İş Fikirleri ve İş Kurmak

İnternet Üzerinden Online Mağazacılık

İnternet üzerinden online mağazacılık çığ gibi büyüyor. Üstelik burada mağaza açmak için mutlaka şirket kurmak gerekmiyor. Altyapı bilgisine gerek olmadan ve para harcamadan kısa sürede satış yapmanız mümkün…

İNTERNETİN sunduğu imkanlar saymakla bitmiyor. Son olarak pek çok e-ticaret sitesi kendi bünyesinde mağaza açma fırsatı sunmaya başladı. Başta Gittigi-diyor.com, Sanalpazar.com, Yeniçarşım.com gibi sitelerin içinde açılan mağazalar oldukça ilgi görüyor.

Temel olarak internet üzerinden son tüketiciye yapılan satışlarda iki farklı yöntem kullanılıyor. Bunlardan ilki “B2C” (business to consumer) denilen şirketlerden tüketicilere yapılan satışlar. Diğeriyse “C2C” (consumer to consumer) yani tüketiciden tüketiciye satış yapılan model.

Günümüzde C2C modeliyle yapılan satışlara aracılık eden ve altyapı hizmeti sağlayan pek çok internet sitesi var. Bunların bir kısmı birinci veya ikinci el ürün satışı yaparken, bir kısmı da emlak ve motorlu araçların satışına odaklanıyor.

İNTERNETTEN SATIŞ PATLADI

Satış odaklı siteler sayesinde hiçbir altyapı bilgisine gerek olmaksızın çok kısa sürede internet üzerinden satış yapmak mümkün. Nasıl mı? Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun şu örneği veriyor:

“Bir alışveriş merkezini düşünün. Her gün binlerce tüketici o alışveriş merkezinden içeri giriyor ve bu fırsatı değerlendirmek isteyen markalar da alışveriş merkezlerinde kendilerine mağaza açıyor, interneti de aslında tamamen bu şekilde düşünebiliriz.” Sözün kısası, her gün siteleri ziyaret eden on binlerce kullanıcı var ve bu kadar insanın uğrak noktası olan sitelerde ürünleri sergilemek kişiler için büyük fırsatlar yaratıyor.

Şu anda Türkiye’de bu şekilde açılmış binlerce kişisel mağaza olduğu belirtiliyor. Orhun, internetten satışın yüzde 30 ila 50 arasında büyümesinin en önemli etkenlerinden birinin de bu açılım olduğunu vurguluyor. Başarılı uygulamalar günde bin ürünü bile aşan hacimlere sahip olabiliyor.

MİLYON DOLARLIK KAZANÇ

Peki internette mağaza açmanın bedeli ve yasal prosedürleri nedir? Aslında bu, altyapı sağlayan ve mağazanın açıldığı siteye göre farklılık gösteriyor. Kimilerinde aylık veya yıllık dükkan kiraları uygulanıyor. Kimilerindeyse sadece satılan ürün üzerinden komisyon alınıyor. Vergi konusunda ise internete özel bir uygulama yok. Uzmanlar, işe başlayacak şirketlere bir hukuk müşaviriyle yükümlülüklerini öğrenip ona göre planlamalarını yapmalarını öneriyor.

Kişilerin doğru bir başlangıçla ve akıllı bir yönetimle milyon dolarlar seviyesine çıkmasının hiç de imkansız olmadığını belirten Hakan Orhun, “Ancak bunun için iyi bir plan ve mükemmel hizmet kalitesi hedefinin şart” diyor.

Web’de Vergi Beyanı Şart

Gerçek veya tüzel bir kişinin kazancı, ilgili mevzuat uyarınca, hangi hallerde ve şartlarla vergilendiriliyorsa, internet mecrasında da aynı şartlar geçerli. Türkiye’de kazanç, beyan usulüyle vergilendiriliyor. Dolayısıyla e-ticaret sitelerinde mağaza açıp ürün satan kişilerin vergilenmesi gereken bir kazanç elde etmeleri durumunda, bu kazançlarını beyan edip ilgili vergiyi ödemeleri gerekiyor. Vergi konusunda satış adedi anlamında bir ayrımdan ziyade, elde edilen kazanç unsurunun “arızi” olup olmaması önemli. Uzmanlar, internet üzerinden ticaretle uğraşan herkesin, fiziksel hayatta olduğu gibi ilgili mevzuatı incelemesi ve bu doğrultuda hareket etmesi gerektiğinin altını çiziyor.

BİNLERCE MAĞAZA AÇILDI

GittiGidiyor.com 7 milyon kayıtlı kullanıcısına, Temel, Pro ve Mega adlarıyla üç farklı tip dükkan açma imkanı sunuyor. Sitede bu şekilde açılan 3 bin 500 mağaza bulunuyor. Bu mağazaların toplam satışlar içindeki payıysa yüzde 40’ın üzerinde.

GittiGidiyor.com’da aylık mağaza abonelikleri, mağaza tipine göre 25, 50 veya 250 TL olarak ücretlendiri-liyor. Ayrıca mağaza sahiplerinin cüzi bir listeleme ücreti ödemeleri gerekiyor.

Mega mağaza sahipleri, sınırsız sayıda ürünü, listeleme ücreti ödemeksizin satışa sunabiliyor. Sitede mağaza açabilmek için şirket kurmak şat değil; siteye üye olmak ve yürürlükteki mevzuata uygun davranmak yeterli.

Anlamlı bir ticari hacme erişebilmek için, kayda değer bir trafik gerektiğini vurgulayan GittiGidiyor.com Genel Müdürü Cenk Angın, “Bu da çok zor ve maliyetli bir iş. Tüm ilgilenenlere, bu işlere soyunmak yerine GittiGidiyor.com gibi hazır ve etkili dağıtım kanalına sahip e-ti-caret sitelerini tavsiye ederim” diyor.

POS KOMİSYONU ALINMIYOR

Gerçek mağazalardan 7 gün 24 saat görerek ve deneyerek alışveriş deneyimi sunan Yeniçarşım.com da kişi ve ku-rumlara mağaza açma imkanı ve riyor. Sitede bu şekilde açılan toplam 390 gerçek mağaza bulunuyor. Bu mağazalarda, elektronikten mutfak aletlerine, oyuncaktan kozmetiğe toplam 24 farklı kategoride, 233 binin üzerinde ürün yer alıyor.

Ancak hemen belirtelim, Yeniçar-şım.com’da mağaza açmanın ilk şartı ticari unvana sahip olmak. Ye-niçarşım.com’da mağaza açan KOBl’ler kredi kartı sahtekarlık-arıyla uğraşmaktan ve POS komisyonu masraflarından da kurtuluyor.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞİN YOLU

Yeniçarşım.com Genel Koordinatörü Emre Çorbacı, süreci şöyle anlatıyor: “Mağaza açanlar, ürünleriyle ilgili bilgi ve fotoğrafları siteye gi rerek ürünlerini satışa sunuyor. Bu sisteme göre müşteri, ürünü seçip satın alma işlemini gerçekleştirdik ten sonra para, Hürriyet Güvenli Alışveriş Siste mi’nde müşterinin ürüne vereceği onayı bekliyor. Ürün müşteriye ulaştıktan ve müşteri ürünü görüp kontrol ettikten sonra onay işlemi gerçekleşiyor ve mağazaya ödeme “* aktarılıyor. Bu sistem sa-‘(V yesinde müşterilere hem ürünü görerek, ^ deneyerek alma ra-”?> hatlığı hem de internetten güvenli alışveriş yapma imkanı sunuluyor.”

EKSTRA MALİYETİ YOK

Sanalpazar.com da “ister al, ister sat” hizmeti verirken kullanıcılarına ürünlerini ücretsiz olarak sergileyebilecekleri dükkanlar açma olanağı sunuyor. Dükkan açanlar, ürünleri satıldığında yüzde 5 komisyon ödüyor ve paralarını peşin alabiliyor. 2011’den beri faawliyet gösteren Sanalpazar.com’un son bir yıl içinde yüzde 500’ün üzerinde artış yaşayan dükkan sayısı 5 bine yaklaşmış durumda. Sanalpazar.com Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Berna Sürmen, “Dükkan açmak veya dükkan açmadan,  ürünleri listelemek tamamıyla ücretsiz. Dükkan açmanın ise operasyonel anlamda sağladığı avantajlardan dolayı bireysel satıcılarımızın her zaman dükkan açmalarını destekliyor ve buna teşvik ediyoruz” diyor.

Tugçe Altinsoy

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

5 Yorum

 1. Makale için teşekkürler, E-mağazacılık sistemi çok gelişti fakat abartıldı da sanki, günlük satışa çıkan amatör / profesyonel bir sürü site var çok ilginç, kalite iyice düştü.

 2. Merhabalar arkadaşlar

  Ben bay/bayan iç giyim ile ilgili sitem ( http://www.hepsinisec.com ) var. sizce nerde dükkan açayım. n11.com a başvuru yaptım onaylandı da acaba diyorum gg de de açayım mı ? gg nasıl avantajları dez avantajları nelerdir?

 3. Günümüzde dükkan açmak artık iyice zorlaştı. Ancak yinede hiçbirşey imkansız değil. Allah herkesin yolunu açık etsin. Dükkan Açmak isteyenler için http://www.dukkanacmak.com isimli web sitesinde de değişik fikirler bulunmaktadır. Hayırlı kazançlar..

 4. İŞTE FIRSAT: Bu Müthiş Fırsatı Kaçırmayın Onbinlerce Dolar Harcamadan Bildiğiniz En popüler alışveriş sitesi gibi bir siteye sahip olacaksınız.
  Tüm Altyapısı Hazır eTicaret Sistemi,Yazılım, Tasarım ve Hosting gibi tüm altyapısı hazır, teknik bilgi gerektirmeyen, kullanımı kolay eTicaret mağazası.
  Şirket Kurmaya Gerek Yok,Her hangi bir şirket kurmaya ve işletme sahibi olmaya gerek yok. Tüm yasal sorumluluk firmada.
  Satışa Hazır 100.000’den Fazla Ürün,Onlarca kategoride yüzlerce markanın 100.000’den fazla ürünü eTicaret mağazanızda hemen satışa hazır.
  Sizin yapmanız gereken sadece çevrenize mağazanızın tanıtımını yapmak.
  Açtığım Mağazamı inceleyiniz. http://www.uygunalin.com
  İşimiz Hakkındaki Tüm Detaylar bize Mail atan Kişilere Verilecektir.
  Mail: uygunalin@gmail.com

 5. Deparline Network Marketing ülkemizde bir çığır açtı.Sadece 2 üye bularak kazanmaya başlayabilirsiniz. Ürünler harıka, kazanç planı bugüne kadar hiçbir network marketingle kıyaslanmayacak kadar güçlü. Hem sisteme giren kişilerden girdikleri pakete göre para kazanıyorsunuz, hemde onlardan aldığınız puan eşleşmelerinden para kazanıyorsunuz. Ayrıca sıcak satış yaptığınızda % 30 komisyon alıyorsunuz.

  En güzel yanı hiç üye yapmasanız bile aktifliğinizi bir yıl boyunca sürdürdüğünüzde şirket karından pay alabiliyorsunuz.

  Eğer isterseniz kendi direkt satış linkinizle ürünleri internet üzerinden de satabiliyorsunuz.

  Ayrıntıları öğrenmek için canlı toplantımıza katılmanızda fayda var. Hele network marketing işiyle uğraşıyorsanız duyduklarınıza inanamayacak ve hemen bu işe başlamak isteyeceksiniz.

  TOPLANTIYA Katılmak için linki kopyalayarak adres çubuğuna yapıştırınız. http://goo.gl/IxKuN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu