Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / İnternette fiber ve mobil çıkışta

İnternette fiber ve mobil çıkıştafiber internetGenişbant internet abonesi sayısı beş yılda 4,5 kat artarak bu yıl üçüncü çeyrekte 33,7 milyona ulaştı. Burada en çok fiber ve mobil abone sayısmdaki artış dikkati çekiyor. 3G abone sayısmm 47,5 milyona ulaşması da pazardaki rekabette önemli bir faktör. Pazarda en büyük paya sahip işletmeci halen yüzde 80 pay ile TTNET olarak gözüküyor. Onu yüzde 10,5 ile Turkcell Superonline, yüzde 4,6 ile Doğan TV Digital izliyor.

Türkiye’de 2008 yılında 6 milyon genişbant internet abonesi bulunurken, bu sayı beş yıla yakın bir sürede 4,5 kattan fazla arttı ve 2013 yılı üçüncü çeyrek sonu itibariyle 33,7 milyona ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde bu sayı 30.4 milyondu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yayınladığı son rapora göre, 2013 yılının üçüncü çeyreğinde toplam internet aboneliğinde bir önceki üç aylık döneme göre yüzde 4,9 artış yaşandı. Mobil ve özellikle fiber internet abonelerinin artmasıyla birlikte internet abone sayısındaki genel artış eğilimi devam etti. Toplam internet abone sayısının yıllık artış oranı ise yüzde 11 olarak gerçekleşti.

2013 yılı üçüncü çeyreğinde genişbant pazarında dikkat çeken en önemli gelişme fiber ve mobil kaynaklı artışın devam etmesi olarak görülüyor.

2013 yılı üçüncü çeyreğinde genişbant abone sayısı bir önceki çeyreğe göre yaklaşık yüzde 5 oranında arttı. Fiber abone sayısındaki artış oranı da bu dönemde yüzde 12,4 olarak gerçekleşti. Fiber abone sayısı geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 76,4 artarak 967 bin kişiye ulaştı.

FİBER KULLANIMI ARTIYOR

xDSL teknolojisi ile hizmet sunan alternatif işletmecilerin pazar payı 2013 yılı üçüncü çeyrek itibariyle yüzde 10,9 olarak gerçekleşirken, bu dönemde özellikle fiber genişbantm etkisiyle TTNET’in xDSL pazar payındaki gerileme devam etti ve yüzde 70,5 seviyelerine indi. Kablo internet hizmeti sunan işletmecinin pazar payı yüzde 5,9 olurken, fiberin pazar payı yüzde 11,8 olarak gerçekleşti.

Alternatif işletmecilerin 2013 yılı üçüncü çeyreği itibarıyla toplam fiber uzunluğu 44 bin 725 km, Türk Telekom’un ise 2013 yılı üçüncü çeyreği itibarıyla 173 bin 964 km fiber altyapısı bulunuyor.

İnternet servis sağlayıcıların abone sayısı bakımından pazar paylarına bakıldığında, pazarda en büyük paya sahip işletmeci halen yüzde 80 pay ile TTNET olarak gözüküyor. Onu yüzde 10,5 ile Turkcell Superonline, yüzde 4,6 ile Doğan TV Digital izliyor. Sıralama Vodafone Net ve Millenicom olarak devam ediyor.

Geçen yıla göre TTNET’in yüzde 2’lik pazar kaybı gözükürken bunu diğer operatörlerin aldığı görülüyor. 2013 yılı üçüncü çeyrekte internet servis sağlayıcılığına ilişkin toplam gelir ise yaklaşık 1 milyar 35 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.
3G ABONESİ 47,5 MİLYON

2012 yılı üçüncü çeyrekte 40,3 milyon olan 3G abone sayısı 2013 yılı üçüncü çeyrekte 47,5 milyona ulaşırken, 3G hizmetiyle birlikte mobil bilgisayardan ve cepten internet hizmeti alan abone sayısı da aynı dönemler arasında 22,6 milyondan 25,5 milyona yükseldi. 2012 yılı üçüncü çeyrekte 3G hizmetiyle birlikte mobil bilgisayardan ve cepten internet hizmeti alan abone sayısı 11,6 milyondu. TÜİK’in 2013 Yılı Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırmasına göre de ev ve iş yeri dışında internet için cep telefonu veya akıllı telefon kullanıldı. İnternet kullanan bireylerin ev ve işyeri dışında internete kablosuz olarak bağlanmak için yüzde 41,l’i cep telefonu veya akıllı telefon kullanırken, yüzde 17,1’inin dizüstü, net-book, tablet gibi taşınabilir bilgisayar-lan kullandığı görülüyor.

  Renault’da elektrikli araç bilgileri dışarı sızdı

SABİT-MOBİL REKABETİ

Sabit internet hizmeti ile mobil internet arasında bir rekabetin görüldüğü pazarda bunların birbirlerini tamamlayıcı hizmetler olduğu da ifade ediliyor. Turkcell Superonline Genel Müdüıü Murat Erkan, “İnternet hayatımızda daha fazla yer edindikçe sabit internetin bulunduğu ortamlarda daha yüksek taşıma kapasitesine sahip fiber her zaman tercih edilecek. Bunun yanında kullanıcılar hareketli ortamlarda mobil internetin avantajlarından faydalanacak. Üstelik 3G üzerinden taşınan trafiğin önemi bir kısmı da fiber ağlar üzerinden geçiyor” diyor.

İnternet pazarında kurumlara hizmet veren TurkNet de fiber optik altyapısı üzerinden internet erişimi sağlıyor. TurkNet Ürün Yönetimi ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Rana Karaküçük Özenç, “TurkNet olarak, yaptığımız altyapı yatırımlarımız sayesinde özellikle KOBİ’lerin simetrik ve daha hızlı internet ihtiyacını karşılamak üzere, onlara MetroEthemet teknolojisi ile 5 Mb’ten Gb’lere varabilen yüksek hızlarda internet erişimi sağlayabiliyoruz” diye konuşuyor.

“3G’Yİ FIRSAT OLARAK GÖRÜYORUZ”

“TTNEJ 360 vizyonumuz ile hızlı bir başlangıç yaptığımız 2013’te, Türkiye internet pazarını büyütmeye ve dijital ekosistemi genişletmeye odaklandık. Dokuz aylık sonuçlarımız da TTNEJ için rekor abone sayılarına ulaştığımızı gösteriyor. TTNEJ olarak, eylül ayı itibariyle 6 milyon 215 bin abone ile TTNEJ tarihinin en yüksek abone sayısına ulaştık. 2012 yılında başladığımız fiber yolculuğumuza da bu yıl rekorlarla devam ettik. Fiber satışlarında yüzde 80’lere ulaşan payımız ile Türkiye’nin interneti’ olma özelliğimizi koruduk. Bilgisayar ve tabletlerden internete bağlanmayı sağlayan mobil modem sayısında durgunluk hatta azalma görülüyor. BTK raporlarına göre cepten bağlanılan internette ise artış var. 3G’yi ve cep telefonu/mobil cihazlardan internete bağlanımdaki artışı bir fırsat olarak görüyoruz.”

“FİBER İNTERNETTE LİDERİZ”

“Turkcell Superonline olarak 520 bin abone ile fiber internette pazar lideri konumundayız. Türkiye’nin yenilikçi operatörü olarak 2008 yılından bu yana fiber altyapıya 2 milyar TL yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımla 75 iie 32 bin kilometrelik son teknoloji fiber optik altyapı inşa ederek, hızlı internetin tüm avantajlarını müşterilerimizle buluşturduk. Şu anda 12 ilde 6 milyon kişiye doğrudan ulaşan bir fiber alan oluşturduk. Önümüzdeki dönemde de aynı müşteri odaklı yaklaşımla, hızlı, kaliteli ve vizyoner adımlar atarak hem pazar payımızı artırmaya hem de ülkemiz ve müşterilerimiz için değer yaratmaya devam edeceğiz.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir