Güncel Ekonomi Haberleri

Hikayesi olan 20 hisse

ABD seçimleri ve Fed toplantısı geride kaldı. Borsanın uzun vadeli düşünülmesi gereken bir yatırım yeri olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu noktada hikayesi olan hisselere ağırlık verilmesini öneriyor…

Hisse hikayesinin oluşma koşulları

  • Geleceğe yönelik büyüme ve kapasite artırım stratejileri kapsamında teknolojik altyapı yatırımlarına hız vermesi.
  • Daha yeni teknolojilerin kullanılması imkanıyla maliyetlerin düşmesine neden olabilecek yeni tesis kurulumlarına başlaması.
  • Faaliyette bulunduğu pazar alanını genişletmek üzere yeni ürün çalışmalarına başlaması.
  • Mevcuda ek olarak farklı ülke pazarlarında faaliyete başlayabilmesi.
  • Farklı ve yeni üretim metodu keşfetmesi sayesinde maliyetlerinde düşüş sağlama beklentisi.
  • Pazarda rekabetçiliği artıracak inovatif girişimlerde bulunması.
  • Yabancı girişimlerle ortaklık kurma hedeflerini ortaya koyması.
  • Şirketlerin/bankaların mali yapılarını daha da güçlendirmesine olanak verebilecek yabancı başka bir şirkete/bankaya satış kararı alınması.
  • Mevsimsellik özelliklerine göre zaman zaman bazı hisselerin ön plana çıkması [turizm, havayolu taşımacılığı gibi).

BORSA İstanbul’da trendi belirleyecek gündem maddeleri oldukça yoğun. Analistlerde söz konusu gelişmelerin borsa fiyatlamaları üzerinde etkili olabileceğini düşünüyor. Uzmanlar, özellikle global arenada oluşabilecek olumsuz bir ortamın küresel risk algısı üzerinde de negatif yansımalarının borsalar üzerinde kısa vadede düzeltmelere neden olabileceğini düşünüyor. Fakat Borsa İstanbul’un gelişmekte olan ülke borsalarmın birçoğuna göre yüksek iskontolu işlem görmesi, diğer TL varlık enstrümanlarına göre daha dirençli yapısı ve kendi iç dinamiklerinin etkisi ile orta ve uzun vadede fiyatlamalar açısından gerçek değerine ulaşabileceği tahmin ediliyor. Bu noktada borsanın uzun vadeli düşünülmesi gereken bir yatırım yeri olduğunu ve hikayesi olan hisselere ağırlık verilmesini söyleyen uzmanlar 20 hisseye dikkat çekiyor.

Değişken Faizler ve Enflasyon

Borsa İstanbul’un ana odağının şu an için enflasyon ve buna bağlı olarak değişen faizler olduğunu belirten Al Capital Yatırım Menkul Değerler Analisti Yunus Şahin, “Eğer faizler düşmezse borsa cazip bir yer olmaz çünkü yatırımcı yüzde 25 kesin getiri varken risk almayı istemez” diyor. Dolayısıyla önce enflasyonun sonra faizlerin düşmesi gerektiğini dile getirerek, “Bu doğrultuda atılan adımlar zaten var, enflasyonla mücadele paketi, son iki ay geçerli olacak vergi indirimleri, enflasyonu yılın son iki ayında baskılayacak unsurlar olarak öne çıkıyor. Kurdaki geri çekilmenin de katkısıyla yılsonu enflasyonu, açıklanan Ekim enflasyonunun altında olacaktır. Makro gündemin dışında politik gündem de takip ediliyor. Yurtiçinde yerel seçimler yaklaşıyor, geçtiğimiz hafta ABD ara seçimlerini atlattık. Aralık ayında FED’in faiz artırımı ve 2019’a ilişkin beklentileri de merakla bekleniyor’’ yorumunu yapıyor.

En Güzel Hikaye Yeni Yatırımlar

Özellikle Aralık toplantısında FED’in faiz kararı sonrası yapacağı açıklamaların 2019’daki politikamızı önemli derecede etkileyeceğini dile getiren Şahin, Aralık’ta faiz artırımına kesin gözüyle baktığını söylüyor. Şahin FED, 2019 yılma ilişkin beklentilerinde değişiklik yapar ya da ticaret savaşlarmın oluşturduğu riskleri göz önünde bulundurarak ekonomiyi daha da boğmamak için faiz artırımlarım yavaşlatırsa, bu durum borsaları olumlu etkile diyor. Şahin, Yurtiçinde ise enflasyon ve faizlerde düşüş eğilimi sürerse, Borsa İstanbul’un değerlemelerine yaklaşacağını ve önümüzdeki yıl daha iyi seviyelere gelebileceğini düşünüyor. Borsanın uzun vadeli düşünülmesi gereken bir yatırım yeri olduğuna dikkat çeken Şahin, “Temeli sağlam ve hikayesi olan şirketlerde sabırla bekleyen yatırımcılar orta ve uzun vadede karlı çıkacaktır” diyor. Hikayesi olan hisseleri henüz bugünkü finansallarma yansımamış olmasına rağmen geleceğe yönelik beklentileri olan şirketler olarak tanımlayan Şahin şu yorumu yapıyor:

“Borsa beklentilerin satın alındığı bir yerdir. Kapasite artırımı sağlayacak ve yeni ürünler üretilebilecek yeni bir üretim tesisi mutlaka hisse fiyatlarını yukarı yönlü değiştirir. Özellikle yeni yatırımlardan elde edilecek ciro ve kâr rakamları da belirliyse, bu beklenti hızlı şekilde satın alınır ve yatırımların bitmesi beklenir. Diğer taraftan yapılan iş anlaşmaları da özellikle ihalelerle çalışan şirketler açısından önemlidir ancak bir üretim tesisi gibi kalıcı etkisi olmadığından fiyatlamaya yansıması daha az olur.” Borsada hikayesi olan birçok hisse bulunduğunu belirten Şahin, bu kapsamda Sasa Polyester, Brisa, Kordsa, Aksa Akrilik, Vestel Elektronik, Aselsan, Petkim, Hektaş, Asuzu ve Karsan hisselerine dikkat çekiyor.

“YATIRIMCIYA GÜVEN VERİR”

Son dönemde yurtiçi/yurtdışı yaşanan gelişmelerin etkisi ile Borsa İstanbul’da oynaklığın arttığını belirten Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Muammer Demir, “Sınırımızda jeopolitik risklerin azalması, yurtiçinde atılan adım ve teşviklerin olumlu etkisi ve Batılı ülkelerle ikili ilişkilerde yaşanan iyileşmeler küresel gelişmelerde değişiklik olmaması şartıyla orta ve uzun vadede getiri performansı açısından Borsa İstanbul’un diğer TL varlıklara göre görece daha pozitif ayrışma gösterebilir” diyor. Demir, bu noktada bir hissenin hikayesi olmasını geleceğe yönelik olarak yatırımcısına o hissede kaldığı süre içerisinde güven vermesi bakımından önemli buluyor.

Bir hisseye yatırım yapma kararı alınırken büyüme hedefi içerisinde gerçekleştirmek istediği faaliyetleri görebilmesinin gelecekte daha fazla kar elde etme potansiyeline sahip olması bakımından yatırımcının hisse senedi seçiminde işini kolaylaştıracağına dikkat çekiyor. Bu sayede yatırımcının hikayesi olan bir hisseyi seçerek orta ve uzun vadede getirisinin ne olabileceğini az çok öngöreceğinden hisseyi uzun süre elinde tutmaktan çekinmeyeceğini belirtiyor. Böylece hissenin hikayesi gerçekleştiği anlarda elinden çıkarabileceğini hatırlatan Demir, “Bu açıdan spekülatif tarzda hareket eden hisseler yerine hikayesi olan hisseleri seçmek ve sabırla beklemek yatırımcıya kısa vadede yapacağı hareketlere göre orta-uzun vadede daha fazla kar elde etme imkanı sunabilecektir” diyor. Bir şirketin dolayısıyla hissenin hikayesi olmasının, genel olarak gelecek hakkında olumlu sinyaller vereceğinden bu tarz beklentilere sahip olan şirketlerin diğerlerine göre ön plana çıkacağını söylüyor.

Borsamızda hikayesi olan bir çok hisse bulunduğunu belirten Demir bu kapsamda Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi, Vakıflar Bankası, Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Taşımacılığı, Petkim, Arçelik, Aselsan, Ereğli Demir Çelik, Yataş ve Karde-mir hisselerine dikkat çekiyor.

Muammer DEMİR / Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı
“Arçelik iskontolu görüyor”

ARÇELİK: Şirketin 2018 üçüncü çeyrek fınansalları sonrasında yayımladığı 2018 beklentilerini değerlendirdiğimizde, ciro artışını TL bazında yüzde 25’den yüzde 30’a, FAVÖK’ü TL bazında 2.35-2.60 milyardan 2.40-2.70 milyar TL düzeyine yükseltirken, FAVÖK marjını yaklaşık yüzde 9.5 seviyesinde koruduğunu gördük.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Vergi Denetim Toplantısı’nda yaptığı açıklamalarda beyaz eşya sektöründe yılsonuna kadar ÖTV’nin sıfırlanması ve Enflasyonla Topyekûn Mücadele programı çerçevesinde yapılan indirimlerin ciro üzerinde olumlu etkileri ile birlikte ciro ve net kar rakamında artışlar bekliyoruz. Şirketin 2018 üçüncü çeyrek fınansallarım bir önceki yılın aynı dönemine göre incelediğimizde ise satışlar yüzde 41.5, satışların maliyeti yüzde 39.6, brüt kar yaklaşık yüzde 45.6 artış ile 2.510 milyar TL olarak gerçekleşti. İlgili çeyrekte esas faaliyetlerden diğer gelir/gider kaleminde kur farkı geliri kaynaklı yaşanan artış etkisiyle gelir grubunun ağır basması sonucu operasyonel kar yüzde 174.9 artış ile 1.383 milyar TL’ye yükseldi. Fakat net finansman gelir/gider grubu içerisinde giderlerin daha yüksek oranda gerçeklemesi sonucunda net dönem karı yüzde 1.95 azalışla 251 milyon TL olarak gerçekleşti. Şirket pay senedini yurtdışında aynı sektörde yer alan şirket pay senetlerine göre kıyasladığımızda fıyat/kazanç rasyosuna göre birçok şirkete göre iskontolu işlem görmeye devam ettiği ve yüksek temettü verimine sahip olduğu dikkat çekiyor. Arçelik hisselerinde orta ve uzun vadede yüzde 15 yükseliş potansiyeli ile 18.60 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

PETKİM: Yurtiçinde tek noktaya yapılan en büyük reel sektör yatırımı olan Star Rafınerisi’nin 19 Ekim tarihinde açılmasını orta ve uzun vadede şirket açısından olumlu olarak görüyoruz. Özellikle, ilerleyen süreçte rafinerinin etkisi ile birlikte girdi ve hammadde maliyetlerinde azalış beklentisinin ciro, operasyonel ve net karlılığa olumlu yansımalarının görülebileceğini düşünüyoruz. Aliağa’da Petkim’in ve diğer Socar Türkiye Grubu Şirketlerinin tesislerinin yer aldığı bölgenin “Socar Özel Endüstri Bölgesi” ilan edildiği açıklandı. Bununla birlikte Socar Türkiye, Petkim gibi petrokimya ürünleri üretecek ikinci bir tesisin yatırımı için fizibilite çalışmasının bitirildiğini ve yatırım kararının gelecek yıl alınmasının planlandığını duyurdu. Şirketin 2018 yılı üçüncü çeyreğine ilişkin yayımladığı konsolide finansallarında bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, satış gelirlerinin yüzde 72 ve satışların maliyetinin yüzde 71 oranında arttığı görülüyor. İlgili dönemde brüt kar yüzde 75.4 yükselişle 772 milyon TL ve esas faaliyet karı ise yüzde 69 oranında artışla 725 milyon TL olarak bildirildi. Finansal giderlerde ve sürdürülen faaliyetler vergi gideri gruplarında yaşanan artışların net kar rakamı üzerinde sınırlı olumsuz etkisi ile birlikte ana ortaklık payları net dönem karı yüzde 10.3 artış ile 413 milyon TL olarak gerçekleşti.

Şirketin ilgili dönemde F/K ve PD/DD rasyolarının sırasıyla 6.37x ve 1.97x ile yurtiçi sektör ortalamaları altında işlem görmeye devam ettiği izleniyor. Her dört yılda bir yapılan kapsamlı büyük bakımın özellikle, son çeyrekte ciro, kar ve marjlar üzerinde olumsuz yansımalarının görülebileceğini fakat orta ve uzun vadede şirketin yatırım politikalarının desteği ile birlikte daha olumlu sonuçlar ile karşılaşılabileceğini düşünüyoruz. Petkim hisselerinde 12 aylık dönemde yüzde 32 yükseliş potansiyeli ile 6.52 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

ASELSAN: Savunma sanayindeki lider konumu, yurtiçinde savunma harcamalarında yaşanan artış, artan bakiyeli siparişler, yeni alınan sözleşmeler ve büyük ölçekli projelerle devam eden yatırım projeleri dolasıyla şirket açısından olumlu beklentimizi sürdürmeye devam ediyoruz.

Aselsan‘ın yayımladığı 2018 yılı finansal hedef beklentileri, konsolide gelirlerdeki artış (TL bazında) yaklaşık yüzde 40, konsolide kur farkından arındırılmış FAVÖK marjı yüzde 19-21, konsolide yatırım (maddi ve maddi olmayan duran varlıklar) harcamaları yaklaşık 650 milyon TL ve konsolide öz kaynaklardan yapılan Ar-Ge harcamalarının konsolide satışlara oranı yüzde 7 seviyesinde açıklandı. Şirketin 2018 üçüncü çeyrek konsolide finansalları geçen yılın eş dönemine göre değerlendirildiğinde ciro yüzde 56, satışların maliyeti yüzde 52 ve brüt kar yüzde 71.5 artış ile 453.101 milyon TL olarak gerçekleşti.

Esas faaliyet karı yüzde 315.5 artışla 960.39 milyon TL, ana ortaklık payları net dönem karı yüzde 282 artışla 793.7 milyon TL’ye yükseldi.

Şirketin küresel savunma sıralaması, istikrarlı ilerleyişi, yıllar bazında bakiyeli siparişlerin 8.6 milyar dolara yükselmesi ve yeni alınan sözleşmelerde 2017 yılı üçüncü çeyreğine göre yüzde 217’lik artış, güçlü esas faaliyet karı ve net dönem karı büyümesi ile kuvvetli net nakit pozisyonu şirket pay senedi açısından hikaye oluşturmaya devam ettiği algımızı kuvvetlendiriyor.

Aselsan hisselerinde orta ve uzun vadede yüzde 20 yükseliş potansiyeli ile 32.60 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Yunus ŞAHİN / Al Capital Yatırım Menkul Değerler Analisti
“Kordsa’nın yatırımları dikkat çekiyor”

KORDSA: Dünyanın en büyük lastik güçlendiricisi olan Kordsa, yaptığı Ar-Ge harcamalarıyla dikkatimizi çekiyor. Özellikle kompozit ve inşaat endüstrilerine yönelik ürettiği yeni ürünler ciroya katkı vermeye başladı. Üçüncü çeyrek fınansallarını geçtiğimiz hafta gönderen şirketin cirosu geçtiğimiz yıla göre yüzde 51, net kârı ise yüzde 112 artış gösterdi. Yılsonu beklentilerini de yukarı yönlü revize eden Kordsa için her şey iyiye gidiyor. Yeni ürünlerden gelen katkının da artışıyla şirketin ciro ve kârındaki artış önümüzdeki yıllarda da sürecektir. Kordsa hisselerinde yüzde 42 yükselme potansiyeli ile 15.40 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

SASA POLYESTER: Şirketin devam eden 7 milyar dolarlık yatırımı bulunuyor. Bunlar parça parça devreye alınacak yatırımlar. Geçtiğimiz hafta KAP’a yapılan açıklamada 2019’da yeni elyaf üretim tesisinin üretime başlayacağı söylendi. Sadece bu yatırımın önümüzdeki yıl 500 milyon dolar ek gelir yaratması bekleniyor. Bu rakam Sasa’nın yıllık cirosu kadar. Bunun dışında şirketin, polimer, cips, polipropilen, polivinil yatırımları da devam ediyor. 2018 yılında verilen süper teşviklerden de yararlanan SASA için 12 aylık dönemde yüzde 61 yükselme potansiyeli ile 14.30 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

AKSA AKRİLİK: Yüzde 50 ortağı olduğu Dowaksa’da süper teşvikten yararlanan şirketler arasındaydı. Dünyanın önde gelen karbonfiber üreticilerinden olan Dovvaksa Yalova’da 535 milyon dolarlık bir yatırım yapıyor. Şirketin mevcut karbonfiber üretim kapasitesi yılda 3.500 ton kadar ve yatırım bittiğinde bu rakamın 13.000 tona yükselmesi bekleniyor.

Bu da şirketin pazar payının yüzde 10’lara çıkacağını gösteriyor. Geleceğin malzemesi olarak nitelendirilen karbonfibere ihtiyaç her geçen gün artıyor. Uzay sanayii ve lüks otomotivlerde kullanılan malzeme çelikten çok daha hafif ve çok daha güçlü. Aksa hisselerinde yüzde 44 yükselme potansiyeli ile 13.10 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Borsanın orta ve uzun vadeli gündemi

■ ABD ara seçimleri ve Demokratların temsilciler meclisinde çoğunluğu ele geçirmesinin ardından bu sonucun piyasalar üzerinde etkisi.

■ Fed’in Aralık ayı toplantıları (faiz kararı, ekonomik projeksiyonlar, ABD ve dünya ekonomisine yönelik komite üyelerinin bakış açıları ve komite üyelerinin 2019 yılına dair para politikasına yönelik verecekleri ipuçları ya da öngörüleri). Fed’in yayımlanmış olduğu takvime göre yılın son toplantısını 18-19 Aralık tarihinde gerçekleştirecek.

■ AB, İtalya’ya 13 Kasım’a kadar bütçe konusunda yeni teklif sunması için ek süre tanıdı. Fakat İtalya’nın bütçe konusunda geri adım atması gelen son açıklamalara göre pek mümkün görünmüyor.

■ İngiltere ile AB arasında Brexit sürecine yönelik ilerleme sağlanması halinde Kasım ayı içerisinde AB Liderler Zirvesi’nin tekrar yapılabilecek olması.

■ 30 Kasım tarihinde Arjantin’de yapılacak olan G-20 Zirvesi’nde ABD Başkanı Trump, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşeceğine yönelik haber akışları.

■ ABD ile Çin ticaret savaşlarına yönelik gelişmeler.

■ 4 Kasım tarihinde ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları devreye alması sonrasında 6 Aralık 2018 OPEC
toplantısı.

■ 2018 Aralık ayı sonu itibariyle ECB’nin varlık alım programına son vermesi.

İDİL TARAKLI

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu