Kariyer ve İş

İş Aramanın Zamanı

Yılın hangi dönemlerinde iş aramalarına hız veriyorsunuz? Eğer siz de tatil dönemlerinde iş aramaya ara verenlerdenseniz, uzmanların tavsiyelerine mutlaka göz atmalısınız…

İş arayan pek çok kişinin ortak alışkanlıklarından biri de tatil döneminde bu arayışa son vermek olur. Yaz aylarında şirketlerin alım yapmayacağını düşünen adaylar çalışan emsalleri gibi tatile çıkmayı tercih eder. İş arama maratonunu sonbahara bırakır. Geçen hafta içinde İK portalı Hotjobs’ta yayımlanan bir makale tatil dönemlerinde iş aramayı kesmenin kritik bir hata olduğuna değiniyordu.

Alım dönemlerini mevsimlerle özdeşleştirmenin yanlış olduğunu vurgulayan uzmanlar, tatil dönemlerinde gelen CV sayısı azaldığından başvuru yapanların şanslarının arttığını belirtiyor. Peki, zamanlama konusunda hata yapan binlerce aday iş ararken daha nelere dikkat etmeli?

iş arama
iş arama

Esnek olun: Tatil günlerinde pek çok yöneticinin çalışmaya devam ettiğinin altını çizen uzmanlar özellikle bayram ve resmi tatil günlerinde yapılan iş görüşmesi sayısının her geçen gün arttığını belirtiyor. Üst düzey yöneticilerin ancak böyle zamanlarda adaylarla görüşmeye zaman ayırabildiğine değinen yetkililer, “Tatil günlerinde her an iş görüşmesi için çağırılabilirsiniz iş aramanın tam zamanlı bir mesai olduğunu unutmayın” diyor.

Gönüllü işlerde çalışın: Tabii ki bu öncelikle içinizden gelmeli ancak günümüzde işverenlerin büyük bir kısmı adayların yaptığı sosyal sorumluluk işlerine artı puan veriyor. Ayrıca bu alanlarda çalışırken edineceğiniz çevre ve boş durmamış olmanın getireceği dinamizmi de yabana atmamanız gerektiği düşüncesinde.

Geçici pozisyonlara başvurun:  Özellikle yılsonunda iş değiştirmek ya da emekli olmak isteyen pek çok çalışan şirketiyle ilişiğini keser. Bütçe nedeniyle eleman alımına gitmek istemeyen şirketler ya yarı zamanlı ya da sözleşmeli eleman avına çıkar. Eğer siz de iş arıyorsanız bu dönemlerde açılan geçici pozisyonlara başvurmanızı öneririz. Bu durum size ekstra deneyim kazandıracağı gibi o şirkette kalıcı olma şansı da getirebilir.

Sezonluk işleri takip et: Özellikle satış, perakende ve turizm sektörlerinde ortaya çıkan sezonluk iş fırsatlarının da adaylar için önemli bağlantılar sağlayabileceği belirtiliyor. Tatil dönemlerinde sezonluk işlerde çalıştırdıkları kişileri daha sonra kadrosuna katan şirket sayısı oldukça fazla.

Tatil bağlantılarını avantaja çevir: Herkesle iş arayışınız hakkında konuşmak istemeyebilirsiniz. Ancak insanlara kim olduğunuzu ve yeteneklerinizi anlatmanız önemli. Unutmayın ki hala pek çok kişi iş ararken çevre faktöründen yararlanıyor. Karşınızdaki insana iş aradığınızı anlatırken daima pozitif olun ve bu süre boyunca zamanınızı nasıl yararlı kullandığınızdan bahsetmeyi unutmayın…

Özel günlerde çevrenizle iletişim kurun: Tatiller eski iş ve okul arkadaşlarınızla bağlantı kurmak için önemli fırsatlar yaratır. Örneğin özel günlerde onlara yollayacağınız tebrik mesajını ya da e -postayı biraz daha kişisel bilgilerle detaylandırırsanız, iş bulma sürecinde size yardımcı olacak bazı kişilere ulaşabilirsiniz…

İpek OLGUNSOY

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu