Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Görme Engellilerin Okuyabilmesi İçin Cihaz Geliştirildi

Görme Engellilerin Okuyabilmesi İçin Cihaz GeliştirildiGeliştirilen yeni sistemde, parmağa takılan cihaz üzerindeki kamera tarafından kaydedilen görüntüleri analiz eden bir algoritma kullanılıyor. Araştırmacılar her yönde kolayca hareket ettirilebilmeleri nedeniyle parmakların, görme engelli kişilerde göz hareketlerinin işlevini yerine getirmek amacıyla kullanılabileceğini düşünüyor.

Yazılı metinleri okumak için geliştirilen sistemlerde karşılaşılan en önemli sorunlardan biri cümle dizisinin doğru takip edilebilmesi.

giyilebilir teknoloji ve engelliler
Çünkü bir metinde harflerden oluşan alt alta çok sayıda satır bulunuyor ve harf dizilerinin takibi sırasında yönlenmedeki bir hata metnin doğru okunmasını engelleyebiliyor.

Geliştirilen yeni sistemde kullanılan algoritma, parmak metin üzerinde hareket ettirildiği sırada tek tek kelimeleri takip ediyor.

Algoritma kameranın görüş alanı içinde bir kelime tespit ettiğinde, kelimenin konumunu belirleyerek cümlenin hangi yönde devam ettiğini tahmin ediyor. Geliştirilen cihaz ayrıca cümle dizisini doğru şekilde takip edebilmesi için kullanıcıyı sesle ve titreşimle uyarıyor.

Araştırmacılar yazılımın yaygın olarak kullanılabilmesi için taşınabilir cihazlarla uyumlu uygulamalarını da geliştirmeye çalışıyor.

  Internet Explorer 9 Final ( Türkçe ); İndir ve Yükle!Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir