Makaleler

Güvenli Online Network Oluşturmanın 11 Yolu

Online network oluştururken güvenliğinede nasıl dikkat edilmeli? Eğer hala fark etmediyseniz biz hatırlatalım, eski okul arkadaşlarına dayanan networkler artık o kadar da eski değil ve bu arkadaşlar prestijli kafeleri, eskilerin kulüplerine tercih ediyorlar.

Güvenli Online Networking

Profesyonel dünyada network arayışında olan kimseler, kahvelerini yudumlamadıkları zamanlarda, elektronik ortamda buluşup kariyer deneyimlerini, e-mail ve mesaj panolarından Web sitelerine, chat gruplarına ve bloklara kadar çeşitli yöntemleri kullanarak internet üzerinden paylaşıyorlar.

İş aramak için oluşturulmuş bu sanal dünya çok yararlı bilgi ve insanlarla doludur. Fakat aynı zamanda yalan yanlış bilgileri, çıkmaz yollar ve insanları ekonomik ve sosyal açıdan sömürmeye çalışan çapulcuları da içinde barındırmaktadır. Online networking’den en iyi şekilde yararlanırken, aynı zamanda kendinizi koruyabilmek için aşağıdaki ipuçlarını izleyin.

Online network
Online network

Bir Sonraki İşinize Doğru Sörf Yapmanın Altı Yolu

 • Sahici Sosyal Gruplara Üye Olun: Kendi sektörünüzle, işinizle, şehrinizle, mezun olduğunuz üniversiteyle ya da bir önceki firmanızla ilgili, özel bir ilgi alanına odaklanmış online gruplar arayın. ‘Bir İş Arama Günlüğü’nün yazarı Tim Johnston, “Her hangi bir alakam olan bütün grupları araştırdım ve üye oldum” diyor.
 • Bir Grubun Yöneticisi Olun: Küçük bir başlangıç yapmak için eski üniversite arkadaşlarınız en güçlü bağlantılarınız olabilir. Onlarla beraber bir grup kurun. Ya da sizin döneminizden kimse yerel bir öğrenci grubuna katılmadıysa veya grup işlemiyorsa, bunu bir web sitesi, bülten, blog ya da haftalık sohbet seanslarıyla siz işler hale getirin.
 • Online Seminerlere Katılın: New York’ta bir kariyer koçu olan William Arruda “Diğer katılımcılarla bir network oluşturun” diyor. “Seminerler, dünyanın dört bir yanından sizin konunuzla ilgilenen kişilerden oluşan bir network oluşturmak için bulunmaz kaftandır.”
 • Geniş Bir Ağ Kullanın: Sizin için çok değerli fakat hiç bir yerde bulamadığınız tanıdıklarınıza ulaşmak için Google, Superpages’ national people pages ve benzeri arama motorlarını deneyin.
 • E-maillerinize Vereceğiniz Konu Başlıklarını İyi Seçin: Eğer sizi ismen tanımayan, fakat network’ünüze eklemeyi amaçladığınız birine e-mail gönderiyorsanız, mailinizin bütün o spam mailler denizinden sıyrılmasını sağlamalısınız. Mailin ‘konu’ bölümüne ortak bir tanıdığınızın adını, ya da ilgilendiğiniz konuyla ilgili çok özel bir başlık yazın. “Yardım talebi” gibi basmakalıp konu başlıkları ya da “Ortak bir tanıdık kanalıyla size ulaştım” gibi çekingen notlar, kendinizi çöp kutusunda bulmanızdan başka işe yaramayacaktır.
 • Borcunuzu Ödeyin: Networking kontaklarınızdan sizin için bir şeyler yapmalarını istediğinizde, siz de onlar için bir şeyler yapın. Ve imkân bulduğunuz her an network ağınızdaki kişilere elinizden gelen her türlü yardımı yapmaktan çekinmeyin. ‘Network Oluştururken Hayatta Kalma Rehberi’ nin yazarı Diane Darling “Yaptığınız her şeyin size geri döneceğinden emin olabilirsiniz” diyor.
Online network
Online network

Networking Sırasında Güvende Olmanın Beş Yolu

 • Kendinizi Ele Vermeyin: Kişisel bilgilerinizi, özellikle kimlik bilgilerinizi, karşınızdaki kişiye güvenmek için iyi bir sebebiniz oluncaya kadar kendinize saklayın. “Online ilişkilerde yapılabilecek en saçma hatalardan biri kendinizi gereğinden fazla deşifre etmenizdir” diyor Diane Darling. Küçücük bir bilgi parçası, adınız, adresiniz, telefon numaranız, bile çok şey ifade edebilir. Ayrıca kimliğinizin de içinde bulunduğu, özgeçmiş gibi dokümanları sanal ortamda sergilerken de çok dikkatli olmalısınız.
 • Güvenli Bir E-mail Adresi Oluşturun: Sadece profesyonel networking aktiviteleriniz için ayrı bir e-mail hesabı açmayı düşünebilirsiniz. Gerçek kimliğinizle tamamen alakasız bir e-mail adresi seçin ve kullandığınız servisin, sizin en başta doldurduğunuz giriş formu gibi, size ait hiçbir bilgiye ulaşılmasına izin vermeyeceğine emin olun.
 • Ne Söylediğinize Dikkat Edin: Online bir forumda yazdıklarınız, seneler boyunca arama motorları tarafından ulaşılır olacaktır. Bir meslektaşınız, bir patron ya da bir firmayla ilgili dikkatsizce, ileri geri konuşarak itibarınızı lekeleyebilir, hatta kaybedebilirsiniz. Bunun yerine bir voodoo bebeği alıp kendinize zarar verin, daha iyi.
 • Sayıların Sağladığı Güvenlik: Sadece online ortamdan tanıdığınız insanlarla yüz yüze görüşeceğiniz zaman dikkatli olun. Johnston “Eğer bu insanlarla bir grup içinde ya da kalabalık bir alanda buluşuyorsanız, risk oranı oldukça düşüktür” diyor.
 • Başkalarına Güzel Fikirler Bulaştırın, Virüs Değil: Bütün dünyayı özgeçmiş bombardımanına tutmanızdan daha korkunç bir şey varsa o da bir bilgisayar virüsünün kendisini bütün adres listenize göndermesine izin vermenizdir. Antivirüs sotfware yükleyin ve programı her zaman güncel tutun.

Mutlaka okuyun: Network sanatı

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu