Anasayfa / Şirket Haberleri / Hayat Kimya üç dev yatırıma soyundu

Hayat Kimya üç dev yatırıma soyundu
hayat kimyaBu yılı 700 milyon dolar ciro ile kapatmayı hedefleyen Hayat Kimya, Afrika ve Asya pazarmda büyümek için yatırıma hız verdi. Bu kapsamda Mersin-Tarsus’ta 160 milyon TL’lik yeni bir temizlik kağıdı fabrikası kuracak olan şirket, Mısır ve Rusya’da da iki yeni fabrika için kolları sıvadı.

Hayat Holding bünyesinde 101 ülkeye ihracat yapan ve 2013 sonu itibariyle 700 milyon dolarlık ciroya imza atmaya hazırlanan Hayat Kimya, üç ayrı koldan dev bir yatırım hamlesi başlattı. Mısır ve Rusya’da devreye alacağı yeni tesislerle Türkiye’nin yakın bölgesindeki en büyük kağıt ve çocuk bezi üreticisi olmayı hedefleyen Hayat Kimya, Mersin-Tarsus’ta 160 milyon TL yatırımla yeni bir fabrika kuracak.

Hayat Holding şu anda 25 şirket, 9 bin 300 çalışan, 2 milyar dolar ciro ve 17 marka ile Ortadoğu’dan Balkan-lar’a, Rusya’dan Afrika’ya kadar uzanan bir coğrafyada faaliyet gösteriyor. 1937’de Kiğılı Ailesi tarafından tekstil sektöründe faaliyet göstermek için kurulan, 1987’de ise temizlik sektörüne adım atan Hayat Kimya, 1,3 milyar liraya dayanan ciro büyüklüğüyle ISO 500 listesinde 63’üncü, Capital 500’de de 105’inci sırada yer alıyor.

YENİ HEDEF AFRİKA VE ASYA

1994’ten beri Orhan Idil’in genel koordinatörlüğünde yönetilen Hayat Kimya, çocuk bezi ve ıslak havluda Molfix ve Bebem markalarıyla, deterjan ve temizlik ürünleri sektöründe Bingo ve Test markalarıyla, hijyenik pedde Molped ve temizlik kağıdında Papia, Familia ve Teno markalanyla tanınıyor. Hayat Kimya fabrikalar ve merkez ofisi beraberinde 5 binin üzerinde kişiye istihdam sağlıyor. 2013 yılım yüzde 20 büyüme ile kapatmayı planlayan şirket, İzmit fabrikasında deterjan, hijyen ve temizlik kâğıdı olmak üzere üç kategoride üretim yapıyor.Şirketin 2013 yıl sonu ciro hedefi 700 milyon dolar. Bugüne kadar iç tüketim ile birlikte ciddi bir ihracat başarısına da imza atan şirket, 101 ülkeye ihracat yapıyor. Özellikle Ortadoğu, Balkanlar ve Rusya pazanna ağırlık veren Hayat Kimya, önümüzdeki beş yıl için yaptığı projeksiyonda ise Kuzey Afrika ve Güney Asya’yı da hedef tahtasına koydu.

160 MİLYON TL YATIRIM

Bu amaçla iki yıl içinde üç büyük yatırımı hayata geçirecek olan şirketin Mersin-Tarsus sanayi bölgesinde faaliyete geçireceği kağıt yatırımı, 160 milyon TL’ye mal olacak ve 250 kişiye istihdam sağlayacak. Bunun yanı sıra Kocaeli Kağıt Fabrika-sı’nda modernizasyon ve tevsi yatırımı gerçekleştirilecek. Bu yatırımların 2014 sonunda tamamlanması bekleniyor. Şirket halihazırda İzmit’te yer alan 357 bin metrekarelik üretim tesisinin yanı sıra Cezayir’de hijyenik kağıt ve deterjan, Mısır’da hijyen, Bosna’da temizlik kağıdı, Bulgaristan ve Ukrayna’da ise deterjan fabrikalanna sahip.

MISIR VE RUSYA’DA BÜYÜYECEK

Mısır ’da kağıt ve çocuk bezi üretimi yapan Hayat Kimya, ülkedeki çalkantılı duruma rağmen üretime ara vermedi. Üstelik yakın dönemde Mısır’da yeni bir yatırım için de düğmeye basılmış durumda. Şirket, Mısır’da yıllık 950 milyon adet çocuk bezine denk gelen bir üretim kapasitesi ile çalışıyor. Şu anda Mısır’daki ikinci tesis için arazi arayışında olan Hayat Kimya’mn ülkedeki pazar payı yüzde 20’lere ulaştı.

Ayrıca Rusya’da yeni bir yatırımın düğmesine basan Hayat Kimya, Kazan ve Tataristan-Alabuga Özel Ekonomik Bölgesi’ndeki 40 hektarlık arazide ilk etapta yaklaşık 100 milyon dolar yatırımla 65 bin tonluk temizlik kağıdı üretimi yapacak. Tesisin 2014 sonlarına doğru devreye alınması bekleniyor.

Aram Ekin Duran

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir