Anasayfa / Şirket Haberleri / Hazır Giyim Markası Lufian Yurtdışında Büyüyor

Hazır Giyim Markası Lufian Yurtdışında BüyüyorKendisi Türkiye’de, zinciri dışarda büyüyor

lufianHazır giyimci Mehmet Emin Gümüştepe, herkesin tersine, önce yurt dışında büyüme stratejisini başarıyla uyguluyor. 2009’da Tunus’ta Lufıan’ın ilk mağazasını açan Gümüştepe, bugün Ürdün’den Cezayir’e bölgedeki hemen her ülkede faaliyet gösteren bir zincire sahip. Lufian, bu yıl Almanya ve Avusturya’da da mağaza açtı.

Türkiye hazır giyim markaları son yıllarda yurt dışında hızlı bir büyüme içerisinde. Her ne kadar Avnıpa’da yaşanan kriz nedeniyle son dönemde büyüme projeksiyonu yakın coğrafyamıza kaymış olsa da, yurt dışında marka olmuş birçok şirketimiz var. Bu şirketlerin büyük bir kısmı zaten Türkiye’de marka olmuş ve büyümek için yurt dışına açılmış isimlerden oluşuyor.

Fakat zaman zaman tersi durumlarla da karşılaştığımız oluyor. Lufian buna en güzel örneklerden biri, ilk mağazasını Tunus’ta açan ve sırayla bölgedeki ülkelere tek tek giren şirket. 2016’da sadece Ortadoğu’da 100 mağazaya ulaşmayı hedefliyor. Vietnam ve İzmir’deki iki fabrikasında üretim gerçekleştiren şirketin kurucusu Mehmet Emin Gümüştepe, büyüme hedeflerini Ekonomist’e anlattı.

MARKA OLMAYI HEDEFLEDİ

Gümüştepe’nin aslında tekstil sektöründeki geçmişi sadece 1995’e kadar gidiyor. O dönemde Silver Hill markasının sahibi olan Gümüştepe, herhangi bir mağaza açmadan, yaklaşık 10 yıl boyunca iç piyasada Silver Hill’ı büyütmeye çalışmış. Bunu yaparken bir taraftan da Yves Saint Lau-ren ve Daniel Hecther gibi dünyaca ünlü markalara Ne-Saç Tekstil üzerinden koleksiyon üretmiş.

Özellikle yurt dışındaki çalışmaları ve kazandığı dış tecrübe, Gümüştepe’nin aklına uluslararası bir marka yaratma fikri getirmiş. O yıllarda başarı kazanmak için markalaşmanın önemini kavradığını söyleyen Gümiiştepe, 2005’te esld İngilizce’de sevgiyle dolu kişi anlamına gelen ve erkek çocuklara verilen bir isim olan Lufıan markasını gençlere yönelik bir günlük giyim markası olarak konumlandırdığını söylüyor.

Gümüştepe o günleri “Para kazanıyordum ama Silver Hill ile gidebileceğim yere kadar gitmiştim. Gelecekte ayakta kalabilmek için markalaş-mafn şarttı. Bu yüzden hiç acele etmedim. Lufıan’ın ilk yılları tamamıyla markanın altyapısını geliştirmek için geçti. Zaten asıl büyümemiz ve ma-ğazalaşmaya başlamamız da 2009’da başladı” diyerek anlatıyor.

HIZLA MAĞAZALAŞIYOR
Lufian’ın şu an büyük çoğunluğu yurt dışında olmak üzere 70 mağazası var. Markanın Türkiye’de fazla ta-nınmamasının en önemli nedeni daha kurulurken bile yurt dışına odaklanması ve büyümesini orada gerçekleştirmesi. Şirketin ilk yuıt dışı mağazası 2009’da Tunus’ta açılmış. Hemen ardından Cezayir, Lübnan, Ürdün, Katar, Kuveyt, Bahreyn, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya ve Avusturya gelmiş. Markanın tüm bu pazarlar içinde en kuvvetli olduğu ülke ise Tunus, ilk girilen ülke olmanın da avantajıyla Tunus’taki mağaza sayısı sekize ulaşmış.

Lufian’ın yurt dışı büyümesinde farklı bir stratejisi var. Hiçbir mağazayı kendisi açmıyor ve her ülkeye bir master franchise veriliyor. Mehmet Emin Gümiiştepe, her ülkeyi bir yatırımcıya teslim ettiklerini ve yatırımcılarla hep beş yıllık anlaşmalar yaptıklarını söylüyor. Örneğin son girilen ülkelerden biri olan Avusturya için yerel lisansörle beş yılda 15 mağaza açılması üzerine bir anlaşma gerçekleştirilmiş.

  Adım adım yükselip birinciliğe yerleşti

CİROSU 70 MİLYON LİRA

Toplam bin 200 çalışanı olan ve geçtiğimiz yıl 60 milyon lira ciro gerçekleştiren Lufıan, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 35 büyüme yaşamış. Hedef ise yıl sonunda yaklaşık 80 milyon lira ciroyu yakalamak.

Mehmet Emin Gümiiştepe, ilk büyüme planlarında yakın coğrafyayı hedeflediklerini ve şu an faaliyet gösterdikleri birçok ülkeye 2010-2012 döneminde girdiklerini söylüyor. Gü-müştepe, lisansörlerle yaptıkları anlaşmalara göre, 2016 sonunda sadece yakın coğrafyada 100 şubeye ulaşacaklarını ifade ediyor. Örneğin Irak’ta bu yıl üç, 2016 sonunda ise 16 mağazaya ulaşılmış olacak.

ÖNCELİK AVRUPA

Giimüştepe şu an Lufian’ın büyüme projeksiyonunda Avnıpa’nın öncelikli olduğunu dile getiriyor. “Aslında bizim için her ülke önemli bir pazar. Bu işe dünya markası olma yoluyla çıktığımız için tek bir coğrafyaya ya da ülkeye odaklanmak istemiyoruz. Bu yüzden doğru partneri bulduğumuz sürece verebildiğimiz her yere lisans hakkı vereceğiz” diyen Giimüştepe, İngiltere, Fransa, Rusya, Amerika ve Çin ile görüşmelerin sıcak sürdüğünü, girilecek en yakın ülkelerin bunlar olacağını söylüyor. Bu arada Giimüştepe, fuarlara katılmadıklarını, uluslararası partner’lerinin her birinin kendileri gelip lisans aldığını da sözlerine ekliyor.

İKİ FABRİKASI VAR

Lufian’ın biri İzmir’de diğeri Viet-man’da iki fabrikası var. Düşük maliyet avantajından yaralanmak için 2007’de hizmete giren Vietnam fabrikasında üst giyim grubu ürünler üretilirken, 23 bin metrekare kapalı alana sahip İzmir fabrikasında ise pantolon, gömlek ve tshirt üretimi gerçekleşiyor.

Hem İzmir hem Vietnam fabrikası sadece Lufian’a hizmet veriyor, iki fabrikanın toplam üretim kapasitesi ise şu an için yaklaşık 1.5 milyon adet ürün. Fakat şirkette büyüme planları hep uzun vadeli yapıldığı için, fabrikaların altyapısı yaklaşık 6 milyon adet üretimi kaldırabilecek seviyede.

Lufian’ın belki de en önemli özelliği koleksiyonu. Ağırlıklı olarak erkek ve genç giyim markası olan Lufi-an’m mağazalarında satılan her ürün, şirketin fabrikalarında üretiliyor. En basit tişörtten ayakkabıya, kabandan çoraba kadar tüm ürünler bu iki fabrikada üretiliyor.

TÜRKİYE’DE DE MAĞAZA AÇIYOR

Her ne kadar Türkiye öncelikli pazar olmasa da, Lufian bir taraftan iç pazarda da büyümesine devam etmeyi planlıyor. Şu ana kadar ağırlıklı olarak AVM’lerde kendine yer bulan şirket, Türkiye’de yaklaşık 30 şubeye ulaştı. Fakat Lufian yurt dışındaki büyümeden farklı olarak Türkiye’deki mağazaların büyük kısmını kendisi açıyor. Mehmet Emin Gümüştepe, yeni açılacak AVM’lerin birçoğunda olmak istediklerini belirtirken, “Şu an ciromuzun yüzde 70’i yurt dışından geliyor. Türkiye hiçbir zaman ana pazarımız olmayacak ama mağaza açmaya da devam edeceğiz” değerlendirmesini yapıyor.

Emrah Gürkan / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir