Anasayfa / Şirket Haberleri / Haci Sayid Tatlıcıydı, Kahveci de Oldu

Haci Sayid Tatlıcıydı, Kahveci de Oldu

Hacı Sayid’le İstanbul’da 38 mağazaya ulaşan ve önümüzdeki dönemde franchise vererek mağaza sayısını 100’e ulaştırmayı hedefleyen şirketin ortaklarından Burhan Dinçerler oğluyla farklı bir işe daha atıldı. Gloria Jean’s’in Türkiye temsilcisi olan Dinçerler 5 yılda bu kahve zincirini 125 mağazaya ulaştırmayı hedefliyor.

gloria

Son yıllarda yeme içme sektöründeki gelişme tatlıcı olarak bildiğimiz pek çok markayı restoran ve kafeye dönüştürdü. Ancak bu akımı önceden görüp ona göre ilk yapılanan markalardan biri Hacı Sayid oldu. 1982 yılında kurulan ve krizlerdeki büyümesiyle dikkati çeken Hacı Sayid, bugün 38 mağazası, 900 çalışanı ile yıllık 60 milyon TL ciroya sahip bir yapıya dönüştü.

Bu arada farklı yatırımlarıyla da gündeme geldi şirketin sahibi olan Dinçerler Ailesi. Hacı Sayid’in ortaklarından olan Burhan Dinçerler ile oğlu Mehmet Dinçerler ortaklığı ile Türkiye’ye geçmişte Reysaş Holdingle gelen ancak operasyonun başarısızlık sonucu 2011’de anlaşmayı fesheden Gloria Jeans yeniden Türkiye’ye geldi.

2012 Haziran’da Gloria Jeans ile anlaşmanın ardından bugüne kadar sekiz Gloria Jeans şubesi açıldı. Hedef ise 2013 sonunda Gloria Jeans şube adedini 25’e, 5 yıl içinde ise 125’e çıkarmak.

İstanbul’da kuruldu

Türkiye’nin ünlü baklavacılarının çıkış yeri genelde Gaziantep’tir. Hacı Sayid’in sahibi olan Dinçerler Ailesi de Gaziantepli ancak şirket İstanbul’da kurulmuş. 1982 yılında babası ve abisiyle birlikte o zamanki ismiyle Hacı Sayidoğulları’nı kurduklarını söyleyen Burhan Dinçerler “Piyasa mantığı ile çalışan Şirinevler’de ilk olarak 20 metrekarelik yerde başladık” diye konuşuyor. Babasının şubeleşmeye direnmesine karşı çıkıp beş şubeye kadar geldiklerini söyleyen Dinçerler, babasının 2000 yılında vefat ettiğini anlatıyor. 2001 yılında yaşanan ve finans sektörünü oldukça zor duruma düşüren krizin ise büyümelerindeki etkisine vurgu yapıyor. Dinçerler o dönemi şöyle anlatıyor:

“Bankaların zora düşmesi ve şubeleri kapatmasıyla boşalan yerleri uygun fiyata biz kiraladık. Hepsi de iyi yerlerdi. Onların yerlerini kiralayınca güzel işler yaptık. Bir anda 15 şubeye çıktık. O yıl adımızı da Hacı Sayid olarak değiştirdik.”

Kriz büyümeyi tetikliyor15 şube her yıl küçük oranda artsa da ikinci büyük sıçrayışı yine bir kriz döneminde 2008’de yapıyor Hacı Sayid. Ve 38 mağazaya ulaşıyor.

Hacı Sayid diğer tatlıcılardan farklı olarak şubelerinde kahvaltıdan hafif yemeğe, baklavadan sütlü tatlı ve pasta çeşitlerine kadar geniş bir menü sunmanın yanında sadece İstanbul’da şubeleşmesiyle de farklılaşıyor. Mağazalarının 37 tanesinin İstanbul Avrupa yakasında birinin Anadolu yakasında olduğunu söylüyor Burhan Dinçerler.

İstanbul dışına ise kısa vadede çıkmayı düşünmüyorlar. İstanbul’da en az 100 mağazaya ulaşabileceklerini anlatan Dinçerler, mağazaların hepsini kendilerinin açtıklarının ise altını çiziyor.

Yeni konsept

Mağaza sayısındaki artışla birlikte Yenibosna’da bulunan 4 bin metrekarelik üretim tesislerinin yetersiz kaldığını gördüklerini ifade eden Dinçerler, yeni tesis yatırımının startını da vermiş. Beylikdüzü’nde 15 bin metrekarelik bir üretim tesisinin inşaatına başladıklarını ve Ağustos’ta üretimi buraya taşıyacaklarını anlatan Dinçerler bu tesisin 6 milyon liraya mal olacağının ise üzerinde duruyor.

Bugün 900 kişinin çalıştığı Hacı Sayid yeni üretim tesisiyle birlikte büyüme hızını da arttıracak. Zira 2014 itibariyle şirket franchise veremeye başlayacak. Bugüne kadar hep cadde mağazacılığı yaptıklarını ve hiçbir AVM’ye girmediklerini söyleyen Dinçerler, şimdilerde AVM’ler için bir konsept geliştirme çalışması içinde olduklarını da anlatıyor.

5 yılda 125 şube hedefliyor

Gloria Jean’s 1999 yılında Reysaş ile Türkiye’ye gelmişti. 66 şubeye kadar ulaşıldı Türkiye’de. Ancak yönetim zafiyeti nedeniyle 2011’de 32 şubeye kadar düştü. Bu düşüş Gloria Jean’s merkezden de görüldü ve 2011 Temmuz’da Reysaş’la olan anlaşmasını feshetti şirket. Ancak yeme içme sektöründeki büyüme pazardan çekilmelerini engelledi. Yeni bir master franchise bulmak için kollar sıvandı. Ankanlı Holding’den Metro Turizm’e kadar 18’e yakın şirketle görüşmeler yapıldı. Gloria Jean’s tarafı Türkiye’de kendilerini temsil edecek şirketin yiyecek içecek sektörünün içinden gelmesini, finansal gücünün büyümeye müsait olmasını ve bu işi kalpten yapacak yöneticileri olmasına özellikle dikkat etti. 2012 Haziran ayında ise Hacı Sayid’in ortaklarından Burhan Dinçerler ve oğlu Mehmet Dinçerler ile anlaşma imzalandı. Görüşmelerin sekiz ay sürdüğünü söyleyen Mehmet Dinçerler, Gloria Jean’s’i farklı bir şirket olarak konumladıklarmm altım çiziyor. Alt yapıyı kurmak, ofis ve depo binası kiralamakla işe başladıklarım söyleyen Dinçerler bugüne kadar 8 tane mağaza açtıklarım anlatıyor. Bunlardan ikisinin franchise olduğuna da değinen Dinçerler, bundan sonra franchise ile büyüyeceklerinin üzerinde duruyor. Havaalanlanndaki güçlerini yeniden kazanmak için de çalışmalara başlanmış. Hatta Antalya Havaalanı ve Salaha Gökçen Havaalanı’ndaki şubeler için anlaşmalar bile yapılmış. Zorlu AVM’de de yer kiraladıklarım söyleyen Dinçerler, şu anda İstanbul, Ankara ve Bursa’da olduklarım ancak 2013 sonunda 15 ilde 25 şubeye ulaşma hedefleri olduğunu beliriyor. 5 yıl içinde ise hedef 125 şubeye ulaşmak.

Fatoş Bozkuş / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir