Başarılı Girişimcilik

Hollanda Türk girişimcileri bekliyor

Hollanda Türk girişimcileri bekliyor

Batı Avrupa’nın lojistik anlamda en güçlü ülkeleri arasında gösterilen Hollanda, Türk girişimcileri bekliyor. Hollanda ve Türkiye arasında yapılan ‘çifte vergiyi önleme anlaşması’ ile vergi konusunda da kolaylıklar sunan ülke, yurt dışına sermaye ihraç eden Türk şirketlerinin gözdesi konumunda.

Hollanda Batı Avrupa’daki merkezi konumunu destekleyen Rotterdam Limanı ve Amsterdam Schiphol Havaalanı sayesinde kapsamlı ulaşım imkanlannın yanı sıra gelişmiş teknolojik altyapı da sunuyor. Özellikle lojistik alanda avantajlı konumda olan ülke, Türk yatınmcılan bekliyor. Hollanda Dış Yatırım Ajansı Türkiye Direktörü Deniz Mısır, Hollanda-Türkiye ‘çifte vergilendirmeyi önleme anlaşma-sı’nın Türk yatırımcılar için ciddi fırsatlar sunduğunu söylüyor. Türk şirketlerinin yatırım için yurt dışına en fazla sermaye ihraç ettiği ülkenin açık ara farkla Hollanda’nın geldiğini ifade eden Mısır, Hollanda ile işbirliği sayesinde Türk firmalarının global olma yolunda daha hızlı ilerlediğine dikkat çekiyor.

Deniz Mısır, sorularımızı şöyle yanıtladı:

KOBİ Girişim: Hollanda ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi nekadarlık bir büyüklüğe ulaştı?

Deniz Mısır: Şu anda Türkiye ile Hollanda arasındaki ticari hacmi 6 milyar dolara ulaştı. İki ülke arasındaki diplomatik işbirliğinin 400’iincü yılını kutladığımız 2012 yılında da bu rakamın daha da artacağına inanıyoruz.

İki ülke arasında en çok hangi ürünlerin ihracat ve ithalatı yapılıyor?

Türkiye’nin Hollanda’ya yaptığı ihracatta başta gelen ürünler, hazır giyim binek otomobiller, vagonlar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, toplu taşıma araçları ile bunların aksam ve parçalan. Bunun yanı sıra buzdolabı, dondurucu, soğutucu ve diğer makina sanayi ürünleri, gemi ve deniz ulaşım araçları, demir-çelik inşaat malzemeleri, demir çelik mamulleri, sebze, meyve ve işlenmiş gıda ürünleri. Türkiye’nin Hollanda’dan ithal ettiği başlıca ürünler ise demir-çelik, plastik ve plastikten mamul eşya, çeşitli makina, cihaz ve makina parçaları, otomotiv sanayi ürünleri, mineral yağlar, yakıtlar ve kimyasal ürünler.

Hollanda yatmmalaıa ne gibi avantajlar sağlıyor?

Batı Avrupa’daki merkezi konumunu destekleyen Rotterdam Limanı ve Amsterdam Schiphol Havaalanı sayesinde kapsamlı ulaşım imkanlanmn yanı sıra gelişmiş teknolojik altyapı sunuyor. Hollanda, işbirliğine hazır gümrük yetkilileri ve sistemli gümrük işlemleriyle firmalann lojistik ve dağıtım merkezi kurulumlan için güçlü. Bu güçlü lojistik altyapıya ek olarak, Hollanda Hükümeti gelişmiş vergi düzenlemeleri ile de Türk yatırımcılarının ilgisini çekiyor.

Ne kadarlık bir vergi alınıyor yatırmalardan?

Kurumlar vergisi ilk 200 bin Euro’luk dilimde yüzde 20. 200 bin Euro’nun üzerinde ise yüzde 25’lik oran ile Avrupa Birliği ulusal ortalamasının altında kalıyor. 1 Ocak 2010’da başlayan inovas-yon paketi ile araştırma ve geliştirmede yenilikler aracılığıyla elde edilen gelirlere yüzde 5 oranında vergi uygulanıyor Geniş vergi anlaşmalan ağı, iştirak muafiyeti, yüksek vasıflı yabancı çalışanlar için yüzde 30 vergi indirimi, ithalatta vergi ötelemesi gibi avantajlar da göz önünde bulundurulduğunda Hollanda, birçok finansal olanağı bir arada sunuyor. Aynca Hollanda-Türkiye ‘çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması’ da Türk yatınmcılar için ciddi fırsatlar banndınyor.

Hangi jebirlerde ne gibi girişimler yapılabilir?

Hollanda özellikle kurumsal yatırımcılar için çok avantajlı bir ülke olduğu için bu soruya tersten bakmakta fayda olabilir. Sizin firmanızın Hollanda’nın hangi ihtiyacını karşılayabileceğini düşünmek yerine, Hollanda’nın hangi şehri sizin firmanıza nasıl bir katkıda bulunabilir diye düşünebiliriz. Kısaca sizin neye ihtiyacınız var? Farklı bölgeler farklı ihtiyaçlan karşılayabiliyor. Örneğin, Rotterdam Avrupa’nın en büyük limanı olarak son derece etkin bir ticaret ve ulaşım merkezi. Amsterdam finans, perakende ve yaratıcı endüstrileri ile Brabant ise teknolojik ve endüstriyel başa-nsıyla tanınan bir bölge.

Sizin yatırım ajansı olarak ne gibi faaliyederiniz bulunuyor1 Yatırmalara ne gibi hizmeder sunuyorsunuz?

Hollanda Dış Yatınnı Ajansı, müşteri gizliliği çerçevesinde ücretsiz stratejik danışmanlık ve bilgi aktarımı hizmeti sunuyor. Hollanda iş ağı ve hükümet kurumlanna erişim konularının yanı sıra şirket kuruluşu için konum, iş modeli ve stratejisi, teşvikler, lojistik stratejisi, yasa ve vergi yapılan, çalışma izni, istihdam gibi farklı konularda güncel ve firmaya özel bilgiler sağlıyor. NFIA, Hollanda’ya yapılan yatınm projelerinde, hem ülkeler arası hem de şirketler için değer yaratacak ve örnek teşkil edecek stratejiye sahip yatıranlara hizmet vermeyi hedefliyor. Destek verdiğimiz firmalarla çok yakından çalışıyoruz, hatta bir müşterimiz NFlA’yi sanki kendi ekibinin bir parçası gibi gördüğünü söylemişti.

Türk şukederinin Hollanda ’ya ne kadar sermaye ihracatı var?

Türk şirketlerinin yatınm için yurtdışına en fazla sermaye ihraç ettiği ülke açık ara farkla Hollanda. 2010 verilerine göre, 158 Türk şirketinin Hollanda’ya 5 milyar 101 milyon dolarlık sermaye ihracı bulunuyor. Onu Azerbaycan, Malta ve Almanya takip ediyor. Sadece 2010 yılında 5 Türk şirketinin Hollanda’ya sermaye ihracı 312 milyon 328 bin dolar. Mevcutta toplam Türk yabancı yatırım büyüklüğünün yüzde 54’ünü bankacılık ve finans sektörü oluştururken, yüzde 21 ile bilgi ve iletişim teknolojileri Hollanda’nın en hızlı büyüyen sektörü olarak Türk yatırımcılarının da her geçen gün ilgisini çekiyor.

Hollanda ‘da hangi sektöder öne çıkıyor?

Hollanda’da en fazla öne çıkan diğer sektörlerden yaşam bilimleri (bioteknoloji, nanoteknoloji, sağlık hizmederi vb), kimya endüstrileri ve yaratıcılığa dayalı sektörlerde faaliyet gösteren Türk şirketleri. Hollanda’da yatırım yapan 7 bini aşkın şirket arasında IBM, Cisco Systems, LG, Huawei, Bosch, Boeing, Samsung, Coca-Cola, Starbucks gibi dünya devleri de yer alıyor. Ülkedeki 85 civan aktif Türk şirketi arasında ise Airties, Alvimedi-ca, Anadolu Efes, Arete, Asas Otomotiv, DB Agro, Dünya Göz, Gedik Holding, Lotus Jeans, Normed Gemicilik, Organik Kimya, Prop Labels gibi şirketler çeşitli operasyonlarım yürütüyor.

Hollanda’nın Türkiye’de ne kadarlık bir yatmmı söz konusu!

Hollanda, Türkiye’de yapılan toplam doğrudan yabancı yatırım tutan içerisinde ilk sırada bulunuyor. Toplam yabancı sermayeli firma sayısı açısından da, Alman ve İngiliz firmalarından sonra, Hollandalı firmalar üçüncü sırada geliyor. 2003 yılında Türkiye’de 449 Hollanda sermayeli şirket faaliyet göstermekteyken, 2008 Nisan ayı itibariyle bu sayı bin 517’ye, Ağustos 2008 itibariyle de bin 954’e ulaştı. Bunlardan bazdan, onlarca yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren Philips, Unilever, Shell ve ABN Amro gibi eski firmalar.

Sizin iki ülke arasındaki hedefleriniz neler?

Hollanda Dış Yatırim Ajansı olarak destek verdiğimiz yatırımlar 2010 ile 2011 arasında değer açısından yüzde 300 büyüme gösterdi. Bizim hedefimiz her geçen gün bu sayının katlanarak büyümeye devam etmesi. Günümüzde şirketler lokal olmakla yetinmiyor, başarılı kurumlar uluslararası platformda ticaret, yatı-nm ve stratejik işbirlikleri yapıyor. Hollanda bu yolda ilerlemek isteyen kurumlar için doğru bir yatırım merkezi. Hollanda ile işbirliği sayesinde Türk firmalan global olma yolunda daha hızlı ilerliyor. Elbette yaptığımız çalışmaların da, yüzyıllara dayanan Hollanda ve Türkiye işbirliğini güçlendirmesini ve iki ülkeye de yarattığı katma değeri arttırmasını hedefliyoruz.

“Yatırımı düşünen kapımızı çalsın”

»ııollanda’da yatırım yapmayı düşündüğünüz ilk anda İl İstiklal Caddesi’nde bulunan NFlA’in kapısını çalın” diyen Deniz Mısır, şunları söylüyor:

“Hollanda’da yapacağınız ilk bilgi gezisini sizinle birlikte yapmaktan mutluluk duyarız. NFIA Türkiye Ofisi ile temasa geçebilir ve ayrıntılı bilgi için www.nfia-turkey.com adresini ziyaret edebilirsiniz.”

Burcu Tuvay

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

5 Yorum

  1. hollandada yasayan tum insanlar vergi odemekten bikti arkadaslar, evinde kopek beslesen ona bile vergi oduyorsun, param cok macera ariyorum diyorsaniz gelin elinizdeki son parayi buraya baglayacaksaniz sakin ugrasmayin…

  2. Sakin ha kardesim Hollandaya gelip yatirim yapmayin! Ben 1 cent noksan odedigim vergiye 78 euro ceza odedim. Hollanda is yapilacak yer degil burasi yabancilarin kazanclarina el koyan bir ulke.

  3. vallahı doslar aynen yukardakı arkadasın dedıyı gıbı bır yer burası kesınlıkle ıs yapma amaclı hollandayı dusunmeyın batarsınız adamların gozu vergıden baska bıse gormuyor

  4. Bu Deniz Mısır denen şahıs oraya büyük meblalara tur düzenleyen ve gezi sonunda elinize hiçbirşeyin geçmediği bir sistem satıyor… Yani kısacası dolandırıcı…

  5. Hollanda bir vergi devletidir… Hollandanında türk girişimci felan beklediği yok bunlar deli saçması… Kardeşim inanmayın böyle haberlere

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu