Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / İnternetten Organik Ürün Satabilirsiniz

İnternetten Organik Ürün SatabilirsinizOrganik Ürün Satan İnternet Girişimi Taze Masa

Yöresine göre taze ve doğal sebze ve meyveleri internet üzerinden tüketiciye ulaştıran Taze Masa, süpermarketlerde bulunmayan ürünleri sunuyor. Çavdır portakalı, Yalova bezelyesi gibi yöresel ürünleri sunan internet sitesi, oğlu için marketlerde taze ürün bulamayan ve profesyonel hayatını bırakıp bunun üzerine internet sitesi kurmaya karar veren Fahir Özcan‘ın girişimi.

taze masa

Son yıllarda organik ürüne olan İlgi bir hayli artmış durumda. Sağlıklı beslenme trendi artık şehir insanı için oldukça önem taşıyor. Dalından koparılmış meyve ve sebzeyi tüketme arayışı içerisinde herkes. Bu da taze ürün satışında farklı girişimlerin ortaya çıkmasını sağlıyor, işte taze sebze, meyve ve organik ürün satışı yapan Taze Masa’ adlı Internet sitesi de bu girişimlerden biri.

Taze Masa, doğal, yerinde ve mevsiminde sebze ve meyveyi tarladan toplandıktan sadece bir gün sonra evlere ulaştırıyor. Tüketicinin süpermarketlerde bulunmayan Çavdır portakalı ve Yalova bezelyesi gibi yöreye has ürünleri bulabildiği Internet sitesinde sadece sebze meyve değil, kahvaltılık, bakliyat, salça, turşu gibi ürünlerin de satışı yapılıyor.

Taze Masa’da satılan ürünlerin muz haricinde tamamı yerel üreticiye ait. “Şehrin en tazesiyiz” sloganıyla yola çıkan sitenin kurucusu Fahir Özcan, aslında elektronik yüksek mühendisi. Nokia, Siemens, Nortel gibi birçok şirkette üst düzey yöneticilik yapmış. Girişimcilik öyküsü ise çocuk sahibi olduktan sonra marketlerde satılan ürünlerin kendisini tatmin etmemesiyle başlamış.

Talep kadar tedarik

Oğlu doğduğunda evin alışverişini yapmaya başlayan Özcan, sağlıklı, lezzetli meyve ve sebze için gittiği marketler, manavlar, organik ürün sitelerinin kendisini hayal kırıklığına uğratması üzerine, bunu yapabilecek bir internet sitesi kurma kararı almış ve profesyonel hayatı bırakmış.

Taze Masa, sadece internet üzerinden sipariş alıyor. Türkiye’de İlk kez aynı gün yöresindeki üreticilerden ürün sağlayarak, sadece talep kadar taze meyve ve sebzeyi tüketici ile buluşturduklarını söyleyen Özcan, “Diğer bir deyişle pahalı mağaza kiralarımız, eleman maliyetimiz yok ve en önemlisi aldığımız ürünleri tezgahlarda bekletmiyoruz” diyor.

Ürünlerin ortalama bekleme süresi 2 ile 4 gün arasında değişiyor. Özcan, belki sadece özel manavlarda bulunabilecek en taze ve lezzetli ürünlerin, kendilerinden yüzde 30-40 daha ucuza alınabildiğine dikkat çekiyor. Özcan, “Üstelik hijyenik koşullarda paketlendiği ve soğuk zincir ile taşıdığımız için ürünler kapınıza kadar en sağlıklı koşullarda ulaşıyor” diyor.
Yöresine göre ürün

Sitede doğal taze meyve ve sebzeler, bakliyat, kahvaltılık, zeytin ve zeytinyağı gruplarında 400’den fazla ürün çeşiti bulunuyor. Bu ürünlerde, hangi yöreden geldiği, mevsimi olup olmadığı ve lezzet etiketlerinde lezzeti konusunda müşterilere azami bilgi verilerek tercihlerinde yardımcı olunuyor. Eğer bu verilen bilgilere göre beğeni oluşturulamazsa, müşteri memnuniyeti doğrultusunda değiştiriliyor. Özcan, “Örneğin şeftali aldınız ve beğenmediniz, bir sonraki siparişinize ücretsiz olarak bu ürünümüzü tekrar ekliyoruz” diyor.

  KOBİ'lere online pazaryeri

Muz haricinde ithal ürün satmadıklarını belirten Özcan, şöyle devam ediyor:

“Türkiye gibi gıda konusunda cennet bir ülkede yaşıyoruz ve beslenmemiz için ülkemizde üretilenlerin yeterli olacağını düşünüyoruz. Bizim amacımız yöresinden ürünleri öne çıkarmak ve ilk aşamada bunu gerçekleştirdik. Programımızın ikinci aşamasında ise çalıştığımız çiftçilerimizi tüketicilerimize tanıtacağız. Bunu da çok yakında gerçekleştireceğiz. Müşterilerimiz şu anda aldığı elmanın yöresini biliyor, bu program sayesinde hangi daldan toplandığını da göstereceğiz.”

Bölgesel genişleyecek

Taze Masa, mevsim koşullarına göre değişmekle birlikte 20 ile 30 arasında tedarikçiyle çalışıyor. Her ürün kendi yöresinden geliyor. Şeftali Bursa’dan, şeker fasulye ise İznik’ten alınıyor. Her ay müşteri sayılarının yüzde 30 arttığını ifade eden Özcan, son yıllarda doğal beslenme trendinin giderek yükseldiğine işaret ediyor.

Sağlıklı ve kaliteli beslenme bilincinin toplumda geliştiğini söyleyen Fahir Özcan, mevsim ürünleri ile beslenmenin sağlık üzerindeki olumlu etkisinin bilincine varıldığına dikkat çekiyor. Özcan, Taze Masa’nın öncelikli hedefinin bilinçli bir tüketim ile bu konuda topluma yardımcı olmak olduğunu belirtiyor.

Bu potansiyelden yola çıkarak, iş planlarını birkaç fazdan oluşturduklarını vurgulayan Özcan, “İlk fazımız mükemmel müşteri deneyimine ulaşmaktı, bunu gerçekleştirdik, ikinci fazda ise bölgesel genişlemeyi hedefliyoruz. Bunu da 2014 yılında gerçekleştirmeyi planlıyoruz” diyor.

Özcan’dan girişimcilere öneriler

Profesyonel yaşamdan girişimciliğe adım, atan Fahir Özcan’ın girişimciler için ise önerileri şöyle:

■ Karar verdiğiniz girişim mutlaka inandığınız bir alanda olmalı.

■ Girişime karar vermeden önoe mutlaka dünyadaki örnekleri üzerine araştırma yapm.

■ İlk etapta mutlaka bir iş planı oluşturun.

■ Atacağınız her adımda cesur ve kararlı olun.

Ürünü beğenilmezse değiştiriyor

Taze Masa, anlaştığı üreticilere elindeki sipariş detaylarını geçiyor. Gece 12:00 ile sabah 07:30 arasında paketlemeler tamamlanıp müşterilerin kapışma sabalı ulaştırılıyor. Bir gün önce tarladan çıkan ürünler ertesi gün tüketiciye ulaştığı için tazelikleri korunmuş oluyor. Ürünlerin soğuk zincir ile taşındığı ve ihtiyaç kadar tedarik edildiği için bozulmasının pek mümkün olmadığım ifade eden Falıir Özcan, “Her siparişte yüzde 100 müşteri memnuniyeti sözümüz olduğu için, herhangi bir aksaklıkta veya müşterimiz ürünlerimizin lezzetini beğenmediği takdirde derhal değiştiriyoruz” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak, Üzüm bağı kurmanın maliyeti Üzüm son dönemlerin flaş …

5 Yorumlar

  1. mrb alıç sirkesi ,elma sirkesi alıç marmelatı ve kuşburnu marmelatı bulunur doğal organik kargo ile göderilir 05363678665

  2. Aydın kuru dağ inciri ceviz zeytin zeytin yağı nar ekşisi hepsi bizim bahçede almak isteyenler 0551 712 98 14 numaralı telefondan ulaşabilirler.

  3. doğal dirmit kara üzüm pekmezi ve kuru üzüm var.kendi bağımdan özenle hazırladım.bebeği olanlara hastası olanlara ve ilgilenenlere duyurulur pekmez 20TL kuru üzüm 15TL

  4. Mersinin Mut ilçesinde organik kayısı ve zeytin yetiştiriyoruz.Nasıl satabilirim. Bilgi verirseniz memnun olurum.Selamlar.

  5. Tarlamda erikler var.nasil satabilirm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir