Anasayfa / Şirket Haberleri / İnternetten Ayakkabı Satışı

İnternetten Ayakkabı SatışıOnline’da ayakkabının Zara’sı olmak istiyorlar

internet üzerinden ulaşılabilir fiyatlarda tasarım ayakkabılar satan Butigo, kurulalı henüz bir yıl olmadan 212 Capital Partners’ın yatırım yaptığı şirketler arasına girdi. Şirketin üç ortağının hedefi, önce Türkiye’nin ayakkabıda en büyük online markası haline gelmek, sonrasında büyüme stratejileri doğrultusunda aynı sistemi başka ülkelerde de kurmak.

butigo

Ayakkabılarının hem trendy, hem şık, hem de tasarımcı imzası taşıması, üstelik etiketi üzerinde uygun bir fiyat yazması tüm kadınların ortak hayali. işte Butigo, üç ortak ile 2011 yılında kurulmuş, bu amaca hizmet eden bir “,com” girişimi.

Dünyadaki en son moda trendlerini takip ederek kendi koleksiyonlarını oluşturan ve bu koleksiyonlardaki ürünleri ulaşılabilir fiyatlarla müşterilerine internet üzerinden sunan bir ayakkabı markası olan Butigo’nun hedefi ise online da ayakkabının Zara’sı olmak.

Kuruluş hikayesi

“Başarılı bir girişimi nasıl yapılandırırız” ana fikri ile doğmuş, teknoloji ve internetin gücünü kullanarak oluşturulan bir moda markası olan Butigo, Gizem Yasa, Berk Alevli ve Harun Güner tarafından kurulmuş bir şirket. 2009 yılında fırsat sitesi kurup kötü bir deneyim yaşayan Güner şirketin kuruluş hikayesini şöyle anlatıyor:

“Fırsat kuponları dönemi sonrası tahta oturacak yeni fikrin ne olacağını araştırmaya, takip etmeye devam ettim. O sırada Amerika’da yeni yeni yükselişe geçmiş olan, ‘celebrity endor-sed online fashion brand’ konseptinin Türkiye’de ciddi ilgi göreceğine inanarak bu fikrimi Berk ile paylaştım. Ben ve Berk işin finansal boyutunu incelemeye, uygulanabilirliği ile ilgili olarak araştırma yapmaya başladık.”

işi bir sonraki aşamaya taşıyıp gerçeğe dönüştürme kararını alır almaz işlerinden ayrılmış girişimciler. Bunun moda ile bağlantılı bir iş olduğunu ve bu konuda birikime sahip olan biri olmadan işin bir ayağının eksik kalacağını fark etmişler. Güner, altıncı sınıftan beri tanıdığı, girişimci tarafına güvendiği ve o sırada New York’ta yaşayan Gizem Yasa ile bağlantı kurmuş. Yasa, sadece birkaç günlüğüne İstanbul’a gelmiş ancak hem fikrin heyecanı hem de takıma olan inancı dolayısıyla gelen bu teklifi hemen kabul etmiş. Ocak 2011 itibariyle Butigo, kurulmuş.

Yatırımcıların dikkatini çekti

Butigo ismi ise Butik ve Go kelimelerinin birleşmesinden oluşturulmuş. Bu ismi seçmelerinin sebebinin yurtdışına açıldıklarında aynı ismi her ülkede kullanabilecek olmaları olduğunu söyleyen Gizem Yasa, ilk satışlara ise Temmuz 2011 tarihinde başladıklarını anlatıyor.

Açılışta bir kampanya başlatılmış.
Butigo’ya en çok arkadaşını getiren ilk üç kişiye 12 ay boyunca çanta ve ayakkabı hediye etmeye karar veren üç ortak bir landing page hazırlayıp kişilerin e posta adreslerini girmelerini sağlayarak kendilerine bir kullanıcı kitlesi sağlamak amacıyla 15 bin e mail toplam hedefiyle hareket etmiş. Ancak hedeflerin çok üzerinde bir seviyeye gelinmiş, ilk on günde kampanya ile 258 bin kişiye ulaşılmış. O süreçte çeşitli yatırım gruplarından teklifler gelmeye başlamış. Bu teklifleri değerlendirirken aldıkları yatırımın sadece kapitalden ibaret olmaması ve mutlaka akıllı para denilen, işe vizyon ve bağlantı anlamında da pek çok şey katabilmesine dikkat eden üç ortak 212 Capital Partners’ın teklifini kabul etmiş.

  Plastik arı kovanını dünyaya ihraç ediyor

Yurt dışına açılmayı hedefliyor

Yavaş ve sağlam adımlarla hareket eden üç ortak deneyim ve buna ek olarak yatırım aldıktan sonra ürün çeşitliliğini artırıp iletişime başlamış. Bugün Butigo’nun günlük ziyaretçi sayısının 50 binlere ulaşmış bir internet mağazası haline geldiğini söyleyen Berk Alevli bu mağazada şu an için aylık ortalama 7 bin 500 adet ayakkabı satın alındığını belirtiyor.

Alevli, gelecek hedefleriyle ilgili ise şunları söylüyor:

“Öncelikli olarak yapının saat gibi çalışan bir sistem haline gelmesi ilk hedefimiz. Bunun için de supply-chain yönetimini her noktasını kusursuz bir hale getirmek gerekiyor. Önce Türkiye’nin ayakkabıda en büyük online brand’i haline gelmek, sonrasında büyüme stratejimiz doğrultusunda aynı sistemi başka ülkelere kurmak hedeflerimiz arasında.”

“Benzeri yok”
Siteye en çok ilginin İstanbul, İzmir ve Ankara’dan geldiğini söyleyen Harun Güner Adana, Bursa, Kocaeli ve Antalya’nın ise öne çıkan diğer iller olduğunu belirtiyor. Türkiye’de henüz direkt bir rakipleri olmadığını söyleyen Güner farklarını ise şu sözlerle anlatıyor: “Online da rakip sayılabilecek firmaların hepsi farklı markaların ürünlerini bünyelerinde taşıyan platformlar. Dolayısıyla, o tarz yapılarda farklı fiyat aralıkları, farklı moda algılan olan farklı markalar bir araya getiriliyor ve bu anlamda bir marka bütünlüğü, spesifik bir karakter gözetilmiyor.” Güner, bu koleksiyonlarındaki ürünlerden, o ürünleri siteye koyarken kullandıkları görsellere, stil önerisi için yapılan kolajlardan, ürün tanımlarına kadar pek çok noktada bu bütünlüğü ve kaliteyi en üst düzeyde tutmayı ve sonrasındaki deneyimde kargo hızından, kutuya ve müşteri hizmetlerine kadar sistemin kusursuz bir bütünlükte çalışmasını hedeflediklerini söylüyor. “Bu yüzden bizden bir kere alışveriş eden kişilerin çoğunlukla tekrar alım yaptığına şahit oluyoruz. Marka konumlandırma atılanımda Butigo’ya benzer mantıkta çalışan offline markalar var; fakat onların da fiyatları çok yüksek” dien Güner, yeni sezon ürünlerin Butigo’nun 2-4 katı fiyatına satıldığına dikkat çekiyor.

Ayakkabıda stil danışmanlığı hizmeti
Ayakkabı kadınların en büyük tutkularından biri. Bu nedenle Butigo’nun hedefi kadınlar. Kadınlara aynı anda hem trendy, hem şık, hem de tasarımcı imzası taşıyan hem de uygun fiyatlı seçenekler sunmayı hedeflediklerini söyleyen Gizem Yasa aralarında yeni nesil tasarımcılar arasında en başarılı isimlerden Özgür Masur’un da bulunduğu Türkiye’nin çok değerli isimleri ile çalıştıklarım belirtiyor. Her ay 30’a yakın yeni modeli ayakkabı tutkunlarıyla buluşturduklarını söyleyen Yasa konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Butigo, ayrıca, özellikle Hollywood’da çok popüler olan ‘kişiye özel stil danışmanı’ hizmetini ilk kez ayakkabı özelinde sunuyor. Butigo.com üzerinde kendi stilinizi belirleyerek kolaylıkla oluşturduğunuz butiğinizde, tarzınız, İvana Sert ve Butigo stil danışmanları tarafından inceleniyor, size en uygun modeller her ay e-mail ile beğeninize sunuluyor. Ayrıca son dönemde müşterilerimizden aldığımız talep doğrultusunda ayakkabılara uygun çanta modelleri de çalışmaya başladık.”

Fatoş Bozkuş / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir