İş Fikirleri ve İş Kurmak

Gül Yetiştiriciliği ve Gül Yağı Üreticiliği Kazandırıyor

Gül yetiştiriciliği denince akla gülyağı gelir. Özellikle Isparta da çok yoğun yetiştiricilik yapılmaktadır. Gülden çıkarılan yağ kozmetik sektörü başta olmak üzeri birçok alanda kullanılmaktadır. Girişimciler için iş fikirleri ve fırsatları oluşturmakta olan gülyağı hakkında makalemizi okuyunuz.

GÜLYAĞI KOZMETİK’İN BAŞTACI

Kilosu 4 bin 500 euro civarında bulunan saf gülyağı Türkiye’nin önemli ihraç ürünleri arasında.

Dünyaca ünlü yağlık gülün Isparta’da yetişmesi bir tesadüf değil elbette. Toprağın kalitesi ve iklim önemli! Ancak Anadolu’da benzer karakteri gösteren birçok yer var. Bulgaristan bu tür toprakları zamanında kendi ülkesinde araştırıp buldu ve tüm dünyada meşhur oldu. Oysa Bulgaristan menşeli ‘rosa damascena’ türü yağ verimi yüksek gülleri Türkiye’de birçok yerde yetiştirmek mümkün.

İlk başlarda kalite İsparta düzeyine ulaşamayabilir ama ‘hibrit’ türlerin yetiştirilmesiyle başarı yakalanabilir. ‘Damescena’ sözcüğünden Suriye ve Şam kökenli olduğunu tahmin ettiğim bu ilginç türün toprak isteği önemli. Bakımı için beceri ve sabır gerekiyor. Toprağın 7 ila 5.5 pil düzeyinde olması yeterli. Kompostlama şart. Drenaj sistemi yararlı olabilir. Güneş ışığı alan topraklarda verim çok daha yüksek. Gül yetiştiriciliğinde budama tekniklerini bilmek bu işi bir ustalık haline getiriyor. Büyük arazilerde damıtma tesisleri kurulması işin tamamlatıcı unsurları arasında. Buna rağmen merkezi İsparta’da bulunan büyük firmalarla çalışmak fiyat oluşturma açısından önemli bir ayrıntı. Yetiştiricilik için bilgileri kaynağından almakta yarar var.

Halka Açık Meyve Bahçeleri İş Fikirleri

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu