Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Güneşle Otobüs Yolculuğu Başlıyor

Güneşle Otobüs Yolculuğu Başlıyorİstanbul-İETT Türkiye’nin ilk güneş panelli şehir içi toplu taşıma aracını üretti.

İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü (İETT) BOTOBÜS’ün ardından şimdi de güneş panelli otobüs ile çevre duyarlılığına dikkat çekiyor. Geçen sene hizmet vermeye başlayan BOTOBÜS’ün üst kısmına yerleştirilen bitkiler fotosentez yaparak karbon emisyonunu azaltırken, otobüsün çatısı güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmadığı için enerjiden tasarruf sağlanarak klima performansı artırılıyor. Klima suyuyla da yaz-kış canlı kalabilen bitkilerden oluşturulan ekolojik çatıdaki bitkiler sulanıyor.
Güneş panelli otobüs

Güneş panelli otobüste ise akü ile çalışan tüm sistemlerin, araç içi led ekranların, İstanbul kartları okuyan validatör cihazların, anons sisteminin, kablosuz ağ ve şarj hizmetinin, aydınlatmanın ve kameraların enerji ihtiyacı güneş enerjisi ile karşılanacak. Tavanı 15 adet güneş paneli ile kaplanan otobüste önemli oranda akü tasarrufu sağlanıyor. Otobüs güneş enerjisi ile çalıştığı için karbondioksit, azotoksit, kükürtoksit ve uçucu kül salımı da olmuyor. Bir otobüse pilot olarak uygulanan güneş panellerinin diğer otobüslerde de yaygınlaştırılması hedefleniyor.

  Sanal Gerçeklik Milyonları Tedavi Etmeye GeliyorYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir