Sağlık Haberleri

Güzellik sektörü hızlı gelişiyor

Son dönemde ağrısız ve hızlı güzellik uygulamaları oldukça popüler. Çok hızlı gelişen güzellik sektöründe Somon DNA, Ultraterapi, Permalip gibi uygulamalar ön plana çıkıyor. 2017’nin güzellik trendlerinde anahtar kelime ise doğallık…

KIŞ sonu bahar başı gibi güzellik ve estetik merkezlerinin kapısı daha fazla çalınıyor. Hal böyle olunca güzellik ve estetik merkezleri güzelleştire güzelleştire büyüyorlar.

Sanıldığının aksine sadece kadınlar değil bu kapıları çalanlar. Artık erkekler de bu merkezlerin müşterileri arasında. Hem da sayıları azımsanmayacak ölçüde fazla. Artan talepte gelişen teknoloji de önemli bir rol oynuyor. Zira geçmişte ağrılı ve sıkıntılı geçen pek çok operasyon teknolojik ve tıbbi gelişmeler sayesinde ağrısız biçimde, çok kısa sürelerde gerçekleşiyor. Bu nedenle biz de 2017 yılının bu alandaki yeni trendlerini derledik. Bahara hangi trendle girmek istediğinize siz karar verin?

CİLDE SOMON ETKİSİ

Son dönemin en popüler uygulaması “Somon DNA”. Malum somon lezzetli bir balık. Dolayısıyla sağlıklı ve bol vitaminli somon balığının güzellik endüstrisindeki kullanımı merak uyandırıcı. Uygulamayı kısaca somon DNA’smın cilde enjekte edilmesi olarak tarif edebiliriz. Uygulamanın başarısı ve gördüğü talep botoksun tahtına aday olduğu yorumlarına sebep oluyor. Nedir bu somon DNA?

Cildi doku altından yenileyerek, derin çukurları yok eden bu uygulama özellikle 50’li yaş grubunda ciddi sonuçlar veriyor. Botokstan farkı ise yüzdeki doğal ifadeyi değiştirmemesi. Bu uygulama aynı zamanda saç derisinde de sağlıklı çalışıyor. Uzmanlar bu sayede saç dökülmesinin durduğunu ve saç yoğunluğunu arttığını belirtiyor.

Mevzu saç olunca erkeklerden bahsetmek gerek. Zira saç dökülmesi ve kelleşmeye karşılık saç ekimi yaptıran erkek sayısı her geçen gün artıyor. Bunda bu işlemi yapan merkez sayısının çoğalması ve fiyatların ulaşılabilir seviyeye gelmesinin de payı büyük. Bu nedenle somon DNA erkeklerin de radarında.

Medica World Estetik Genel Direktörü Uzman Estetisyen Çiğdem Akman da saç ekimine ciddi bir talep olduğunu teyit ediyor. Somon DNA tekniğiyle saç ekim işlemi gerçekleştirdiklerini belirten Akman, bu sayede daha canlı ve yoğun görünüm elde ettiklerini ifade ediyor. Güzellik merkezlerinde daha fazla erkeğin geldiğini hatırlattığımızda Akman, “Artık her tedavide doğal görünüm elde ettiğimiz için erkek danışanlarımızın sayısı da artıyor” diye yorumluyor bunu.

AĞRISIZ VE HIZLI

Türkiye’de estetik sektörü çok hızlı ilerliyor. Bu hız ülke sınırlarım da aşmış durumda. Yurtdışından bu amaçla gelen kişi sayısı giderek artıyor. Güzellik ve estetik merkezlerinde en fazla talep gören işlemler arasında saç ekimi, ameliyatsız yüz germe, ameliyatsız burun kaldırma, somon DNA, kök hücre tedavileri, ameliyatsız bölgesel incelmeyi saymak mümkün. Bu işlemlerin ortak noktası ise ameliyat gerektirmemesi.

Akman, bunun sebebi olarak estetik sektörünün bu yönde ilerlemesini gösteriyor. Çünkü insanlar bu tür işlemleri yaptırırken ağrı hissetmek istemiyor, işlem süresi de taleplerde belirleyici. Zira son dönemde “yarım saatte yüz germe, yarım saatte incelme” gibi ibareler görüyoruz. Zaman kıymetli ve her şeyin bu kadar hızlı olduğu bir dünyada kimse bu işlemler için günlerini ya da saatlerini harcamak istemiyor. Operasyon sonrası gündelik hayata karışabilmek önemli bir kriter.

SON TEKNOLOJİ KULLANILIYOR

Cilt altındaki bağ dokusunda kolajen üreti mini artırmaya yönelik, etkili bir işlem olan “Ultraterapi” de son günlerin popüler uygulamalarından biri. Bu yöntem özellikle boyun, göz çevresi, burun kenarlan, yanak, ağız bölgesindeki çizgilere, çene ve yanaklardaki gevşeklik ve sarkmalara toparlanma imkanı sağlıyor. Uygulama yapılan bölgeye göre ortalama yarım saat ya da 45 dakika süren Ultraterapi seansı, tek sefer uygulanıyor, istenirse de en erken bir yıl içinde tekrarlanabiliyor. Hareketsizlik ve yanlış beslenme sonucu ortaya çıkan yağlanma günümüzün en büyük problemlerinden biri. Estetik sektörü yıllar içinde bu soruna da hızlı ve pratik birden fazla yöntem geliştirdi. Biz bu yöntemlerden son dönemde sıkça söz edilen “Lipocel Body Hifu”dan bahsetmek istiyoruz. Bu yöntem bildiğimiz yağ aldırma operasyonlarından farklı. Soğutma odaklı ultrason teknolojisine sahip bu yöntem karın, basen, bel bölgesi, kol ve deri altında en az 1 cm kalınlıkta yağ bulunan bölgelerde oldukça etkili. Uygulama esnasında deri altı kolajen destek doku uyarılıyor ve böylece daha gergin bir deri elde ediliyor.

DOĞALLIK ÖNEMLİ

Bu yılın güzellik trendlerinde dudaklar ön planda. Nasıl mı? Kısaca, silikon yaptırmak “out”, “Permalip” yaptırmak “in” diyebiliriz. Permalip, kalıcı bir dudak şekillendiricisi. Özelliği ise istenildiğinde çıkarılabilmesi. Farklı boy ve dolgunlukta olan Permalip’ler ihtiyaca göre belirlenebiliyor. Çatlaklardan kurtulmak isteyenlerin imdadına ise “Biodermogenesi” tedavisi yetişiyor. Enerji dalgaları yayan son teknoloji cihaz sayesinde çatlaklardan kurtulmak mümkün.

Çiğdem Akman güzellik trendlerinde belirleyici olanın doğallık olduğunu söylüyor. Bu nedenle yazımızda da bahsettiğimiz yöntemleri uygulayacak olanlara doğal olmayan sonuçlardan uzak durmalarım tavsiye ediyor. Akman, protein vitamin içerikli uygulamaların talep edilmesi gerektiğini sözlerine ekliyor.

2017’nin güzellik uygulama trendleri

Dudak implantlar: Dudak dolgu enjeksiyonu yaptırmak istemeyenler ve daha kalıcı çözüm arayanlar için dudak implantları revaçta, istenildiğinde 5 dakikalık küçük bir cerrahi işlemle dolguyu çıkartmak mümkün.

PR: Kimyasal veya sentetik ürünler yerine kendi kanından trombosit bakımından zengin plazmayı kullanan PRP, asgari yan etkileri veya iyileşme süresi olan ve yaşlanma karşıtı bir tedavi olması açısından önemli.

Ultra terapi: Bu yöntem özellikle boyun, göz çevresi, burun kenarları, yanak, ağız bölgesindeki çizgilere, çene ve yanaklardaki gevşeklik ve sarkmalara toparlanma imkanı sağlıyor. Uygulama yapılan bölgeye göre ortalama yarım saat ya da 45 dakika süren Ultraterapi seansı tek sefer uygulanıyor.

Somon DNA: Cildi doku altından yenileyerek, derin çukurları yok eden bu uygulama özellikle 50’li yaş grubunda ciddi sonuçlar veriyor. Botokstan farkı ise yüzdeki doğal ifadeyi değiştirmemesi.

Lipocel Body Hifu: Soğutma odaklı ultrason teknolojisine sahip bu yöntem en az 1 cm kalınlıkta yağ bulunan bölgelerde oldukça etkili. Uygulama esnasında deri altı kolajen destek doku uyarılıyor.

Ömer Özgür ATAY / Astra Sağlık Genel Müdürü
“Kişiye özel uygulamalar artıyor”

Medikal estetik talebi artarak devam ediyor. Dünyada tek tip erkek ve kadın profili pompalanıyor. Ama biz bunun dönemsel olgu olduğunu düşünüyoruz. Bu durum geçecek. İnsanlar birbirine benzeyerek değil, birbirinden farklılaşarak güzelleşiyor. Kişiye özel uygulamalar daha fazla artacak. Bu bizim özellikle üzerinde durduğumuz bir konu. “Modaymış bana bunu yapar mısınız? diye gelenlere, öncelikle onun ihtiyaçlarına uyup uymadığı konusunda bilgilendirme yapıp, ardından önerilerimizi sunarak ilerliyoruz. “Estetik yokmuş gibi, doğal olsun, bana yakışsın” isteklerini şimdiden duymaya başladık ve bunun hızlıca artacağını düşünüyoruz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu