Teknoloji İnovasyon

HP Bilgisayarı Yeniden Yorumlamaya Hazırlanıyor

hp pcKasalar, ekranlar, kontrol cihazları, kabinler ve bunların doldurduğu devasa veri merkezler… Bilgisayarların ve bilgi teknolojileri cihazlarının büyüklükleri ve yetenekleri değişse de, temel yapıları uzun süredir üç aşağı beş yukarı hep aynı gidiyor. İleri adım atmak için bu durumun değişmesi gerektiğine karar veren HP, geçtiğimiz ay kendi laboratu-varlarında geliştirdiği “The Machine”adlı yeni bir bilgisayar sistemini duyurdu. Proje, dev veri merkezlerini dolduracak kadar çok bileşeni, ortalama bir buzdolabı büyüklüğünde bir alana sığdırmayı vaat ediyor. Böylece veri merkezlerinin en büyük sorunu olan enerji tüketimini de ortadan kaldırmayı hedefliyor.
Bilgisayar bu vaatlerini gerçekleştirmek için kendine özgü bir işletim sisteminden, bakır iletkenler yerine ışığa dayalı veri aktarımından [photonics) ve memristor adı verilen yeni bir çeşit bellekten güç alacak. Mevcut flaş belleklerden daha hızlı olan ve güç kaybı halinde bile bilgiyi kaybetmeyen memristor teknolojisini özellikle mercek altında tutmakta fayda var. HP bu teknoloji üzerinde çalışan şirketlerin başında yer alıyor.

Tabii her zaman olduğu gibi, hâlâ geliştirilme aşamasında olan bilgisayarın ticari olarak satılabilir hale gelmesinin 5 yıl alabileceği söyleniyor. Detayları bit.ly/hpthemach adresindeki blog yazısında okuyabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu