Bayilik Veren Firmalar İle İş Kurma Fırsatlarıİş Fikirleri ve İş Kurmak

İş Kurmak İçin Az Sermayeli 17 Bayilik

Organik meyve suyu, ekolojik çorap, oyun parkı, anaokulu, antialerjik halı, eğlence parkı… Bebek, çocuk ve gençlere yönelik ürünler geliştirip konsept mağazalar açan şirketler, Türkiye genelinde girişimciler arıyor…

Az Sermayeli İş Fikirleri

YAKIN zamana kadar sadece çocuklara yönelik ürün ya da hizmet sunan şirketlerin sayısı son derece sınırlıydı. Ancak şimdi durum değişti. Artık tekstilden gıdaya, oyun kulüplerinden mobilyaya birçok farklı ürünün satıldığı konsept mağazalar var. Pazar gelişince bebek ve çocuklara özel ürünleri alanında uzmanlaşan şirketler şu sıralar adeta mağaza açma yarışına girdiler. Söz konusu şirketlerin büyük çoğunluğu franchising ya da bayilik sistemleriyle yeni şubeler açıyor. Girişim uzmanlarına göre, Türkiye’de bebek, çocuk ve genç segmentinde büyüme potansiyeli oldukça fazla. Genele seslenmek yerine farklı yaş, cinsiyet ve yaşam tarzına sahip çocuklara ve gençlere yönelik özel tasarımlı konseptler geliştiren şirketlerin ürünlerine ilgi giderek artıyor. Peki, hangi şirket nerelerde mağazalar açmayı hedefliyor? Girişimci ve yatırımcılara hangi kon ularda destek sağlıyorlar? Bir mağaza sahibi olmanın maliyeti nedir? İşte, detaylar…

ELİTE NATUREL
Organik meyve suyu

Türkiye’nin ilk sertifikalı organik meyve suyu üreticilerinden Elite Naturel, Ankara’daki tesislerinde ürettiği organik meyve sularının önemli bir bölümünü ihraç ediyor. Ürün yelpazesini sürekli geliştiren şirket yaban-mersininden karaduta, ayvadan kavuna, asaiden (acai) karpuza onlarca çeşit meyveden organik meyve suyu üretiyor. Söz konusu ürünlerin satışı için Türkiye genelinde yeni bayilikler oluşturulacak.

Telefon: 0312 219 80 95
Web: elitnaturel.com

KAPBULA ORGANİK ŞEYLER
Pijama, tişört, şampuan…

Bebek ve çocuklara yönelik sadece organik ve ekolojik ürünlerin satıldığı Kapbula Organik Şeyler, franchising sistemiyle yeni mağazalar açıyor. Mağazanın en az 40 metrekare olması gerekiyor. Franchise giriş bedeli ve diğer yatırım şartlarını yüz yüze görüşmelerde belirleniyor.

Mağazalarda gıda dışında birçok ürün bulunuyor. Organik tekstil, organik kozmetik, ekolojik temizlik ürünleri ve kurşun içermeyen ayakkabı bunlardan ilk akla gelenler. Tekstil grubu, yüzde 100 organiklik sertifikasına sahip. Kozmetik ve temizlik ürünleri ise Almanya’dan ithal ediliyor.

Telefon: 0212 35177 07
E-mail: info@kapbula.com.tr
Web: kapbula.com.tr

SECRET FARM
Organik bisküvi, galeta…

Kadın girişimci Bircan Erdoğan tarafından İstanbul’da yaklaşık üç yıl önce kurulan Secret Farm, organik bebek bisküvisi, galeta, kurabiye, erişte ve un üretiyor. Erdoğan, “Iç pazarda ürünlerimize uygun organik ve doğal ürünler satan marketler arıyoruz” diyor. Şirketin ürünleri şu anda 30 satış noktasında satılıyor. Yeni bayilikler için öncelik İstanbul başta olmak üzere gelişmiş il ilçeler tercih ediliyor. Bayilik için herhangi bir şart yok.

Telefon: 0212 424 49 39
E-posta: info@secretfarm.com.tr
Web: secretfarm.com.tr

SBS
Arı, sütü, bal…

SBS, arı ürünlerinde katma değerli yeni ürünler yaratarak organik pazara hızlı bir giriş yaptı. Şirket, kurulduğundan itibaren her yıl büyüdü. SBS, “Borsa İstanbul Özel Pazar 2014 Yılı En Hızlı Büyüyen Yeni Girişim Şirketi” olarak ödül aldı.

Firma ITÜ Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu, Ziraat Mühendisi Taylan Samancı ve Aslı Sunay tarafından 2013’te kuruldu. Merkezi ITÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde. Şirket, propolisin yanı sıra ballı ve arı sütlü karışım ürünlerini BEE’O markasıyla piyasaya sunuyor. Şirket arı ürünleri üretimi, Ar-Ge proje danışmanlığı ve duyusal analiz olmak üzere üç alanda çalışmalarına devam ediyor. Tüm bunların yanı sıra şirket ürünlerini Apiheal markasıyla birçok ülkeye ihraç ediyor. Yeni bayilikler için görüşmeler yapılacak.

Telefon: 0212 285 24 26
E-posta: info@sbs-turkey.com
Web: sbs-turkey.com

DOA ORGANİK ÜRÜNLER
Ekolojik kıyafet, ayakkabı

B-B Tekstil firmasının markası Doa Organik Ürünler’in bir mağazası ve 12 satış noktası var. Ayrıca yurtdışmda 17 ünlü mağazada ürünleri satılıyor. Mağazalarda bebek ve çocuk kıyafetleri, emzirme kıyafetleri, çorap ve iç çamaşırları, bambu örme oyuncak, bambu örme bere, kozmetik, tahta oyuncak ile doğa dostu bebek ve çocuk ayakkabıları satışa sunuluyor. Organik ürünlerin büyük bir bölümü şirketin İstanbul’daki tesisinde üretiliyor. Bazıları ise farklı Anadolu illerinde ürettiriliyor. Firmanın sahibi Fidel Berber, “Bizden bayilik almak isteyenlere beş bin TL tutarındaki ürünlerle birlikte şık bir stant teslim ediyoruz. Bunun dışında isim bedeli ya da başka bir maliyet bulunmuyor” diyor.

Telefon: 0212 284 45 00
E-posta: fidel@b-b.com.tr
Web: b-b.com.tr

BULUŞ ÇORAP
Organik çorap

1983’ten bu yana İstanbul’daki fabrikasında çorap üreten firma 2013’te ürün gamma organik pamuktan üretilen çorapları da ekledi, ilk yıllarda sadece Avrupa Birliği ülkelerindeki markalar için fason üretim yapan şirket şimdi kendi markasıyla (VNS) ihracat yapıyor. Aynı zamanda ürünlerini iç pazara da sunuyor. Şirket ortaklarından Yurdagül Akgül, “Geçtiğimiz aylarda Almanya’da düzenlenen organik fuarında yabancı firmalardan büyük ilgi gördük. Bazı firmalarla ihracat bağlantısı kurduk” diyor.

Telefon: 0212 470 47 81
E-posta: info@tercorabi.com
Web: tercorabi.com

TAHTAO
Ekolojik oyuncaklar

Şirketin atölyesi İstanbul Ümraniye’de. Üretimde renksiz bir koruyucu cila ile ahşabın doğal hali kullanılıyor. Uğur Rize, renkli ürünlerde ise tamamen su bazlı ve zararsız içeriğe sahip boyalar kullandıklarını vurguluyor.

Firma, şu sıralar okul öncesi eğitime yönelik yenilikçi oyuncaklarını piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Markalı oyuncakları belli başlı oyuncak mağazalarında satılıyor, ilk kez kendi mağazalarını açmaya hazırlandıklarını belirten Rize, “Franchising altyapımızı tamamladıktan sonra Tahtao adıyla mağazalar açmayı hedefliyoruz, ilk etapta turistik bölgelerde mağaza açacağız” diyor.

Telefon: 0216 612 4154
E-posta: info@tahtao.com
Web: tahtao.com

İDİL BABY
0 – 5 yaş gurubu

Bebek kıyafetlerinden anne aksesuarlarına, battaniyeden havluya 0-5 yaş grubuna yönelik ürünlerin satıldığı Idilbaby’nin 20 mağazası var. Şirket franchising sistemiyle yeni mağazalar açacak. Bunun yanı sıra bayilik sistemiyle corner’lar oluşturuyor. Yeni açılacak şubeler için 120 metrekare büyüklüğünde bir mağaza gerekiyor. Şirket kendi mağazaları ya da bayilerine çok yakın noktalarda franchise vermiyor. Franchise yatırım şartlarının piyasa koşullarına göre oldukça uygun olduğunu belirten şirket yetkilileri, franchise bedellerini düşük tuttuklarını söylüyor. Bu rakamlar franchise adaylarıyla yapılacak görüşmelerde açıklanıyor.

Telefon: 0212 219 82 43
E-posta: tilbeyardim@idilbaby.com
Web: idilbaby.com

IMAGINARIUM
Yaratıcı ve yenilikçi oyuncaklar

Ispanyol oyuncak markası Imaginarium, 2006’da master franchise vererek Türkiye pazarına girdi. 2009’da Türkiye temsilcisiyle yolunu ayırarak tek başına devam etme kararı aldı. Şimdi yüzde 100 îspanyol sermayesiyle kurulan IMG Çocuk Ürünleri’nin bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Imaginarium’un halen İstanbul, Ankara, İzmir, Bodrum ve Söğütözü’nde mağazaları bulunuyor. Bu mağazaların bazıları franchise; diğer mağazalarsa IMG Çocuk Ürünleri tarafından işletiliyor. Şirket, franchising sistemiyle yeni mağazalar açacak. Franchise yatırım şartları, franhisee’lerle yapılacak görüşmelerde açıklanıyor.

Imaginarium mağazalarındaki oyuncakların tamamı Ispanya’daki merkezde tasarlanıp yine orada üretiliyor. Müşterilerini sürpriz hediyeleriyle şaşırtmayı seven marka, mağazalarından alışveriş yapanlara, örneğin şu sıralar şapka hediye ediyor. Sonbaharda ise okul çantası hediye edecek.

Telefon: 0212 28218 39
Web: imaginarium.com.tr

OPSİPLAYKIDS
Çocuk eğlence merkezî

Çocuklara yönelik oyun, eğlence ve aktivite merkezi olan OpslPlaykids, Koray Dilmaç tarafından 2011’de kuruldu, ilk şubesini İstanbul Starcity Outlet Center’da açan şirketin şimdi 15 ilde 20 şubesi bulunuyor. Yurt-dışmda ise Bulgaristan’da ilk şubesini açtı. Şu sıralar Avrupa ülkelerinde şubeler açılması için çalışmalar devam ediyor. Mevcut şubelerin 16’sı franchising sistemiyle açılmış, diğerleri şirket tarafından işletiliyor.

OpslPlaykids, girişimcilerden franchise bedeli talep etmiyor. Her şubenin metrekare ve lokasyonuna göre değişmekle birlikte yüzde 2-4 oranları arasında reklam katkı payı almıyor. Ortak havuzda biriken bu fon, hem markanın, hem de dolaylı yollardan her şubenin tanıtımı ve bilinirliği için kullanılıyor.

Yeni açılacak bir şube için büyüklük 500 ile 5 bin metrekare arasında değişiyor. Her metrekare ve lokasyon için konsept geliştirme çalışmaları mimari planlama dahilinde şirket tarafından yürütülüyor. Bir şubenin yatırım bedeli inşaat ve alt yapı dahil minimum 400 bin dolardan başlıyor.

OpslPlaykids, birçok konsepti içinde barındıran bir eğlence üssü. Her mağazada, mağaza metrekaresine göre kurgulanan birçok farklı eğlence alanı bulunuyor.

Telefon: 0242 324 14 24
E-posta: info@opsco.com.tr
Web: opsco.com.tr

MENAR MENTAL ARİTMETİK MERKEZİ
İki yılda 130 şubeye ulaştı

Emekli öğretim üyesi Halit Şen tarafından 2009 yılında kurulan Menar Mental Aritmetik Merkezi, eşine az rastların bir şekilde büyüyerek hızla şubeler açıyor. Merkezde, okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocukların öğrenme alışkanlıklarını geliştirmeye yönelik bir program

uygulanıyor. Abaküse dayalı program haftada üç saat olmak üzere toplam 240 saat sürüyor. Menar Mental Aritmetik Merkezi, franchising sistemiyle şube sayısını artırmayı hedefliyor. Bir şubenin yatırım tutarı 35 bin ile 50 bin TL arasında değişiyor.

Telefon: 0324 327 9191
E-posta: bilgi@menar.com.tr
Web: menar.com.tr

GYMBOREE
Oyun ve gelişim merkezi

ABD menşeli Gymboree Play Music, 0-5 yaş grubu çocuklara yönelik bir oyun ve gelişim merkezi. 30 ülkede 550 şubesi var. Türkiye’deki ilk şubesini 2006 yılında İstanbul Levent’te açtı. Şimdi 10 şubesi var.

Bu şubelerin sekizi franchising sistemiyle açılmış. Bu yıl franchising sistemiyle yeni şubeler açılacak. Gymboree şubelerinde, uzmanlar tarafından hazırlanmış programlar aracılığıyla çocukların yaşlarına uygun aktiviteler düzenleniyor. Böylece çocukların sosyal, bilimsel, fiziksel yeteneklerini oyun oynayarak geliştirmelerine yardımcı olunuyor.

Telefon: 0212 275 87 47
E-posta: esratasar@gymboreeturkey.com
Web: gymboreeturkey.com

BRUMS KIDS
İtalyan çocuk giyîmcî

İtalya’nın 65 yıllık geçmişe sahip köklü çocuk giyim markası Brums Kids franchise ile büyümeye devam ediyor. Şube sayısı 322’ye ulaştı. Şirketin Türkiye’deki franchise çalışmaları Bovizza Franchising Danışmanlık tarafından yürütülüyor. Türkiye’de açılacak mağazalar için öncelik İzmir, Ankara, Trabzon ve Mersin’e verilmiş. Firma franchisee’lerine satışlarda yüzde 60 net kar oranı sunuyor. Mağazalarında 0-16 yaş çocuklara yönelik ürünler bulunuyor. Her sezonda 650 parçadan oluşan koleksiyon müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Telefon: 0212 705 05 04
E-posta: adil@bovizzafranchising.com
Web: bovizzafranchising.com

ÇİLEK MOBİLYA
Yeni mağazalar açıyor…

Bebek, çocuk ve genç odası Çilek, ilk şubesini 1995’te Bursa İnegöl’de açtı. Şirket, franchising sistemiyle yeni mağazalar açmaya devam ediyor. Yeni açılacak cadde mağazaları için 200-400, AVM mağazaları için 100-200 metrekarelik işyerleri gerekiyor. Çilek, sürekli franchise ödemesi almıyor. Yatırım bedelleri yurtiçinde lokasyona göre değişiyor.

Telefon: 0212 465 78 45
E-posta: info@cilek.com
Web: cilek.com

FUNLAB
Çoçuk eğlence dünyası

Kapalı alan aile eğlence merkezi markası FunLab Eğlence Dünyası’nın İstanbul, Eskişehir ve Bursa’da toplam beş şubesi var. Bursa Kent Meydanı AVM şubesi franchising sistemiyle açılmış. Şirket franchising sistemiyle yeni şubeler açacak. Firma, yatırımcılara entegre aile eğlence merkezi konsepti sunuyor. Anahtar teslimi kurulan bu merkezler bulundukları bölgenin müşteri potansiyeline göre planlanıyor. Tüm detayla şirket tarafından titizlikle hazırlanıp franchisee’lere sunuluyor. Yatırım maliyetleri konsept ve kurulacak parkın büyüklüğüne göre deşiyor.

E-posta: franchise@funlab.com
Web: funlab.com

İVİ
Antî-alerjîk halt

Markanın yaş, cinsiyet, ilgi alanı ve kişilik özelliklerine göre farklı ürün seçenekleri var. Bayilik maliyeti karşılıklı görüşmelerle belirleniyor. Şirket, sadece halı mağazaları değil oyuncak, spor ve mobilya mağazaları için de bayilik veriyor. Firmanın halılarının üretiminde zehirli metal içermeyen boyalar kullanılıyor. Halılar alev almayan, yoğun kullanıma dayanıklı ve statik elektriklenme yapmayan şekilde üretiliyor. Ayrıca tüm ürünler antialerjik özelliğe sahip. Ürünlerin tamamı uluslararası standartlara uygun olarak üretiliyor.

İletişim için telefon: 0224 26122 42
E-posta: ivi@ivi.com.tr
Web: ivi.com.tr

YA-PA
Yeni nesil anaokulu

Anaokulu ve çocuk kulübü olarak hizmet veren YA-PA’nın franchise giriş bedeli 50 bin TL+KDV. Ortalama işletme sermayesi ise 150 bin TL. Yeni bir şube açmak için en az 400 metrekaresi kapalı, 100 metrekaresi bahçe olan bir işyeri gerekiyor. Reklam katılım payı olarak her öğrenci kaydından 100 TL pay alınıyor. Yeni açılacak şubeler için öncelik verilen iller şu şekilde sıralanıyor: Balıkesir, Eskişehir, Kütahya, Muğla, Afyonkarahisar, Bilecik, Sakarya, Kocaeli, Yalova, Kayseri, Edirne, Elazığ, Çanakkale, Aydın, Adana, Mersin, Denizli, Samsun ve Trabzon.

Telefon: 0212 511 86 36
E-posta: yapayayin@gmail.com
Web: yapaanaokulu.com

İş kurmak için araştırma yapan girişimcilerimiz başarılı iş fikirleri başlıklı yazımızıda mutlaka değerlendirmelidir.

ERSAN ÇIPLAK

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. Merhaba arkadaşlar iş kurmak için araştırma yaparken Titisinin reklamlarını gördüm ve Genel merkez ile iletişime geçip görüşmeye gittiğimde iş ile ilgili tüm aklımdaki soru işaretleri gitmiş oldu.Başlangıçta bu işi araştırırken ürünlerin tasarruf yapıp yapmadığına dair aklımda şüpheler vardı ancak ürünü denemek için tasarlanan test odaları,standları ve demoları görünce benim tüm sorularım cevaplarını buldu.Bayilik için hemen işe başlamak istedim ve anlaşmayı sağladık.En çok da Bayi koruma programı uygulamaları beni bu işe yönelmeme sebep oldu ve ana bayi olduktan sonra bana yönlendirdikleri alt bayilikler sayesinde satışlarım daha da arttı.Titisi sayesinde kendi işimi kurmuş oldum. Teşekkürler Titisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu