İş Fikirleri ve İş Kurmak

İş fikirleri ile iş ortaklığı

İş Fikirleri olan gelsin, İş fikirlerim var diyorsanız doğru adresteniz, İş fikirleri ile iş ortaklığı, iş ortağım olur musun?

Haftada 40 fikir
Avrupa’da bu mantıkla çalışan bir reklam ajansına henüz rastlamadıklarını belirten Onur Yanık, Amerika’da ise yılda yaklaşık 100 milyon dolar ciro yapan Anomaly’nin müşterileriyle iş ortağı şeklinde çalıştıklarını söylüyor. Gelirlerinin yüzde 60’ının inovatif reklamcılıktan, yüzde 40’ının ise klasik çalışmalardan elde ettiklerini dile getiren Yanık, şirkete haftada 40 yeni iş fikrinin geldiğini vurguluyor.

17 noktada kontrol var!

Kendilerine ulaşan iş fikirlerini 17 ayrı kontrolden geçirdiklerini söyleyen Yanık, her aşamayı başarıyla geçen ve gelecek vaat edenleri kabul ettiklerini belirtiyor. Bunun dışında Provakatör olarak geliştirdikleri projeleri organik iş ortaklıklarıyla hayata geçirme çalışmaları yaptıkları anlatan Yanık, olgunlaşan projeleri satmayı düşündüklerini ifade ediyor.

“Daha önce hiç denenmemiş ve iş dünyasına yeni bir soluk getirebilecek fikri olan bize gelsin” diyen Provakatör ortaklarından Onur Yanık, Türk reklam sektöründe pek cesaret edilemeyen bir tavırla ‘konvansiyenel reklama son!’ diyor. Klasik reklamcılık anlayışının artık müşterilerin isteklerine cevap verememeye başladığını söyleyen ve kendilerini ‘yaratıcı iş çözümleri üreten fikir şirketi’ olarak tanımlayan Yanık, “İnsanlar artık reklam ajanslarından standart hizmetin dışında farklı ve yaratıcı çözümler sunmalarını istiyor” diyor. Sektördeki durumun farkına varan Yanık ve ekibi müşteri ile reklam ajansı arasındaki ilişkiyi değiştirerek ajansların iş ortağı olarak çalıştığı yeni bir sistem uygulamaya başlamış. Buna göre bir fikri olduğu halde pazarlama, markalaşma, iş geliştirme konularında tecrübesi olmayan şirketlere bu hizmetler ücretsiz olarak veriliyor. Ürüne, fiyatlandırmaya ve gerekiyorsa şirketin dağıtım mekanizmalarına müdahale edildiği gibi fikrin hayata geçmesi için finansman da bulunuyor. Sonuçta da ortak kâr paylaşımını esas alan sisteme göre satışlardan belli bir yüzde alıyor. Müşterinin her dediğinin olmadığı bu sistemde her iki tarafın eşit söz söyleme hakkı olduğunu vurgulayan Onur Yanık, “İşe ortak olarak girince işi alan şirket olmaktan çıkıp iş ortağı oluyorsunuz. Sizin sözünüz eşit oranda geçiyor. Karşı tarafın aklından da ‘Benim üzerimden para mı kazanmak istiyor?’ düşüncesi siliniyor” şeklinde konuşuyor. Melek yatırımcıların fikri kısmı olduklarının altını çizen Yanık, “Onların yatırım yapmak istedikleri şirketleri avlayan biz olacağız” diyor.

Şirketleri farklı bir noktaya taşıyacak

Bu yeni sisteme geçmeyi kabul eden ilk şirket ise 25 yıldır dünyanın en büyük tekstil markalarına büyük beden kıyafet tedarik eden Podyum Tekstil olmuş. Şirketin e-büyük beden markası Think Plus’ın ortaya çıkış ve pazarlama sürecini yönettiklerini söyleyen Yanık, “Genç ve büyük beden kadınlara hitap eden marka 2010’da yüzde 300 büyüdü. Bu yılki hedefimiz ise yüzde 500 büyümek” diyor. Artık bu markanın iş ortağı olduklarını vurgulayan Yanık, bu noktadan sonra hizmetlerini ücretlendirmeyecek. “Amacımız Think Plus’ı zamanı geldiğinde uluslararası bir gruba satmak” diyor Yanık ve ekliyor: “Biri gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren iki şirketle de görüşme halindeyiz.” Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü’nde yüksek lisans yapan mezunu Onur Yanık’ın ekibinde iletişim eğitimi almış çok sayıda pazarlama teorisyeni, medya uzmanı, yazarlar; güzel sanatlar fakültesinden mezun olmuş çizerler çalışıyor. 25 kişilik genç ve dinamik bir kadroları olduğunu dile getiren Yanık, yeni sisteme adapte olmak için altı yıldır kendilerini eğittiklerini belirtiyor.

işte insan

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. tüm türkiyede ses getircek sosyal sorumluluk projem var. gerekli destek olursa dünya çapında olacak bi proje ve internet ortamından gerçekleştirilecek. maliyet olarak tek ihtiyaç reklam. bu fikirden para kazanmak isteyen bireysel kişiler çok ama ben bunu sosyal sorumluluk projesi olarak görüyor ve bu şekilde bunu gerçekleştirmek istiyorum. ve kimseyle paylaşamıyorum. türkiyede ve dünyada tek olacak bi proje. hem ülke ekonemisi hemde insanların mutlu olacağı bi proje.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu