Anasayfa / Şirket Haberleri / Hıdıroğlu Gıda Yeni Yatırımlarla Büyümesini Sürdürecek

Hıdıroğlu Gıda Yeni Yatırımlarla Büyümesini Sürdürecek

Birleşmiş Milletler, Kızılhaç, Goal, AFAD gibi yardım kuruluşlarının gıda tedarikçisi olan Mersinli Hıdıroğlu Gıda, üretiminin yüzde 90’ını ihraç ediyor. Önümüzdeki dönemde lisanslı depoculuk ve bakliyat üretimine değireceklerini belirten şirketin ikinci kuşak temsilcisi Merve Hıdıroğlu, “2017 sonunda 120 milyon TL ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Yeni yatırımların etkisiyle 2018’de ise yüzde 30 ciro artışı bekliyoruz” diyor.

Temelleri 1995 yılında Nazmi Hıdıroğlu ve kuzeni Ramazan Hıdıroğlu tarafından Mersin’de atılan Hıdıroğlu Gıda, buğday unu, ruşeym, kepek ve yem hammaddelerinin üretimi ve ticaretini gerçekleştiriyor. Kurulduğunda 80 ton kapasiteyi sahip olan şirket bugün günlük 600 ton kapasiteye ulaşmış durumda, ilk yıllarda 800 ton olan buğday depolama alanı ise bugün 100 bin ton seviyesinde. Ek yatırımlarla bugün 30 bin metrekare alan üzerindeki tesisinde faaliyet gösteren şirket, üretiminin yüzde 90’ını ihraç ediyor.

Şirketin satış kanallarının çoğunu yerel ve yabancı büyük yardım organizasyonları oluşturuyor. 2005 yılından bu yana Birleşmiş Milletlerin Akdeniz Bölgesi’ndeki tedarikçisi olan Hıdıroğlu Gıda, Kızılhaç, Goal, AFAD gibi yardım kuruluşlarıyla da çalışıyor. Beş kıtada 80 ülkeye un ihracatı gerçekleştirdiklerini belirten Hıdıroğlu Yönetim Kurulu Üyesi Merve Hıdıroğlu, her yıl yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirtiyor. Merve Hıdıroğlu, “Son olarak lisanslı depoculuk işine’16 milyon TL’nin üzerinde yatırım yaptık. Mersin Limam’na yakın yatırımımız devam ediyor. Yakında tamamlanacak olan 20 bin metrekarelik yatay depolama alanımız ‘Tarlog’ adıyla hizmet verecek. Bununla birlikte bakliyat üretimine de başlayacağız” diye anlatıyor.Hedef 120 milyon TL

Buğday unu, buğday kepeği, rüşeym, gıda kolisi, çavdar ezmesi, çavdar kepeği, bon kalite, yulaf kepeği, yulaf ezmesi ve razmol gibi ürünlerin üretim ve ticaretini gerçekleştiren Hıdıroğlu Gıda, 2004 yılından bu yana ihracat yapıyor.

2014 -2016 yılları arasında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Türkiye’de en fazla ihracat yapan ilk 1000 firma arasında da yer alan şirket, Akdeniz Bölgesi’ndeki vergi sıralamasında ilk 10, Tarsus’ta ise son üç yıldır l’inci sırada bulunuyor. 2016 yılında 93 milyon TL’lik ciroya ulaşan şirket, 2017 yılını ise 120 milyon TL ciro ile kapatmayı hedefliyor. Merve Hıdıroğlu, 2018’de ise yüzde 30 ciro artışı beklediklerini vurguluyor.

İhracatta Ortadoğu ağırlıklı

Şirket, Ortadoğu ağırlıklı olmak üzere Afrika ülkeleri ve Uzakdoğu’ya ihracat yapıyor. Başlıca ihracat yaptığı ülkeler ise Irak, Suriye, Sudan, Filistin, Filipinler, Angola, Somali, Kenya olarak sıralanıyor. 2016 yılında yaklaşık 70 milyon TL’lik ihracat gerçekleştirdiklerini, 2017 ihracat hedeflerinin ise 100 milyon TL civarında olduğunu dile getiren Merve Hıdıroğlu, “Küresel gelişmeleri, risk ve fırsatları analiz ederek ihracatta hızlı bir büyüme yakaladık. 2018 yılında mevcut büyüme hedeflerimizi koruyarak fakat daha tedbirli hareket ederek hedeflerimize ulaşacağımızı düşünüyoruz” diye anlatıyor.

Profesyonel golf oyuncusu

Bir aile şirketi olan Hıdıroğlu Gıda’nın ikinci kuşak temsilcisi Merve Hıdıroğlu, kurulduğu günden beri farklı pozisyonlarda görev almış olsa da profesyonel 2016 yılından bu yana şirkette görev alıyor. Üretim departmanından sorumlu olan Merve Hıdıroğlu, aynı zamanda profesyonel bir golf sporcusu. Öyle ki bugüne kadar Türk Hava Yolları ve Turkcell turnuvalarında 1 ‘incilik, Rolce Royce, President’s Cup (2017) ve Turkish Airlines Open pro-am’de 2’incilik, President’s Cup ( 2016) 3’üncülük gibi dereceler aldı.

Özlem Bay Yılmaz
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir