Anasayfa / Teknoloji / Havadan Yapılma Plastik

Havadan Yapılma PlastikAirCarbon Plastik

İnsanoğlu her yıl 300 milyon ton plastik üretiyor ve üretim süreci, gerçek plastiğin üç katı karbondioksit açığa çıkarıyor. Newlight Technologies’in CEO’su Mark Herrema, “Bu akıl almaz bir miktar,” diyor. “Onun yerine plastiği karbon emisyonlarını yakalayıp hapsedecek bir taşıyıcı bant olarak kullansak daha iyi değil mi?” İşte, Herrema’nın firmasının yaptığı da tastamam bu.

AirCarbon plastik
Normalde plastik, fosil yakıtlarından elde edilen hidrokarbonları muazzam bir basınç ve enerjiye tabi tutarak üretiliyor. Newlight’ın California’da açtığı ilk ticari fabrika ise, bir mandıranın atık göletinden üretilen metanı bir biyoreaktöre taşıyor. Burada enzimler gazı havayla birleştirerek bir polimer üretiyor. Ortaya çıkan AirCarbon adlı plastik çoğu petrol bazlı plastiğe benziyor ancak maliyeti daha düşük ve küresel ısınmaya karşı piyasanın yönlendirdiği bir çözüm. Bazı firmalar daha şimdiden AirCarbon kullanmaya başladı bile. Bunlar arasında KI ofis sandalyeleri, Dell bilgisayarları ve Sprint akıllı telefon kılıfları var.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

3D yazıcıda zirveye oynuyor

Küresel filament pazarında öne çıkan şirketlerden olan Oo-kuma, geliştirdiği 3D yazıcıyla dünyada kendi malzeme ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir