Teknoloji ve İnovasyon Haberleri

İnsanların Deniz Seviyesindeki Artışa Etkisi Varmıdır?

Old Dominion ve Colorado üniversitelerinden araştırmacılar Büyük Okyanus un batı bölgelerinde görülen deniz seviyesindeki yükselmede insan kaynaklı etkinliklerin de etkisi olduğunu gösterdi.

İklim sistemlerindeki değişikliklerin deniz seviyesindeki bölgesel değişikliklere etkisinin, küresel ortalama deniz seviyesi üzerindeki etkisinden çok daha belirgin olduğu biliniyor. Araştırmacılar iklim sistemlerindeki iç süreçlerin Büyük Okyanusun seviyesini nasıl etkilediğini belirlemek amacıyla geçmişteki deniz seviyesi verilerini birleştirdi. Geçmişte genel kabul gören görüş, Büyük Okyanus’taki seviye değişimlerinin iklim sistemlerinin kendi iç süreçlerinden kaynaklandığı ve iklim modellemelerinde bu süreçlerin etkisi çıkarıldığında deniz seviyesinde artış gözlenmeyeceği yönündeydi. Nature Climate Change dergisinde yayımlanan çalışmalarında araştırmacılar, bu süreçlerin etkisi dâhil edilmediğinde dem insan kaynaklı etkinliklerin iklim sistemleri üzerindeki etkisi nedeniyle-Büyük Okyanusun batı bölgelerinde deniz seviyesinin artmaya devam edeceğini gösterdi.

İnsan kaynaklı etkinlikler sonucu ortaya çıkan ısınmanın Büyük Okyanusun batı bölümlerinde yıllık 1 santimetre seviye artışına neden olduğu tahmin ediliyor.

Bunun yanı sıra deniz seviyesindeki yükselme coğrafi olarak bütün bölgelerde aynı şekilde değişmiyor. Bilim insanları günümüzde deniz seviyesindeki küresel ortalama artışın yıllık 3 milimetre olduğunu, ancak bu yüzyılın sonunda sera gazlarının sebep olduğu ısınma nedeniyle bu değerin bir metreyi aşabileceğini söylüyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu