Teknoloji ve İnovasyon Haberleri

Hızlı İnter Bağlantısı İçin Fiber İnternet

Modern dünyanın hız ihtiyacı fiber internete olan talebi artırdı. Türkiye’yi fiber iletişimin hızıyla tanıştıran Turkcell Superonline yaptığı son satın alma ile altyapısını güçlendirdi. Firma, dijital dönüşüme öncülük ettiği iddiasında.

HIZLI internet bağlantısı kullanıcılar için artık lüks değil bir ihtiyaç. Bu hızı sağlayan fiber internet altyapısına yapılan yatırımlar ise 2008 yılından bu yana tüm hızıyla sürüyor. Fiber interneti kullanıcılarla ilk olarak tanıştıran Turkcell Superonline’m bu anlamda yaptığı son hamle ise MetroNet’i 29 milyon TL’ye satın alması oldu.

fiber internet

“DİJİTAL DÖNÜŞÜM YAŞANIYOR”

BTK’nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) 2013 yılı üçüncü çeyrek raporuna göre, Türkiye’de fiber abonelerin sayısı hızla artıyor. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 76.4 artan abone sayısı, sabit geniş-bant aboneleri içinde yüzde 11.8 paya ulaştı. Turkcell Superonline, yoğun talebi karşılamak için aynı yoğunlukta yatırım yapıyor.

Bugüne kadar 12 ilde fiber internet sunan şirket, bu satın alma ile hizmet götürdüğü illerin arasına Konya ve Diyarbakır’ı da katmış oldu. Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan’ın verdiği bilgilere göre, 2013 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarına göre 1 milyon 570 bin ev ve işyerinin kapısına kadar fiber internet hizmeti sunuyor. MetroNet’in altyapı dönüşümünün tamamlanmasının ardından bu rakama 100 bin yeni nokta daha ilave edilecek. Aynı dönemin sonuçlarına göre, Turkcell Superonline’m 520 bin fiber internet abonesi bulunuyor.

2008’de yılındaki Sabancı Telekom, 2009’da Superonline ve 2011’de Global İletişim satın almaları ile altyapı ağını ve hizmet kalitesini geliştiren Turkcell Superonline, geçen sene satın alınmasıyla Deksarnet ile fiber altyapısına uydu desteği de sağladı. Metronet de şirketin altyapısına katkı yapan bir satın alma. “Bütün bu yatırımlar ve satın almalar hem bizim kalitemizi artırıyor hem de daha fazla kişinin ışık hızında internetin nimetlerinden yararlanmasını mümkün kılıyor” diyen Erkan, fiber alanında yaptıkları yatırımlar ve işbirlikleriyle Türkiye’de önemli bir dijital dönüşüm yaşandığım söylüyor.

“FİBER İNTERNET PAHALI DEĞİL”

Türkiye’de ortalama internet hızı, Akamai firmasının son raporuna göre 3.1 Mbps seviyesinde. İnternet hızının yavaş olduğu Türkiye’de Turkcell Superonline fiber müşterilerine sunulan en düşük hız ise 25 Mbps. Erkan, Türkiye’nin fiber internet fiyatlarının yüksekliği konusunda ise, dünya ile yaptıkları karşılaştırmaların tersi bir tablo çizdiğini söylüyor. Amerikalı Verizon’ın en ucuz paketi olan 50 Mbps interneti, KDV hariç ayda 59.90 dolara veriliyor. Verizon’un abone başına ortalama geliri ise 150 dolar seviyesinde. “Bizim 50 Mbps internet paketimiz ise vergiler dahil 74 TL” diyen Erkan fiyatların yüksek olduğu noktasına katılmıyor.

ALTYAPISINI BAŞKALARINA AÇACAK

Fiber kullanıcıların artmasıyla birlikte Turkcell Superonline altyapısının sektörün diğer oyuncularına açılması da önemli gelişmelerden biri. Sektördeki diğer alternatif servis sağlayıcıların da bu konuya pozitif baktığını söyleyen Murat Erkan, sektörde olması öngörülen gelişmelerin hepsinin yavaş yavaş gerçekleştiğini şu sözlerle dile getiriyor: “Rekabet şartlarının oturduğu ve ileriye dönük planlamaların artık daha net olarak yapılabildiği bir dönem yaşıyoruz. Sektörde yer alan tüm oyuncular bu aşamada rekabetin var olabilmesi için çaba harcıyor.”

Rakamlarla Turkcell Superonline

■  2008 yılında başlayan fiber yatırımlarının toplam tutarı bugün 2 milyar TL’ye ulaştı.

■  32 bin kilometrelik bir fiber optik altyapı inşa edildi.

■  12 ilde 1 milyon 570 bin ev ve işyerinin kapısına kadar 1000 Mbps hızında internet ulaştırıldı.

■ 2013 üçüncü çeyrek dönem sonuçlarına göre firmanın 520 bin fiber internet abonesi var.

■ 2013 yılı üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artışla 237 milyon TL gelir elde etti.

■ FAVÖK (faiz, amortisman ve vergi öncesi kar] yüzde 44.5 artışla 60.1 milyon TL olarak gerçekleşirken, FAVÖK maıjı 3 puanlık artışla yüzde 25.3 seviyesine ulaştı.

Ezgi Güler

 

 

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu