Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

İş hayatının stresinden bunalan beyaz yakalılar rüzgar sörfüne yelken açtı

İş hayatının stresinden bunalan beyaz yakalılar rüzgar sörfüne yelken açtı. Alaçatı zirvedeki yerini korurken, İstanbul’dan İzmir’e pek çok yeni okul açıldı. Heyecan dolu endorfin makinesi spora talep çok yüksek…

İŞ hayatının klişe cümlesidir: “İş dünyası her gün biraz daha stresli bir hale geliyor.” Yalan da değil. Stresin iş başarısını ve performansı etkileyen en önemli unsurlardan biri olduğu da… Sporun, stresle mücadele etmenin etkili yollarından biri olduğu hep konuşulur. Jog-ging, yani hafif tempolu koşu, 1970’li yıllardan bu yana çalışan insanın en önemli etkinliklerinden birisidir. Daha sonra devreye yoga girdi. Ardından pilates konuşulmaya başlandı. Trekking ise doğa seven beyaz yakalının her zaman vazgeçilmezi oldu. Şimdi ise sırada windsurf yani rüzgar sörfü var. Son yılların en etkili sporlarından olan rüzgar sörfünün yükselişi dikkat çekici. Özellikle beyaz yakalıların tercihi olan rüzgar sörfü yapanların sayısı giderek artıyor. Bu durumu sayıları artan rüzgar sörfü okullarından da anlamak mümkün.

alacati sorf

İSTANBUL VE ALAÇATI

Türkiye Yelken Federasyonundan aldığımız bilgilere göre, mevzuat eksiliğinden ötürü toplam rüzgar sörfü okulu sayısı net bir şekilde bilinmiyor. Balıkadamlar Spor Kulübü Windsurf Okulu Eğitmeni Serhan Balcı, son dönemde rüzgar sörfüne artan ilgiye paralel olarak uygun rüzgar ve su koşullarına sahip birçok bölgede sörf okulu ve kulüplerinin sayısında artış olduğunu söylüyor. Balcı’dan aldığımız bilgilere göre, ülkemizde tahminen yaklaşık 30’a yakın turizm ve eğlence amaçlı sörf eğitim merkezi ve 10 sportif sörf kulübü bulunuyor. Sadece Alaça-tı’da 10 tane sörf okulu var. Eğitim merkezlerinin yoğun olduğu bölge Ege ve Batı Akdeniz iken sörf kulüpleri ise çoğunlukla İstanbul’da bulunuyor. Silivri SunFlower evlerinde yer alan Wind-surf Türkiye okulu sörf eğitmenlerinden Hakan tleri’den aldığımız bilgilere göre, kurslar ağırlıklı olarak İstanbul, Alaçatı, Gökçeada ve Datça’da veriliyor.

Peki son yıllarda artan bu ilginin sebebi ne? Öncelikle iş hayatının artan temposu ve stresi insanları ve özellikle de beyaz yakalıları bu spora yönlendiriyor. Serhan Balcı, “Stresli iş hayatından kaçış olarak görülen bir doğa sporu olması, ülkemizde yapılan ulusal ve uluslararası yarış organizasyonlarının artması ve yazılı, görsel medyada rüzgar sörfünün daha fazla yer alması bu spora ilgiyi artırdı” diyor. Balcı’ya göre ünlü simaların rüzgar sörfü ile ilgilenmeleri de artan ilginin sebeplerinden. Profesyonel sörfçü ve eğitmen Bora Kozanoğlu ise tek başına Alaçatı’nın bıı artışta etkisi olduğunu vurguluyor.

ALTI SAATTE ÖĞRENİLEBİLİYOR

Bir diğer sebep ise Türk sporcuların ülkemize dünya çapında dereceler getirmesi… “Ülkemizin rüzgar sörfü için ne kadar uygun bir ülke olduğunu düşününce ilginin artmasının çok normal olduğunu hatta geç kalmış olduğunu düşünüyorum” diyen profesyonel sörfçü Çağla Kubat bu ilgiyi şöyle yorumluyor: “Türk sporcularının dereceler getirmeye başlaması da ilgiyi arttırdı. Geçtiğimiz sene Yelken Federasyonu açtığı özel kurslarda windsurf eğitmeni yetiştirmeyi pro fesyonel bir hale soktu. Tüm bu çalışmalar rüzgar sörfü sporuna ilginin artmasını sağladığı.”

Bir diğer sebep de rüzgar sörfünün çok kolay öğrenilmesi. Eğitmen Hakan İleri, rüzgar sörfü için temel eğitimin altı Gökçeada saaj sürdüğünü, kursiyerlerin bu süre sonunda kendi başına sörf kullanır seviyeye geldiğini belirtiyor. Ancak tam anlamıyla öğrenmek için sezon içinde ortalama 20 saat sörf yapmak gerekiyor.

FİYATLAR 300 TL’DEN BAŞLIYOR

Fiyatlara gelince… Başlangıç eğitimleri eğitim merkezinin konumu, kalitesi, popülerliği ve ekipman parkının büyüklüğüne göre 300 – 400 TL arasında değişiyor. Birebir derslerde fiyatı ise eğitmen kalitesi belirliyor, bir saatlik özel ders 150- 200 TL arasında fiyatlarla alınabiliyor. Ekipmanları ise çoğunlukla eğitim merkezi temin ediKendi ekipmanına sahip olmak isteyenler için ikinci el bir sörf takımının fiyatı minimum 800 euro. Yeni ekipman fiyatları ise 2 bin euro civarında. Ekipman almadan önce mutlaka eğitim alınması gerektiğini söyleyen Hakan ileri, başlangıç eğitiminde windsurf hakkında genel bilgiler, hava ve rüzgar bilgisi, malzeme bakımı ve suda kullanımı, yelkensiz board ile denge çalışmaları, denizde yelken ile sörfe başlangıç, çıkış noktasına dönmek ve dönüşler ve yönlendirme gibi temel bilgilerin verildiğini söylüyor.

Bora Kozanoğlu’ndan aldığımız bilgilere göre ise ilk eğitim karada başlıyor ve Kozanoğlu şöyle diyor: “İlk önce yel-kensiz karada denge çalışması yapılıyor.

Hemen sonra kara simülatöründe eğitim veriliyor, böylece denizde yapılacak uygulamalar öncelikle karada öğretiliyor. Sonrasında denize iniyoruz ve ders başlıyor.”

SEZONU YOK

Rüzgar sörfü yaz-kış yapılabilen bir spor. Iş hayatında sıkıntının yazı kışı olmadığı için, beyaz yakalılar bu spora büyük ilgi gösteriyor. Eğitmen Serhan Balcı’dan aldığımız bilgilere göre, kursiyerlerin büyük çoğunluğunu beyaz yakalılar ve çocukları oluşturuyor. Balcı, “Kursiyerlerimizin ortak özellikleri, şehir ve iş yoğunluğundan kaçışı doğada arama arzuları. Güneydeki tatil yörelerinde ise eğitim ve gelir dağılımı çok daha farklılık gösteriyor ve bir tatil aktivitesi olarak başlayıp devamı gelmiyor” diyor.

Peki beyaz yakalının çok sevdiği rüzgar sörfünün spor yapmak dışında faydalan neler? Kişisel gelişime nasıl bir katkısı var? Çağla Kubat bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “Rüzgar sörfü uygulamalarında, vücudun bütün kas yapısı çalışır ve dengeli bir şekilde gelişir. Sürekli açık havada ve her mevsim yapılabilen bir spor olduğu için, fiziksel dayanıklılık, vücut direnci gelişir. Yoğun bir konsantrasyon, çabuk karar verme, dayanıklılık, mücadele ruhu, çözüm üretme, özgüven, özeleştiri gibi değerleri güçlendirdiği için, psikolojik açıdan güçlü kişilikler yaratır.”

ANALİZ YETENEĞİNİ GELİŞTİRİYOR

Bunu biraz daha açmak gerekirse, rüzgar sörfü sırasında ortamdaki değişen koşulları, o ana kadar öğrendiklerinizi, tecrübelerinizi ve konumunuzu hızlı bir şekilde değerlendirip, analiz edip, o anki durumunuza en uygun alternatifi seçmeniz gerekiyor. Buıııı çok kısa bir zaman aralığında yapıp kararınızı bir refleks hareketi olarak, kollarınıza, bacaklarınıza iletmeniz ve uygulamanız gerek. Aldığınız sonucu da daha sonra değerlendirip. “Bir dahaki sefere daha iyisini nasıl yaparım?” dive düşünmenize. kendinize değişik stratejiler hazırlamanıza olanak tanıyor.

Kubat’a göre bunların tümü bir arada, hızlı düşünüp, matematiksel değerlendirip, kararları doğrulayıp alternatif çözümler aramayı zorlayarak pratik zekâ gelişimine yararlı oluyor. Bir diğer etkisi de terapi.

Bora Kozanoğlu, rüzgar sörfünün doğayla bütünleşerek yapılan ve anı yaşatan heyecan dolu bir endorfin makinesi olduğunu söylüyor ve sörf yapanların psikoloğa gitmesine gerek olmadığını iddia ediyor.

Doğru merkezi seçmeye dikkat edin!

• Denizin temiz olduğu ve deniz trafiğinin olmadığı.

• Milli takım antrenörü ve vvindsurf sınıf sorumlusu olarak eğitim merkezi seçiminde öncelikle Türkiye Yelken Federasyonu’na (TYF) bağlı spor kulüpleri.

• TYF’ye akredite ve kalifiye, sertifikalı eğitmenlere sahip eğitim merkezleri tercih edilmeli.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

 1. İnternetten günde sadece 1-2 saat çalışarak her ay 1500$ veya daha fazlasını kazanma imkânın var hem de hiç ürün satışı yapmadan… CPA MİLYONER EĞİTİM SETİ’ yle bu mümkün!
  Normal affiliate marketing (satış ortaklığı) işinde satış başına veya komisyon alırız. CPA satış ortaklığından farklı olarak işlem başı ücret demektir.
  Örneğin bir ürün çıktı CPA şirketlerinin sitelerinde pazarlanıyor, bu ürünün size özel linki olur ve o link ile ziyaretçi başına veya form doldurma başına 2-50$ arası kazanç sağlarsınız. Gönderdiğiniz ziyaretçinin size para kazandırması için mutlaka bir ürün alması gerekmez.
  İnternette boşa geçirdiğiniz zamanı paraya çevirmek istiyor, daha iyi yaşam şartları, daha iyi bir gelecek istiyorsanız amacınız ne olursa olsun en basitinden İnternetten Para Kazanmak ise, size şunu garanti ediyorum:
  CPA MİLYONER EĞİTİM SETİ hayatınızı değiştirecek!

  CPA MİLYONER EĞİTİM SETİ’ yle sosyal ağlardan da kazanç sağlayabileceksiniz! Üstelik bunları öğrenmek için önceden bir deneyiminizin olmasına gerek yok! Kitaptaki anlatılanları uygulayarak yarım saat içinde bile kazanç sağlamak mümkün!

  Ürün satmak yok!
  Deneyim yok!
  Teknik bilgi yok!
  Reklam vermek yok!
  Uzun çalışma saatleri yok!
  Siz de artık internetten para kazanmaya başlamak istiyorsanız CPA MİLYONER EĞİTİM SETİ’ yle hemen tanışın!>>> http://goo.gl/ivVeIf

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu