılan ve beş yıllık süreçte yazılım ve teknoloji alanlarında şirketin operasyonlarını yöneten Alp, üç farklı ofiste toplam 60 çalışandan sorumlu.

Umut Alp, Türk insanının hayatının içindeki düzensizliklerden, sorunlardan ve hızlı değişimlerden çok şey öğrendiğine dikkat çekiyor ve “Bu kaotik ortamda rahat olabilme özelliğini teknik donanımla destekleyebilen profesyoneller ise başka ülkelerden yetişmiş benzerlerine göre bir adım öne çıkabiliyorlar” diyor.

Türklerin tercih edilmesinin 5 nedeni

1. Kültürel deneyimlerini küresel koşullara adapte edebilmeleri,

2. Öngörülemez şartlarla başa çıkabilme yetenekleri,

3. Risk analizi ve yönetimi,

4. Bürokratik işlemleri çözebilme azmi,

5. Kriz yönetimlerindeki deneyimleri.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu