Teknoloji İnovasyon

Honda Earth Dreams genişliyor

Japon otomobil devi Honda 3 yeni “VTEC Turbo” motorunu duyurdu. Honda, bu üç yeni VTEC (Değişken Zamanlamak Supap Kontrol Sistemi) motor seçeneğiyle performans ve yakıt tasarrufunu artıran Earth Dreams Technology motor ailesini genişletecek. Yeni motor serisi, 3 silindirli 1.0 İt, 4 silindirli 1.5 İt ve 2.0 İt büyüklüğüne sahip. Honda’nın VTEC sistemi ve türbo şarjı, dinamik performansın yanı sıra yakıt ekonomisi ve C02 salımı da sunacak.

Honda Earth Dreams

Audi’den 75 yıl sonrasının otomobili

Audi tasanmcılan ve mühendislerinin, başrolünü ünlü Hollywood yıldızlan Harrison Ford ve Ben Kingsley’nin oynadığı Ender’s Game filmi için özel olarak tasarladığı Fleet Shuttle quattro, geleceğin spor otomobilinin nasıl olacağını bugünden gösteriyor. Aktörler gerçek hayatta çekimlerde A7 kullanırken, çekimlerin sonrasında yapılan özel efekt uygulamalanyla, beyaz perdeye A7’nin yerine Fleet Shuttle quattro yansıdı. Audi Tasanm Mühendisi Björn Wehrli, “75 yıl sonra otomobillerin nasıl olacağına dair öngörülerimiz ile hareket ettik. Audi, filmin yüksek teknolojili atmosferine çok uydu” diye konuştu. Audi Fleet Shuttle quattro’nun maketi, Ender’s Game’in Los Angeles’ta düzenlenen prömiyerinde otomobil tutkunlannm beğenisine sunuldu.

Civic Type R’a yarışçı motor

Çok merak edilen yeni Honda Civic Type R’da kullanılacak 2.0 litrelik türbo şarjlı motor 300 beygir ve 400 nm tork güç üretiyor. Yeni Type R’ın bu motorla 0-100 km/s hızlanmasını 5,8 saniyede tamamlaması ve 260 km/s son hıza ulaşacağı artık kesinleşti. Honda yeni teknolojili motorlannı, 2015 yılından itibaren üreteceği modellerde kullanmaya başlayacak.

Yeni C Serisi Cenevre’yi bekliyor

Önümüzdeki yıldan önce kesinlikle tanıtılmayacağı ilan edilen yeni Mercedes C-Class, 1.6 litre vergi avantajlı motoruyla Türkiye’de Nisan ayından itibaren yollara çıkacak. W205 kod adıyla test sürüşlerinde yakalanan yeni nesil C-Class dik farları, ızgarası ve stop lambalarının yanında gövde tasanmıyla şimdiden bebek S-Class olarak anılmaya başladı. Mercedes’in merakla beklenen otomobili C-Class’ı 2014 takvim yılında gerçekleşecek Detroit Otomobil Fuan’nda ya da Cenevre Otomobil Fuan’nda görücüye çıkarması bekleniyor.

Isuzu, Türkiye’de yeni model üretecek

Anadolu Grubu’nun otomotivdeki temsilcisi Anadolu Isuzu, Türkiye’de D-Max adlı pick up üretimine başlıyor. Yılda üç bin adetle başlayacak üretim, 2014 yılı ilk çeyreğinde öncelikle iç pazara yönelik olacak. Anadolu Grubu, yedi yıldır D-Max üretimi için çalışıyordu.

Tofaş’tan 1 milyar TL’lik yeni yatırım

Türkiye’nin en büyük otomotiv üreticilerinden Tofaş, geçen yılbaşında üzerinde çalıştığı iki yeni üretim modelinden birini kesinleştirdi. 2015 yılında yollara çıkacak yeni otomobil, tamamen yeni bir platform üzerine oturacak. Fiat’m diğer marka ve modellerinde de kullanılacak olan bu platform ve yeni model için Tofaş, 520 milyon dolar yatınm yapacak. 2023 yılma kadar bantlarda kalacak olan yeni model bu süre boyunca 580 bin adet üretilerek dünyaya da ihraç edilecek. Tofaş CEO’su Kamil Başaran, üretimin üçte ikisinin ihracata gideceğini, ikinci model için de çalışmalann devam ettiğini söyledi. Aynca 2014 sonlannda ABD’ye ihraç edilecek Doblo çalışmalannm sürdüğünü belirtti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu