Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / İnsanların Deniz Seviyesindeki Artışa Etkisi Varmıdır?

İnsanların Deniz Seviyesindeki Artışa Etkisi Varmıdır?Old Dominion ve Colorado üniversitelerinden araştırmacılar Büyük Okyanus un batı bölgelerinde görülen deniz seviyesindeki yükselmede insan kaynaklı etkinliklerin de etkisi olduğunu gösterdi.

Deniz Seviyesindeki Artışta İnsanların Etkisi
İklim sistemlerindeki değişikliklerin deniz seviyesindeki bölgesel değişikliklere etkisinin, küresel ortalama deniz seviyesi üzerindeki etkisinden çok daha belirgin olduğu biliniyor. Araştırmacılar iklim sistemlerindeki iç süreçlerin Büyük Okyanusun seviyesini nasıl etkilediğini belirlemek amacıyla geçmişteki deniz seviyesi verilerini birleştirdi. Geçmişte genel kabul gören görüş, Büyük Okyanus’taki seviye değişimlerinin iklim sistemlerinin kendi iç süreçlerinden kaynaklandığı ve iklim modellemelerinde bu süreçlerin etkisi çıkarıldığında deniz seviyesinde artış gözlenmeyeceği yönündeydi. Nature Climate Change dergisinde yayımlanan çalışmalarında araştırmacılar, bu süreçlerin etkisi dâhil edilmediğinde dem insan kaynaklı etkinliklerin iklim sistemleri üzerindeki etkisi nedeniyle-Büyük Okyanusun batı bölgelerinde deniz seviyesinin artmaya devam edeceğini gösterdi.

İnsan kaynaklı etkinlikler sonucu ortaya çıkan ısınmanın Büyük Okyanusun batı bölümlerinde yıllık 1 santimetre seviye artışına neden olduğu tahmin ediliyor.

Bunun yanı sıra deniz seviyesindeki yükselme coğrafi olarak bütün bölgelerde aynı şekilde değişmiyor. Bilim insanları günümüzde deniz seviyesindeki küresel ortalama artışın yıllık 3 milimetre olduğunu, ancak bu yüzyılın sonunda sera gazlarının sebep olduğu ısınma nedeniyle bu değerin bir metreyi aşabileceğini söylüyor.

  iPhone'ye 15 Milyon Dolarlık Tasarım YapıldıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir