Anasayfa / Şirket Haberleri / Holdinglerin rekabeti iki birinci çıkardı

Holdinglerin rekabeti iki birinci çıkardıBu yıl Anadolu 500’ün holdingler bölümünde ilginç bir sonuç ortaya çıktı. Listemize en çok şirket gönderen holdinglerde ilk sırayı Anadolu’nun iki devi paylaştı. Kayserili Boydak Holding ile Gaziantepli Sanko Holding, gönderdikleri 12’şer şirketle holding sıralamasının zirvesinde yer aldı. Erdemoğlu Holding sekiz şirketiyle ikinci sırada yer bulurken, Kipaş Holding beş şirketiyle üçüncü oldu.

boydak sanko

Anadolu 500’e en çok şirket gönderen holdingler sıralamamız, en az ana listemiz kadar ilgi görüyor. Bu yıl bu ilgiyi daha da haklı çıkaracak bir sonuç oluştu. Önceki yıllarda en çok şirket gönderen holding listesinde ilk sırada yer alan Boydak Holding’in yanına bu kez Gaziantepli Sanko Holding de yerleşti. Her iki holding de Anadolu 500’e 12’şer şirketini gönderme başarısı yakaladı.

Sıralamada Erdemoğlu Holding sekiz şirketiyle ikinci olurken, Kipaş Holding ise beş şirketiyle üçüncü sırada yer aldı.

BİRBİRLERİNE YAKINLAR
Kayseri’nin en büyük grubu Boydak Holding, Türkiye’nin de önde gelen sanayi, ticaret ve finans kuruluşlarından biri. Sekiz sektörde faaliyet yürütüyor. 41 şirketinin 12’sini Anadolu 500 sıralamasına gönderiyor. Toplam 14 bin kişiyi istihdam ediyor. 2 bin bayisi bulunan Boydak’ın yurtdışında ise 5 bin satış noktası var. Entegre üretim yapılan en büyük güçlerini oluşturuyor. Boydak’ın cirosunun ise 7 milyar TL’nin üzerine çıktığını söyleyelim.

Kayserili Boydak için aktardığımız notlarm benzerini Gaziantepli Sanko için de ifade edebiliriz. 7 milyar TL’ye yaklaşan ciroları ve 14 bini aşkın çalışanları mevcut. 11 ayrı sektörde boy gösteriyor. İki yıl önce yönetim kurulu başkanlığına Zeki Konu-koğlu’nun geldiği Sanko’da ağabey Ab-dulkadir Konukoğlu ise Sani Konukoğlu Vakfı ve üniversite ile ilgileniyor.

2014’ün Erdemoğlu için son derece hareketli geçtiğini söyleyebiliriz. Her ne kadar kamuoyuna açıklanması bu yılın ilk ayına rastlasa da, Sabancı Holding’ten Sasa’nın alınmasına dönük adımlar 2014’te atıldı. Sasa’nın varlığı, polyester sahasında öteden beri boy göstermek isteyen Erdemoğlu için çok önemli bir açılıma da yol açacak. Halihazırda 1,5 milyar TL ciroya ulaşan Erdemoğlu’nun toplam cirosu, Sasa’nın devreye girmesi ve yanı sıra dağıtım ve pazarlamanın da içine alınmasıyla birlikte 1 milyar TL daha artacak.

  Kayserili Boydak Holding

Holdingler listemizin en istikrarlı gruplarından biri de Kipaş Holding. Anadolu 500 içinde beş şirketiyle boy gösteren grubun 2014 performansı bir hayli yüksek. Kağıt tesisi 2014’te devreye alınırken, konfeksiyon sahasında yeniden yapılanmaya ve yeni iş modellemesine gidildi. Çimento fabrikasının kapasitesi 4 milyon tona çıkarılırken, bu alandaki ihracat da önemli oranda artırıldı.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Hangi Klimayı Tercih Etmeli

Geçtiğimiz yıl ÖTV teşvikinin de etkisiyle bir milyon klima satıldı. Türkiye, split klimada Avrupa’nın üretim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir