Güncel Ekonomi Haberleri

İMKB-50 Bünyesinde Alıma Uygun 10 Hisse

Alıma Uygun 10 Hisse

Risk alabilen yatırımcılara İMKB’deki düşüşleri alım fırsatına çevirmesi öneriliyor. Ancak bu seçimlerin güçlü hisseler arasından ve orta-uzun vade için yapılması gerekiyor, işte İMKB-50 bünyesinde alıma uygun 10 hisse

İMKB’DEKİ kan kaybı devam ediyor. Geçen haftaya 56 bin 935 seviyelerinden başlayan İMKB Ulusal-100 Endeksi, hafta boyunca düşüş trendinde hareket etti. Endekse dahil hisse senetleri geçen haftayı yüzde 4’e yakın değer kaybıyla 54.809 puandan kapattı.

Uluslararası piyasalarda özellikle Yunanistan belirsizliği ile Ispanya ve Çin’e yönelik endişeler tüm borsalar gibi IMKB’yi de olumsuz etkilemeye devam ediyor. tMKB Ulusal-100 endeksi geçen hafta bu sıkıntılarla 53.997 seviyesine kadar geriledi. Endeksin 54 binin altına gelmesi halinde ise 53 bin 500’e kadar geri çekileceğini öngören analistler, söz konusu seviyelerin destek olacağını düşünüyor. Ancak ardından özellikle yurtdışı piyasaların normalleşmesiyle birlikte yukarı hareket bekleniyor. Analistlere göre, yukarı yöndeki harekette ise ilk hedef 58 bin 500’ler olacak.

Gedik Yatırım Portföy Yöneticisi Serap Kaya, “Borsa mayıs ayı boyunca satış ağırlıklı bir seyir izledi ama moralleri bozmaya gerek yok. Hatta satışlar alım fırsatı olarak değerlendirilmeli” diyor. Gerilemenin geçici olduğunu düşünen Kaya’ya göre, düşüşlerde hisse biriktirilmeli. Ancak elbette hisse ve sektör bazında seçici olmak kaydıyla…

“NE KADAR RİSK, O KADAR GETİRİ”

Integral Menkul Değerler Araştırma Departmanı Analisti Yeliz Karabulut da mevcut koşullarda özellikle yurtdışı kaynaklı kaoslarda İMKB’deki satış baskısı ve volatilitenin (oynaklık) çok yüksek olacağını düşünüyor. Ancak o da bu risklerdeki azalmaya bağlı alarak endekste yukarı yönlü hareket bekliyor.

Şimdilik İMKB’de işlem yapmayı riskli gören Karabulut, “Ancak buna karşılık bir de ‘ne kadar risk o kadar getiri’ gerçeği var. Yani risk alabilenler bu dönemi değerlendirebilir. Kırılganlığın arttığı bu süreçte borsa riski almak isteyen yatırımcılar bence endekse korelasyonu düşük hisselerde işlem yapabilir” diyor.

İMKB-50 HİSSELERİ

Analistler, piyasaların sıkıntılı olduğu bu dönemde orta ve uzun vadeli hisse seçiminin mümkün olduğunu düşünüyor. Ancak bu noktada tercihlerin doğru yapılması gerektiği konusunda uyarmadan da geçemiyorlar. Bilançosu sağlam, beklentisi yüksek olan ve son 1 yıl içindeki fiyatı alıma uygun hisselerden portföy oluşturulması gerektiğini vurguluyorlar.

Analistlere göre, hisse seçiminde yabancı payı da önemli bir kriter. Çünkü yabancı payı yüksek hisseler olası satışlarda daha dirençli olabiliyor. Tabii teknik analiz doğrultusunda hissenin yükselme potansiyeline de bakılması gerekiyor.

İşte Gedik Yatırım ve integral Menkul Değerler analistleri, bu özellikleri taşıyan ve IMKB-50 endeksi içinde prim potansiyeli yüksek olan 10 hisse belirledi…

Koza Altın İşletmeleri: Bu yılın ilk çeyreğinde net dönem karını yüzde 129 artışla 190 milyon TL’ye çıkardı. Aynı dönemde brüt satışlarını da yüzde 116 artırdı. Koza Altın’ın brüt kar marjı yüzde 75.72’den 81.95’e, net kar marjı da 59.39’dan 62.73’e yükseldi. Üretim ve karlılıktaki artışın yanı sıra altın fiyatlarının da yükselmesiyle 2012’nin ilk çeyreğinde net nakit pozisyonunu 732 milyon TL’ye yükseldi. Bu olumlu finansal sonuçlar doğrultusunda hisse için 42 TL hedef belirledik.

Akeneıji: 2011 yılı sonunda 1 milyar TL civarında olan net finansal borcu, kapasite artırım yatırımları ve alınan kredilerle bu yılın aynı döneminde 1 milyar 15 milyon TL’ye yükseldi. Şirket, geçen yıl artan kurlar ve borçlarının büyük kısmı dolar cinsinden olduğu için ciddi kur farkı zararı yazmıştı.

Ancak bu yıl daha rahat olacak. Hatta kur farkı geliri bile yazabilir. Sert geçen kış koşulları nedeniyle elektrik satışları ve spot elektrik fiyatlarındaki artışlar şirketin yılın ilk çeyreğinde yüksek kapasite kullanmasını sağlamıştı. Bu da karlılığı olumlu etkiledi ve Akeneıji yılın ilk çeyreğinde 68.4 milyon TL net kar açıkladı. Hisse için hedef fiyatımız 3 TL.

TAV Havalimanları Holding: Yılın ilk çeyreğinde operasyonel performans, kur farkı ve ertelenmiş kur farkı gelirleri sayesinde 12 milyon euro net kar elde etti. Geçen yılın aynı döneminde ise 14.5 milyon euro zarar açıklamıştı. İstanbul Atatürk Havalimam’ndan elde ettiği operasyonel katkı ve işlettiği havalimanlarını kullanan yolcu sayısının yüzde 35 artması önemli. Holdingin artan operasyonel performansı ve endekse korelasyonun düşük olması önemli bir avantaj. Hisse için hedef fiyatımız 12 TL.

Turkcell: Yılın ilk çeyreğindeki net karı 510 milyon TL oldu. Karlılığın geçen yılın eş dönemine göre ciddi oranda artması, vadeli mevduat ve net kur farkı gelirlerinden kaynaklandı. Buna karşılık maliyetlerdeki artış nedeniyle brüt kar marjında yüzde 9 civarında gerileme söz konusu. Turkcell, yılın ilk çeyreğinde artan müşteri bağlılığı ve müşteri memnuniyetiyle abone sayısını korurken Türkiye gelirlerini yıllık bazda yüzde 8 artırdı. Abone kaybı ise Türkiye mobil pazarında artan rekabete rağmen 1.5 puanla sınırlı kaldı. Şirket hisseleri için hedef fiyatımız 10.65 TL.

Aselsan: 2012 yılının ilk çeyreğinde 2011’in eş dönemine göre brüt satışlarını yüzde 29.06, net satışlarını ise 49.23 artırdı. Söz konusu dönemde net kar ise 88.7 milyon TL olarak gerçekleşti. Net kardaki artışta, TL’nin dolara karşı değer kazanması ve şirketin net finansman gelirlerini yılın ilk çeyreğinde 37 milyon TL’ye yükseltmesi etkili oldu. Aselsan’ın 2016 yılı ve sonrasında teslim edeceği proje miktarı 4.5 milyar dolar civarında. 2012 sonu itibariyle 305 milyon TL net kar beklentimize paralel olarak Aselsan hisseleri için hedef fiyatımız 11.75 TL.

Tekfen Holding: Hatırlanacağı gibi iştiraklerinden Eurobank Tekfen, 355 milyon dolara satılmıştı. Holding bu satıştan yaklaşık 140-150 milyon TL kar yazacak. Öte yandan yine bağlı ortaklıklarından Tekfen inşaat, Katar’da Kuzey Otoyolu üzerindeki yan yolların mühendislik ve inşaat işleri projesini kazandı. Bu projenin büyüklüğü yaklaşık 592 milyon dolar. Tekfen inşaat,

Petkim’in rafineri inşaatı için açılacak ihaleye aday. Ayrıca Şubat 2011’de askıya alınan Libya projeleri, bu ülkedeki olumlu gelişmelerle tekrar gündeme gelebilir. Tekfen Holding’in inşaat portföyüne eklenen projeler sayesinde finansal performansının gücünü korumasını bekliyoruz. Hisse için 7.60 TL hedef fiyatla yüzde 33 yükselme potansiyeliyle öngörüyoruz.

Aksa Akrilik: Dow Europe Holding B.V. ile karbon elyaf ve karbon elyaf esaslı ürünlerin üretimi için ortak girişim anlaşması imzaladı. Şirketin Dovv’un geniş pazarlama ve müşteri portföyünden avantaj sağlaması bekleniyor. Aksa Karbon Elyafın devam eden karbon elyaf ikinci hat yatırımı (1.700 ton/yıl kapasite), bu yılın üçüncü çeyreğinde devreye alınabilir. Bu yatırımın olumlu etkisi ise önümüzdeki yıla yansıyacak. Şirket, 70 MW (megavat) kapasiteli bir doğalgaz çevrim santrali kurmayı da planlıyor. Enerji yatırımları sayesinde üretim maliyetlerinde sağlanacak tasarruf ve artan enerji satışından gelecek gelir şirketi olumlu etkileyecek. Aksa Akrilik hisselerinde 5.90 TL hedef fiyatla yüzde 46 yükselme potansiyeli öngörüyoruz. “Endeksin üzerinde getiri” bekliyoruz.

Koç Holding: Bu yılın ilk çeyreğinde 538 milyon TL net kar açıkladı. Holdingin gelirleri yıllık bazda yüzde 27 artarak 19 milyar TL’ye ulaştı. FAVÖK (faiz giderleri, amortisman giderleri, vergi öncesi kar] L23 milyar TL ile geçen yılın eş dönemine göre yüzde 16 geriledi. Holdingin beklenenden kötü gelen faaliyet performansında enerji segmentinin zayıflığı etkili oldu. Ancak Koç Grubu şirketleri Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde ll’ini gerçekleştiriyor. Öte yandan holding, bu yıl rekor bir bütçeyle 6.5 milyar TL tutarında yatırım hedefliyor. Tüpraş’ın fuel-oil projesi, grubun en büyük yatırımı olacak. Ford Otosan’ın artan ürün gamı, Tofaş’ın yapacağı yerli oto yatırımının yanı sıra Arçelik, Otokoç ve Yapı Kredi Bankası’na yapacağı harcamalar da holding için orta uzun vadede olumlu olacak. Koç Holding hisselerinde 7.50 TL hedef fiyatla yüzde 27 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Tüpraş: Yılın ilk çeyreğinde 288 milyon TL net kar açıkladı. Bu rakam, net rafineri maıjının varil başına 2 dolarla geçen yılın aynı döneminin altında kalması nedeniyle piyasa beklentilerini karşılamadı. Piyasalarda yılın ilk çeyreğinde etkili olan olumsuz hava da karlılığı olumsuz etkileyen unsurlardan. Ancak yılın ikinci çeyreğinden itibaren artmaya başlayan jet yakıtı ve benzin marjlarıyla rafineri karlılığının s T|jnr0C yükselmesini bekliyoruz. Tüpraş, 2014 yılında devreye almayı planladığı fueloil dönüşüm projesi için 2.1 milyar dolar tutarında kredi anlaşmaları imzaladı. Projenin tamamlanmasıyla gerçekleşecek kapasite artışlarıyla şirketin beyaz ürün verimi yüzde 83’e yükselecek. Tüpraş hisselerinde 48 TL hedef fiyatla yüzde 36.4 yükselme potansiyeli öngörüyoruz. Beklentimiz “endeksin üzerinde getiri” yönünde.

Kardemir: 2012 yılı ilk çeyreğinde 15 milyon 836 bin TL kar açıkladı. Miktar bazında şirketin net satışları, 2011’in eş dönemine göre yüzde 26 artarak 342 bin tona yükseldi. Satış gelirleri de yüzde 40 artışla 415 milyon TL oldu. TCDD’nin 2023 yılına kadar 14 bin km ray üretimi planı, tek yerel demiryolu yapımcısı olarak Kardemir’e yarayacak. Hükümetin demiryolları ve deprem sonrası konut stokunun gözden geçirilmesi konusundaki politikaları, şirket için beklenti yaratıyor. Kardemir, yurtiçi pazarda tek ray üreticisi olmasının yanı sıra Suriye, İran ve Irak gibi pazarlarda da iyi konumlanmış durumda. Öte yandan şirket, 29 Mayıs’ta nakit temettü dağıtımı yapacak. Dağıtımın A, B ve C senetlerinde aynı tutarda yapılacak olması nedeniyle Kardemir A ve D arasındaki fiyat farkı oldukça düştü. Temettü dağıtımından sonra oy hakkının daha fazla olduğu Kardemir A hisseleri hareket yapabilir. Kardemir A hisseleri için 1.35 TL hedef fiyatla yüzde 21 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu