Teknoloji İnovasyon

İçi Su Dolu Araba

“SICAK BİR KÜVETTE UZANIP DÜNYANIN YANINIZDAN GEÇİŞİNİ GÖRMEDİYSENİZ GERÇEKTEN YAŞAMIYORSUNUZ DEMEKTİR.”

Duncan Forster ve Phil Weicker ilk tekerlekli küvetlerini Kanada Ontario’da, McMaster Üniversitesi’nde lisans öğrencisiyken yaptılar. Yine öğrenci olan bir arkadaşlarıyla, terk edilmiş bir 1982 model Chevy Malibu’yu havuza dönüştürdüler. “İğrenç bir şeydi,” diyor Forster. “Araba doğru dürüst çalışmıyordu ama onunla gurur duyuyorduk.

sulu araba

” On iki yıl sonra, artık Los Angeles’ta yaşayan iki arkadaş bu sefer bir 1969 model Cadillac DeVille satın aldılar ve bu külüstüre sınıf atlattılar. “Carpool DeVille” adını taktıkları otomobil öyle iyi çalışıyordu ki, Forster ve Weicker daha da yüksek bir hedef belirledi: Dünyanın en hızlı küveti olmak. Başarılı bir Kickstarter kampanyasıyla Utah’taki Bonneville Tuz Düzlükleri’ne gidip Hız Haftası (Speed Week) 2014’e katılmak için para topladılar.
Ancak mobil havuzla çöle geldiklerinde, kaderin şu cilvesine bakın ki bir sel taşkını yüzünden yarış iptal edildi ve böylece resmi rekor elde etme şanslarını yitirdiler. Yılmayan Weicker, arabayı pist dışında yarıştırdı. Arka aksa binen ekstra kütle aracın o kadar hızlı ivmelenmesine yol açıyordu ki Dodge Ram takip arabası yetişemiyordu ve yoldaki küçük bir çıkıntı bile aracın korkutucu biçimde iki yana sallanmasına yol açıyordu. “Hem korkunç hem de coşku vericiydi,” diyor Weicker.

ARAÇ

Forster ve Weicker aracın içini tamamen söküp attı. Sonra suyun ekstra ağırlığını kaldırması için çelik şasiyi güçlendirdiler ve amortisörle-rin yerine hava yastığı koyarak özel bir havalı süspansiyon yaptılar.

KÜVET

Önce fiber ve sunta kullanarak aracın içinin bir kalıbını çıkardılar. Ardından kalıbı önce jel ile sonra da fiberglas katmanlarıyla kapladılar.

Bir eşanjör de motorun ısısını kullanarak suyu ısıtıyor.

DETAYLAR

Cadillac’ın görünümünü korumak en büyük öncelikti. Bunun için aracın içini, fiberglas küvetin kenarlarını ve özel yapım konsolu deniz için hazırlanmış silikon contayla su sızdırmaz hale getirdiler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu