Anasayfa / Şirket Haberleri / Gloria’nın kahvesini Anadolu’ya yayacak

Gloria’nın kahvesini Anadolu’ya yayacakDört yıl önce Türkiye’den çıkmak üzere olan kahve zinciri markası Gloria JeanVin isim haklarını, Hacı Sayid’in ikinci kuşak temsilcisi Mehmet Dinçerler satın almıştı. Markayı yeniden yaratan Dinçerler, şirketi Anadolu’ya odaklanarak büyütmek istiyor. Halen 60 mağazası olan ve yıl sonunda bunu 67’ye çıkarmayı planlayan Gloria Jean’s, 2017’de Anadolu’da 25 mağaza açmayı hedefliyor.

Hacı Sayid’in ikinci kuşak yöneticisi Mehmet Dinçerler, dört yıl önce Türkiye haklarını satın aldığı Gloria Jean’s’ Coffees’i 60 mağazayla Türkiye’nin en büyük ikinci kahve markası haline getirdi. Gloria Jean’s’i sıfır mağazayla alan ve konsepti yeni baştan yaratan Dinçerler, önümüzdeki dönemde Anadolu’da büyümeye hız verecek.

2016 yılı sonunu 67 mağazayla kapatmayı planlayan şirket, 2017’de ise 10 milyon dolarlık yatırımla 25 mağaza açmayı hedefliyor.

gloria

Gloriajean’s CEO’su Mehmet Dinçerler, Van’dan Antalya’ya kadar Anadolu’da 22 şehirde şubeleri olduğunu söylüyor. Dinçerler, gelecek planlan hakkında şöyle konuşuyor: “Anadolu artık İstanbul’dan daha avantajlı. Hem kiralar daha uygun hem de pazar doymuş değil. Örneğin İsparta mağazamızın cirosu Suadiye mağazamızdan daha yüksek. Biz de bu potansiyeli değerlendirerek bir Türkiye markası yaratmak istiyoruz. Anadolu’nun kılcal damarlarına kadar yayılacağız. Kütahya ve Çorum’da yakın zamanda açılışlar yapacağız. Hedefimizde Alanya, İzmir, Fethiye gibi yerler var.”
FRANCHİSE VERİYOR

Mağazalannın yüzde 40’ı franchise olan şirket, kendi mağazalannı açmanın yanı sıra franchise sistemiyle de büyümeye devam edecek. Gloria Jean’s Coffees ailesine katılmak isteyenlerden 50 bin dolar -t- KDV franchise bedeli alınıyor. Bu bedelin içinde; isim hakları, personel eğitimi, açılış sürecindeki destek, personel alımlan ve operasyon yönetimi gibi kalemler yer alıyor. Metrekare başına yatırım bedeli 2 bin dolan buluyor. Mağaza açıldıktan sonra net cirodan aylık yüzde 6 royalty alınıyor. Bu bedel mağaza takibi, reklam, operasyon ve eğitim için harcanıyor.

  Şimşek Bisküvi 2013'te 200 Milyon Paket Kruvasan Satmayı Hedefliyor

Türkiye’de kişi başına düşen kahve tüketimi dört yıl önce 700 gram iken bugün 1,3 kilograma kadar çıkmış durumda. Buna rağmen Türkiye’de kahve tüketimi hala dünya ortalamasının çok gerisinde. Dünyada ortalama 7 kilogram kahve tüketildiğine dikkat çeken Mehmet Dinçerler, bu nedenle Türkiye’de hala ciddi bir potansiyel olduğunu söylüyor.

EN HIZLISI TÜRKİYE

Türkiye, dünyada 42 ülkede 3 bin şubesi bulunan Gloria Jean’s’in en hızlı büyüdüğü ülke konumunda. Geçtiğimiz iki yıl üst üste en hızlı gelişen ülke ödülü aldıklarını belirten Mehmet Dinçerler, “Gloriajean’s Türkiye’yi çok önemsiyor. Bölgede yeni bir franchise verdikleri zaman örnek olarak bizi gösteriyorlar ve eğitim için Türkiye’ye gönderiyorlar” diyor.

Mehmet Dinçerler, Gloria Jean’s’in önümüzdeki birkaç yıl içinde Ortadoğu ve Avrupa’da üretim tesisi açmayı planladığını da belirtiyor. Dinçerler, tesisin Türkiye’de açılması için talip olduklannı ve görüşmelerin devam ettiğini belirtiyor.

HACI SAYİD ATAĞA KALKACAK

Dinçerler Ailesi 2017’de Hacı Sayid ile de atılım yapmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin en eski baklava markalarından biri olan Hacı Sayid’in 44 şubesi bulunuyor. 2015’te 4 bin metrekare olan üretim tesisini 14 bin metrekareye çıkartarak ciddi bir yatırım yapan şirket, 2017’de mağazalaşmaya hız verecek. İstanbul’da büyümeye devam edeceklerini söyleyen Mehmet Dinçerler, 2017’de 10 yeni şube açmayı planladıklarını belirtiyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Hangi Klimayı Tercih Etmeli

Geçtiğimiz yıl ÖTV teşvikinin de etkisiyle bir milyon klima satıldı. Türkiye, split klimada Avrupa’nın üretim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir