Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / İnternet kullanan her 5 kişiden biri online alışveriş yapıyor

İnternet kullanan her 5 kişiden biri online alışveriş yapıyorİnternet kullanan her 5 kişiden biri online alışveriş yapıyor

sanal-magazaElektronik Ticaret işletmecileri Derneği (ETİD), Türkiye’de e-ticaretin durumunu gözler önüne seren bir infografik yayınladı. BKM’den alınan verilerle hazırlanan infografik, her geçen yıl e-ticarete yönelik yatırımların daha da arttığını ortaya koyuyor.

Infografiğe göre, işlem adedi ve işlem hacminde en yüksek artış, Ocak 2012 ile Ocak 2013 arasında görülüyor. Ocak 2012’de işlem adedi 11,2 milyon olarak belirtilirken, Ocak 2013’te bu rakamın 15,7 milyona yükseldiği gözleniyor, işlem hacminde ise aynı zaman aralığında ortaya çıkan 1,1 milyar TL’lik artış dikkatlerden kaçmıyor.
infografikte internet üzerinden online alışveriş sitelerini aratanların da 2007 yılından bu yana hızlı bir şekilde artış gösterdiği görülüyor, internet üzerinden kredi kartıyla yapılan ödemelerin hacminde de büyük bir sıçrama olduğu dikkat çekiyor. E-ticaretin ülkemizde kendini yeni göstermeye başladığı yıl olan 2008’de 8 milyar 276 milyon TL olan hacmin, 2013’ün sadece ilk dört ayında 7 milyar 997 milyon TL’lik rekor bir rakama ulaştığı, çarpıcı bir sonuç olarak gözler önüne seriliyor, infografikte Türkiye’de internet erişimi olan hanehalkı 32,4 milyon olarak ifade edilirken, Facebook’un Türkiye nüfusu da aynı rakama denk geldi. Bunların yanı sıra bireylerin yüzde 37,8’inin düzenli internet kullandığı açıklandı, interneti kullanan en yüksek yaş, 16-24 aralığı oldu. Ayrıca infografikte sigorta işlemleri çıkartılarak sepet ortalamaları da hesaplandı. 2008 yılında ortalama 140 TL olduğu görülen ortalamaların 2013’ün ilk çeyreğinde 200 TL’ye ulaştığı gözlendi.

  Sabit Deniz Şamandıralarıyla Meteorolojik GözlemYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir