Şirket Haberleri

İlk yerli ıslak mendilci Afrika’da büyüyecek

ilk yerli ıslak mendilci Afrika’da büyüyecek

1992 yılında ilk olarak ithalatla Türkiye’yi ıslak mendil ile tanıştıran Fresh’n Soft, bugün 45 ülkeye ihracat yapıyor. Venezüella’da da pazar lideri olan ve Afrika’da büyümek isteyen Fresh’n Soft, önümüzdeki dönem hijyen pazarma yönelik olarak yeni bir ürünü piyasaya sunmak için hazırlık yapıyor.

Geçen yılın son aylarında Eczacıbaşı Grubu, ilginç bir satın alma gerçekleştirdi. Türkiye’de ıslak mendilin mu-cidi olarak bilinen Ataman Özbay, büyük emeklerle kurduğu Ataman Grubu’nu 56.3 milyon liraya Eczacıbaşı Grubu’na sattı. Bu satışla birlikte gözler ıslak mendil sektörüne çevrildi. Sektördeki rekabet ve diğer şirketlerin varlığı dikkat çekti.

Hijyen bilincinin gelişmesi, domuz gribi benzeri virüslere karşı korunma ihtiyacı gibi nedenlerle ıslak mendil sektörünün gelişimine bakıldığında, bu alanda faaliyet yürüten şirketlerin her geçen yıl biraz daha büyüdükleri görülüyor. Sektörün 2012 yılında ulaştığı büyüklük 268 milyon TL. Eczacıbaşı’nın Ataman’ı alması, büyük grupların bu sektöre hiç de ilgisiz olmadığının bir göstergesi.

Bu satın almayla, Türkiye ve Doğu Avrupa’nın en büyüğü olan Bey-likdüzü’ndeki üretim tesisi ile birlikte Ataman Grubu’nun Uni, Unibaby, Wogi, Woc, Comfort, Premax, Unimed, Mentholix, Şelale, Lemonni ve Uni Wipes markalan, Eczacıbaşı’na geçti.

Sektörün bi diğer baskın oyuncusu da Fresh’n Soft. Sadece Türkiye’de değil, Lübnan’dan Venezüella’ya kadar geniş bir coğrafyada birçok ülkede pazar lideri konumunda. Şirketin temelleri Kardeşler Uçan Yağlar adıyla 1957 yılında Rafael Zavaro tarafından İzmir Kemeraltı’nda atılmış. Zavaro, o yıllarda çiklet, gazoz gibi yiyecek ve içeceklere yönelik katkı maddeleri üretiyordu. İkinci kuşak Nedim – İzzet Zavaro kardeşler ise 10 yaşından itibaren babalarının yanında çalışmaya başlamışlar.

YURT DIŞINDA GÖRDÜLER

Aroma üretimi devam ederken Zavaro Kardeşler, 17 yaşında Istanbul’un yolunu tutmuşlar. “İstanbul’da nasıl başka bir iş alanı yaratabiliriz?” diye düşünürlerken bir yurt dışı seyahatlerinde ıslak mendil ile tanışmışlar. “Bunu Türkiye’ye getirirsek yeni bir pazar yaratırız” düşüncesiyle ilk ithalatlarını 1992 yılında yapmışlar ve böylece Türkiye’yi de ıslak mendil ile tanıştırmışlar.

Türkiye’nin 1994 krizini yaşaması, bu girişimci kardeşler için ‘kırılma noktası’ haline geldi. Çünkü, Zavaro Kardeşler ithalattan vazgeçerek, kendi üretimlerini yapmaya karar vermişler. 1996 yılında tek hatlık makineyle Levent’te bir atölyede imalata başlamışlar. Ancak daha sonra kapasiteyi karşılamayınca 2004 yılında Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölge-si’nde yeni yatırıma imza atıldı.

45 ÜLKEYE İHRACAT

Bugün şirket büyük ölçüde üçüncü kuşak Seren Zavaro Bardavit ile Sezin Zavaro Simoni’ye emanet. Yıllık 15 milyar adet yaprak üretim kapasitesine sahip olduklarını söyleyen Fresh’n Soft Yönetim Kurulu Üyesi Seren Zavaro Bardavit, kapasitenin yüzde 66’sını kullandıklarını belirtiyor. 14 bin metrekare kapalı alanda üretim gerçekleştirdiklerini ifade eden Bardavit, bebek ve günlük ıslak mendil alanında pazar lideri olduklarını vurguluyor.

Fresh’n Soft bugün 100’e yakın çeşit ürün gamına sahip. Üretimin yüzde 55’i iç pazarı, yüzde 35’i ihracatı geri kalan kısmı ise private label’ı kapsıyor. Bardavit, hedeflerinin ihracatı yüzde 50 seviyesine çıkartmak olduğunu belirtiyor. Suudi Arabistan’dan Filistin’e Venezüella’dan Brezilya’ya kadar beş kıtada 45’ten fazla ülkeye ıslak mendil ihracatı gerçekleştiriliyor. Bardavit, “Lübnan ve Venezüella’da pazar lideriyiz. Brezilya pazarına yeni giriş yaptık. Çin’e bile ürün gönderiyoruz. Hedefimiz Çin’de de büyümek. Bebek havluları ve günlük cep mendilleri yurt dışında büyük ilgi görüyor” diyor.

PİŞİK İYİLEŞTİREN MENDİL

Şirket, İngiltere pazarında da kunımsal firmalar için private la-bel üretim gerçekleştiriyor. Bu yıl Afrika pazannda büyümeyi hedeflediklerini kaydeden Bardavit, Gana ve Nijerya’ya da ilk ürünleri gönderdiklerini sözlerine ekliyor.

2012 yılında 80 milyon TL ciro gerçekleştirdiklerini ve bu cironun 25 milyon TL’sinin ihracatı kapsadığını söyleyen Bardavit, bu yıl ise ciro bazında yüzde 20, ihracatta ise yüzde 50 büyüme planladıklarını ifade ediyor. Şirket bugün 200 kişiye yakın istihdam sağlıyor. Türkiye genelinde ise 35 bayi ile birçok yerel zincirle çalışıyor.

2.5 yıllık Ar-Ge çalışmasıyla bebeklere yönelik olarak dünyada ilk kez pişik önleyici ıslak mendili ürettiklerini ve bu ürünün büyük bir talep gördüğünü ifade eden Bardavit, “Ürün, pişiği yüzde 95 oranında iyileştiriyor. Bunu dünyada ilk biz ürettik. Önümüzdeki dönemde hijyen ve pratik çözümlere yönelik olarak yeni ürünleri piyasaya sunacağız. Bunun için 2 milyon Euro yatırım planlıyoruz” şeklinde konuşuyor.

Burcu Tuvay / Ekonomist

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu