Başarılı Girişimcilik

İnovasyon, Girişimcilik Nedir Faydaları Nelerdir, Nasıl Girişimci ve İnovatif Olunur

Girişimcilik Nedir Faydaları Nelerdir, Nasıl Girişimci ve İnovatif Olunur

İnovasyon ; Yeni fikirlerin, olasılıkların değişik bir bakış açısı ile  tanınması ve üretilmesidir. İnovasyon, yeni veya iyileştirilmiş hizmet veya üretim yöntemi geliştirmek ve bunu ticari gelir elde edecek hale getirmek için yürütülen tüm süreçleri kapsar. Yeni veya iyileştirilmiş ürün, hizmet veya üretim yöntemi geliştirme, yeni düşüncelerden doğar. İnovasyon sürekliliği olan bir faaliyettir. Bu nedenle, ortaya atılan, geliştirilerek işler hale getirilen ve sonuçta şirkete rekabet gücü kazandıracak şekilde pazarlanan bu fikirlerin ve sonuçlarının tekrar değerlendirilmesi ve yeni getiriler için yaygınlaştırılarak kullanılması gerekir. Bu sayede doğacak yeni fikirlerse yeni inovasyon faaliyetlerini doğurur. Yaptığımız inovasyonlara patent alarak  fikrimizi  korumuş yani sahiplenmiş  oluruz.
Ayakta kalmak yani rekabet etmek için firmaların inovasyon yapmaları şarttır. Ampül , elektrikle çalışan araba , dokunmatik ekranlı telefon , iphone ,tablet bilgisayar en çok beğendiğim inovasyonlar.

İnovatif olmak için ; ileriyi gören , gözlemci,  duyarlı , öğrenmeye açık, meraklı , hayalperest, çözüm odaklı , cesur , araştırmayı seven bir  ruha sahip olmamız gerekir.

İnovasyon topluma fayda sağlamak yani pozitif değer sağlamak için yapılır.

Girişimcilik ; Etrafımıza farklı bir bakış açısıyla bakma ve bakarken görüp tespit ettiğimiz fırsatları değerlendirme sürecidir. Girişimci, risk alarak yenilik veya geliştirme yapan kişidir. Diğer bir deyişle, girişimci fırsatları gözleyen ve onları bulduğunda her tür riski alarak fikrini gerçekleştirmeye çalışandır. Girişimcilik için fikir üretmek, arge yapmak şarttır.

Girişimcinin özellikleri ; Hızlı düşünme, doğru ve hızlı karar alma, kararlı ve azimli olma, güçlü sezgi sahibi, iyi gözlemci, hayal gücü yüksek, kaynaklara ulaşabilecek ilişkiler ağına sahip, kaynaklar arasında özellikle insan kaynaklarını iyi yönetebilen, düşünme ve muhakeme yetenekleri güçlü, çok yönlü düşünebilen, yeninin kabul edilmesini sağlayacak ikna gücüne sahip olan, iyi iletişim kuran, bağımsız düşünebilen, esnek, yaratıcı, kendine güvenen, dayanıklı ve ısrarcı, başarılı olma isteği yüksektir.  Bir girişimcide bu özelliklerin büyük kısmı rahatlıkla gözlemlenebilir. Ama girişimcilik için sadece fikir üretebilmek yeterli değildir.

Firmalar inovasyon yarışmaları ile herkesi fikir üretmeye teşvik etmektedir. Özellikle üniversite öğrencisi gençlerimizin bu yarışmalara katılarak  kariyer basamaklarında  hızla  yükseleceklerini düşünüyorum

Katıldığım ve  ödül aldığım birkaç  girişimcilik  yarışmasını sizlerle paylaşmak istiyorum.

1- TOBB. -ÖZYEĞİN ÜNİV.- GYİAD.  BİRFİKRİNMİVAR GİRİŞİMCİLİK YARIŞMASI

2- TEB  İCATÇIKAR FİNANSAL FİKİR PROJE YARIŞMASI

3- YILDIZ TEKNİK ÜNİV.  YILDIZLI PROJELER YARIŞMASI

4- MÜSİAD.  BİLTRONİK  GİRİŞİMCİLİK PROJE YARIŞMASI

5- İBB.  İSTANBUL İÇİN BİR PROJEM VAR  YARIŞMASI

6- İTÜ G3P GİRİŞİMCİLİK PROJE YARIŞMASI

7- BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ  YD2YD  YENİLİKÇİ İŞ FİKİRLERİ YARIŞMASI

8- DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ  PROJİSTÖR   GİRİŞİMCİLİK YARIŞMASI

9- TURKCELL  TEKNOFİKİR  MOBİL   PROJE YARIŞMASI

HERKESE  SAĞLIK , MUTLULUK , HUZUR VE YENİLİK DOLU GÜNLER DİLİYORUM.

YAZAN : UĞUR   AĞIRGÖL

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu