Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Hareket Et Telefonun Şarj Olsun

Hareket Et Telefonun Şarj OlsunAmerikan Kimya Topluluğunun 247. Ulusal Toplantısında sergilenen çalışmalardan biri de Georgia Teknoloji Enstitüsünden Zhong Lin Wang ve ekibine ait.

Zhong Lin Wang

Ekip birkaç yıl önce piezoelektrik etki denilen ve basınçla elektrik üretilen bir yöntemle çalışacak bir jeneratör üzerinde araştırma yaparken, beklediklerinden daha fazla elektrik üretildiğini görmüş. Bu durumun nedenini araştırdıklarında cihazdaki iki polimer yüzeyin birbirine sürtünerek triboelektrik etki denilen ve daha çok statik elektrik olarak bildiğimiz elektriği ürettiğini fark etmişler.
Ekip bu rastlantısal keşiften sonra ilk triboelektrik jeneratörü üretti ve bu cihazı TENG olarak adlandırdı. TENG’le ilgili 2012de yapılan ilk yayından bu yana çıkış gücü 100.000 kat artırıldı. Şimdi bir ayak sürtmesiyle binlerce LED ampül yakılabiliyor.

Wang ve ekibinin ayakkabı iç tabanlarına, zemin döşemelerine, sırt çantalarına, düdüklere ve deniz şamandıralarına monte ettiği TENG ile çeşitli mekanik hareketlerden enerji elde edilebiliyor. Ekip şimdi ürünü cep telefonu ve benzeri mobil cihazları şarj edebilecek şekilde ticarileştirmeye çalışıyor. Wang, bu teknolojinin daha da geliştirilmesiyle okyanus dalgaları, yağmur damlaları ve rüzgâr gibi kaynaklardan enerji elde edilebileceğini ve artan enerji talebinin karşılanabileceğini düşünüyor.

  Telefonunuzu Fabrika Ayarına Döndürmenin Kolayı VarYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir