İş Fikirleri ve İş Kurmak

İnek Yetiştiriciliğine Yatırım

Süt ineği alımları işletmemiz tarafından yapılmaktadır. Sürümüzde bulunan ve yeni alınacak hayvanların tamamı Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı onaylı, soy kütüğü belli sertifikalı cins hayvanlardır. İstediğiniz sayıda 5 aylık gebe inek alımı gerçekleştirerek işletmemizin havuz sistemine katılabilirsiniz. İşletmemize alınan hayvanlardan ilk dört ay gebelik nedeniyle süt alınamayacak, bu sebeple ancak 4 ayın sonunda hayvan başına aylık sabit 180 kg.süt üzerinden düzenli olarak süt bedeli alabileceksiniz.

Finansal Program

Standartlarımıza uygun hayvan bedeli bugünün fiyatları göz önünde tutularak ortalama KDV dahil 3.500 TL dir. Sözleşme boyunca hayvan sayınız başına sabit 180 kg süt, ödemenin yapılacağı ayın süt litre fiyatı ile çarpılarak alınacağınız tutar belirlenecektir. Aylık 180 kg süt, sözleşme düşüş ya da artış söz konusu olmayacaktır.

Alınacak gebe hayvan, 4 ay süt vermeyeceği için 36 aylık sözleşmenizin 32 ayı boyunca bu ödemeyi alacaksınız.

Sütün birim litre fiyatı, o ay Süt Birliği’ne KDV dâhil olarak kesilecek faturada belirtilen birim fiyat olacaktır. Süt satışı, her ayın sonunda Süt Birliği’ne fatura edilmektedir.

Takip eden ayın 15’i ve 30’u arasında ödemelerinizi nakit olarak alabileceksiniz. Süt birim fiyatı yükseldikçe siz de çok kazanacaksınız

Katılımcı olmak için sadece hayvan bedeli ödeyecek bunun dışında sözleşme süresince hiçbir ödeme yapmayacaksınız. Hiçbir risk ve olumsuz faktörden etkilenmeyecek ve hayvanlarınızın sigortası işletmemiz tarafından yapılacaktır. İlgili kanun gereği sigorta pirimlerinin %50’si devlet tarafından karşılanmaktadır. Doğacak yavrular işletmenin tasarrufunda olacak, kamu kurumlarından alınabilecek teşvik veya desteklemeler işletme sermayesine eklenecektir.

Her ay Süt Birliği’ne kesilen faturadaki sütün litre fiyatı, internet üzerinden şeffaf bir uygulama ile yayınlanacaktır. 100 baş ve üzeri hayvan ile yapılan katılımlarda yatırımcılar isterlerse çiftliğe temsilci bırakabileceklerdir. Şirketimiz tarafından gerekli ofis ve konaklama yeri tahsisi yapılacaktır.

İşletmemizin iş programını aksatmayacak ve hijyen koşullarını ihmal etmeyecek şekilde belirli zamanlarda işletmemizi ziyaret edebilir ve hayvanlarınızı görebilirsiniz.

Katılımcılarla sözleşme imzalanacak ve hayvan bedeline karşılık işletmemizden teminat senedi verilecektir.

Sözleşmeler 36 aylık süreyi kapsayacak şekilde yapılacak, sözleşme bitiminde isteyen katılımcıya hayvanın kendisi ya da geçen sürenin enflasyon farkı ilave edilerek hayvanın bedeli verilecektir. Süre sonunda katılımcılarla yeniden anlaşma sağlanması durumunda sözleşmeler yenilenebilecektir.

Katılımcı yatırımcılar isterlerse bir ay önceden haber vermek kaydı ile sözleşmelerini istedikleri zaman fesh edebilecektir. Ayrılmak isteyen katılımcıya hayvanın kendisi ya da geçen sürenin enflasyon farkı ilave edilerek hayvanın bedeli ödenecektir. Yine sözleşme bitiminde isteyen katılımcıya hayvanın kendisi, ya da geçen sürenin enflasyon farkı ilave edilerek hayvanın bedeli ödenecektir.

Örnek ;

SİSTEME 10 AD HAYVAN ALARAK 35.000 TL’ LIK BİR YATIRIM YAPARAK GİRDİĞİNİZİ VARSAYALIM.

Hesaplamayı da Ekim ayı süt litre birim fiyatını göz önüne alarak yapalım.

Sistemde bulunan hayvanınız başına 180 kg x 0.86 TL

(Ekim ayı Üretici Birliği tarafından belirlenen KDV dahil süt litre fiyatı) = 150 TL almış olacaksınız.

Sistemde 10 adet hayvanınız olduğu için aylık 150 x 10 =1.500 TL ödeme alacaksınız.

Süt bedeli alacağınız süreyi ve aylık kazancınızı çarptığımızda 32 Ay x 1.500 TL= 48.000 TL sözleşme sonunda süt bedeli almış olacaksınız. Sözleşme bitiminde isteyen katılımcıya hayvanın kendisi ya da geçen sürenin enflasyon farkı ilave edilerek hayvanın bedeli ödeneceğinden başlangıçta yaptığınız yatırım bedeli de değer kaybetmemiş olacak.

Sözleşme sonunda, yukarıdaki örnekte açıkladığımız 35.000 TL lik yatırımınızın 36 aylık sürede getireceği 48.000 TL süt bedelini ve artı, başlangıçta yaptığınız giriş yatırımının enflasyon karşısında değer kaybetmemiş tutarını geri alacaksınız. Bugünün rakamları ile ortalama yıllık enflasyonu %10 olarak hesaplarsak, 35.000 TL lik başlangıç yatırımınız, 3 yılda (36 ay) %30 üzerinden 45.500 TL olarak size dönecek.

48.000 TL (SÜT BEDELİ) + 45.500 TL (BAŞLANGIÇ YATIRIMINIZIN GERİ DÖNÜŞÜ) = 93.500 TL ALACAKSINIZ. (35.000 TL YATIRIMINIZA KARŞILIK 36 AYDA ALACAĞINIZ TUTAR)

(Hesaplama örneği küsuratlar dikkate alınmadan, yaklaşık değerler üzerinden yapılmıştır)

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

14 Yorum

 1. Merhaba,
  Konya’da Katılımcı Süt İnekçiliği Projesi başlattık. Ayrıntılar http://www.cevahir.xyz adresinde mevcuttur. Teşekkürler.

 2. bn sut karsılıgı ınek almak ıstıyorum ırtıbat 5413217963

 3. mrb benm 2015 yılın da basladıgımız tkdk 50 baslık sut cırlıgı bıttırdık ınsaat ndenyle maddı durum zayıflamasın dan sut karsılıgı ınek alamak ıstıyorum yetkılı ve buyuk cıflık sahıp lerıne bu ımkanı saglayacak olan varsa lutfen ıletısıme gecsın gsm 5413217963

 4. aynen şimdi Ekta süt ödeme yapmıyor bir da adamlara ulaşmak nerdeyse imkansızzzzzzz

 5. Bu işi yapan 2 şirketten 1’i 2013’te battı.,Diğeri de hastalıktan dolayı 1100 hayvanın ölümü sebebiyle(sözleşmede yazdığı halde sigorta yapılmadığı söyleniyor) para yatıranlar zor durumda.Mağdur olmamak için dikkat!

 6. İyi günler ben yatırım yapmak üzere size ulaşmak istiyorum ve daha fazla bilgi almak istiyorum.
  Saygılar

 7. Sirket nerede hilmi bey. Sirkete nasil ulasirim. Telefon var mi sizde

 8. şirketin ismi nedir, nasıl ulaşırız. nasıl katılabiliriz , bilgi rica ederim

 9. mehmet bey ben şirketin olduğu yere müracat ettim.fakat üyeler hakkında bilgi vermiyorlar..teşekür.

 10. teşekür ederim güncay bey .1 ıyldır araştıyorum farlı yorumlarla karşılaştım.sizin yazınız dan memnun kaldım.eğer uygun görürsem bu işe yatırım yapmayı düşünüyorum.

 11. ÖNCELİKLE MERHABA; kendisi yüzbaşı olarak görevini yapan öz amcamın oğlu şu anda bu çiftlikte 18 büyükbaş sağımlık inek sahibidir. ve yaklaşık ayda 2300tl süt parası almaktadır. 4 yıldır bu işletmede katılımcı olarak bulunuyor.herhangi bir risk yada paranızın boşa gitmesi gibi bir durum söz konusu değil. 5 hayvanla bu işe başladı ve 4 yılda 18 hayvana tekabül eden bir artışla gelirini 4e katlamış durumda.söz konusu yapılan gereksiz açıklamalar gerçekten üzücü.Türkiye de böyle firmaların olması gerçekten insanımızın değerli yatırımların dahada kuvvetli hale getirmektedir.Dışarıdan gelen angus tarzı bilinmedik arjantin malı sığırlar Türkiye’mizde kurbanlık olarak satılırken ve bizim ülkemizin insanı ucuz diyerek kendi hayvanlarına ve hayvancılık sektörüne güvenmezken böylesine bir kuruma ve hakkında yapılan açıklamalara güven kırıcı açıklamalara itimat etmeyiniz.. ben şu an kocaelide otomotiv sekröründeki bir fabrikada çalışmaktayım ve işten çıkarılmam söz konusu.. işlerim iyi gitmezse bende bu işe sıcak bakıyorum yatırımımı bu yönde kullanmak istiyorum..ve şiddetle tavsiye ediyorum. araştırmadan yapılan yorumlara karşılık gözümle gördüğüm bir olaya bakış açım budur. saygılarımla gencay türker

 12. Kimsenin işini baltalamak istemem ancak burada ifade edilen kar marjı çok yüksek ve bana göre hiçbir inandırıcılığı yok,
  Günümüz şartlarında hayvancılık sektörü ile uğraşan çiftçilerimizin durumu ortada,kağıt üstündeki hesaplarla olmuyor bu işler.

 13. arkadaşlar iyi bir işe benziyor ama firmanın herhangi bir olağanüstü durumda iflas etmesi facia olur o zaman ortada kimseyi bulamıyoruz elimizde bir senet kapı kapı dolaşıyoruz.üye olanlar ve parasını alanlar varsa bilgilenmek isteriz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu