Bayilik Veren Firmalar İle İş Kurma Fırsatları

İş Kurmak İçin Yatırım Maliyeti Düşük 20 Bayilik

“İş kurmak” için yatırım maliyeti düşük ve kazancı yüksek iş fikirlerinden bahsedeceğiz. İçecek sektöründe bayilik veren firmalar‘dan öne çıkan 20 markanın franchise şartları ve yatırım maliyetlerini okuyacaksınız.Hızla büyüyen yeme-içme sektöründe girişimcilerin yeni gözdesi düşük yatırım maliyeti ve yüksek kâr marjıyla dikkat çeken içecek konseptleri oldu. Kahve, çay ve sağlıklı içeceklere yönelik konseptlerin sayısı hızla artarken, bu alandaki şirketlerin birçoğu “franchise” vererek büyümeyi tercih ediyor. Türkiye genelinde büyümeyi hedefleyen 20 şirket, 2018 sonuna kadar 762 girişimciye ulaşmayı hedefliyor.

Düşük Sermayeli Bayilikler

Yeme-içme, Türkiye’nin en dinamik sektörlerinden biri. Türkiye’de ev dışında yeme-içme cirosu yıllık 50 milyar lirayı aşmış durumda. Son yıllarda AVM’lerin sayısının artması, büyük şehirlerdeki trafik sorunu, yeni kuşakların dışarıda daha fazla vakit geçirmesi gibi pek çok yeni trend yeme-içme sektörünün büyümesini sağladı. Özellikle son yıllarda sayısı hızla artan AVM’ler,  bu büyümenin itici gücü oldu. Türkiye genelinde 2016 yıl sonu itibariyle 387 olan AVM sayısı 2017 üçüncü çeyrek itibariyle 415’e ulaştı. 2017 yıl sonuna kadar yeni açılacak alışveriş merkezleriyle bu sayının 444’e ulaşması, toplam kiralanabilir alanın da 13 milyon metrekareyi geçmesi bekleniyor. Yeni nesil AVM’ler artık modaya ve alışverişe odaklandıklan kadar yeme-içmeye ve diğer yaşam fonksiyonlarına da odaklanıyor. Artık birçok mağazayı aynı yerde barındırarak alışverişte kolaylık sunmaktan çok insanların vakit geçirebilecekleri buluşma mekanları yaratılıyor. Bu noktada yeme-içme sektörünün önemi çok büyük. AVM’ler yeme-içme mekanlarıyla farklılaşıyor. Bu durum rakamlara da yansımış durumda. Son birkaç yılda Türkiye genelindeki yeme-içme alanlarının AVM içindeki payı yüzde 30’lara kadar çıktı. Avrupa ülkelerinde ise bu oran henüz yüzde 20’ler civarında.

Düşük Sermayeli Bayilikler

İÇECEK GÖZDE YATIRIM

Yeme-içme sektöründe ise son dönemde içecek konseptlerine yönelik talepte ciddi bir artış söz konusu. Düşük yatırım maliyeti ve yüksek kâr marjıyla kahve, çay gibi ürünlere özel konseptler girişimcilerin markajına girmeye başladı. Özellikle Starbucks ile başlayan ve gittikçe gelişen kahve kültürü son dönemde kahve pazannın hızla büyümesine neden oldu.

Kahve deyip geçmemek lazım. Zira kahve dünyada petrolden sonra en fazla ticari hacmi olan ürün olarak ifade ediliyor. Türkiye’de kahve tüketimi yıllık 45 bin ton yani 6,5 milyar fincan civarında. Bu da günlük 17,7 milyon fincana denk geliyor. Türkiye’de 2012-2013 döneminde kişi başına 595 gram olan kahve tüketimi, 2015-2016’da 920 grama ulaştı. Uluslararası Kahve Organizasyonu’nun (International Cof-fee Organization) istatistiklerine göre, Türkiye’de pazarın büyüklüğü yaklaşık 600 milyon TL. Bu rakamın 125 milyon TL’lik kısmını ise Türk kahvesi oluşturuyor. Türkiye’de kahve sektörünün büyüklüğünün önümüzdeki beş yılda 1 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor.

YERLİ MARKALAR ÖNE ÇIKIYOR

Bu potansiyeli gören şirketler şu-beleşme atağına kalkarken pek çok yeni girişimci de kahve sektörüne girdi. Özellikle yerli girişimciler pek çok yeni marka yarattı. Gönül Kahvesi, Kahveland, Best Coffee Shop, Coffeemania gibi yeni kahve konsepleri ortaya çıkmaya başladı. Önümüzdeki dönemde kahve pazannda nitelikli ve yerel Türk kahve çekirdeğini öne çıkaran konseptlerin popüler hale gelmesi bekleniyor.

İçecek sektöründeki büyüme sadece kahveyle sınırlı değil elbette. Türkiye’nin geleneksel içeceği çay sektörüne yönelik de geliştirilen konseptler söz konusu. Eskiden popüler olan ama daha sonra yıldızı sönen ‘pub’ kültürü de yeni trendler arasında. Şimdilerde bu alanda The Popülist, Beer Hail, Dear Mom ve Kozmonot gibi Türk markaları öne çıkıyor.

Bir diğer devam eden trend ise organik meyve suları ve mevsimsel detoks kokteylleri. Alkolsüz kokteyller hızla yaygınlaşıyor ve her türlü yeme-içme mekanında yerini alıyor. Juice Planet, Juice Zone gibi konseptler de franchise vererek büyümeyi tercih ediyor. Türkiye’de hızla büyüyen bu konseptler girişimciler için önemli fırsatlar sunuyor. Türkiye geneline yayılmak isteyen 20 içecek şirketi 2018 sonuna kadar 762 şube açmayı planlıyor.

blank

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 5 FAKTÖR

 1. Franchise alacağınız şirketle beklentilerinizi ve koşulları karşılıklı olarak netleştirin.
 2. Büyümeyi planladığınız kentin demografik yapısının ürün için uygun olup olmadığını mutlaka araştırın.
 3. AVM’lerde büyümeyi planlıyorsanız konseptlin AVM’nin ziyaretçi profiliyle uygun olup olmadığını analiz edin.
 4. AVM içerisindeki lokasyon son derece Tönemli ve iyi tartılması gereken bir diğer unsur. Örneğin yemek katında mı, ara katlarda mı yoksa zemin katta mı olmak daha avantajlı, buna iyi karar verin.
 5. Açık alanın olması veya olmaması sorulması gereken diğer bir soru. Mekan büyüklüğü de verimlilik ve kira yükü açısından iyi analiz edilmeli.

BEST COFFEE SHOP
SELF SERVİS MODELİ

blank

Best Coffee Shop; 2007’den bu yana ünlü kahve markası Lavazza’nın Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. Lavazza ile çalışmaya başladığı 2007’den itibaren her yıl yüzde 1 OO’ün üzerinde büyüme sağlayan şirket, 2014 yılına kadar masa servis olarak yürütülen operasyon modelini daha sonra self servise çevirdi. Self servis modeline geçiş, kafe yatırım ve aylık operasyonel giderlerini ciddi oranda azalttığından, yeni franchise adayları için fırsat sunuyor. Türkiye genelinde 60 şube ile faaliyet gösteren Best Coffee Shop’un 2018 yılında açmayı hedeflediği franchise şube sayısı ise 22. Şirket, 50 bin Euro franchise giriş bedeli alıyor. Royalty bedeli ise ciro üzerinden yüzde 5. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’ya öncelik tanınıyor.

GÖNÜL KAHVESİ
20 GİRİŞİMCİ ARIYOR

blank

1993 yılından 2002’ye kadar farklı işletmelerde çalışan Yaman Yardımcı, karışık menüye sahip olmayan ve sade kahve anlayışıyla farklı lezzetlerin bir arada sunulduğu bir kahve konsepti yaratmaya karar verdi. Bu noktadan yola çıkarak 2002 yılında Gönül Kah-vesi’ni kurdu. İzmir’de faaliyete başlayan Gönül Kahvesi, bugün 86 şubeye ulaştı. 2018 yılı sonuna kadar 20 şubenin daha açılması planlanıyor. Franchise giriş bedeli olarak 120 bin TL + KDV alınıyor. Yüzde 5 hizmet bedeli, yüzde 2 marka tanıtım ve gelişim payı da royalty olarak talep ediliyor.

DEMLİK
ÇAY ZİNCİRİ KURDU

blank

Türk halkı olarak her saat tükettiğimiz çaya dair herhangi bir oluşumun olmamasından yola çıkarak “Neden yerli çay markası zincirimiz yok?” diye soran girişimci Murat Küçü-kel, Demlik adında bir marka yarattı. 2013 yılında iki kiosk ile yola çıkan girişimci, bugün 44 noktaya ulaştı. Küçükel, “Çayın yanında kahvaltıdan börek çeşitlerine, pastalardan keklere, atıştırmalıklardangünün hersaatine uygun yemekleri müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz” diyor. 2017 yıl sonuna kadar 52 noktaya ulaşacaklarını belirten Küçükel, 2019 yılında ise 100 noktaya ulaşmayı hedeflediklerini ifade ediyor. Kiosk rakamları 200 bin ile 250 bin TL arasında değişirken, dükkan için 450 bin ile 500 bin TL arasında bir yatırım maliyeti ortaya çıkıyor. AVM’ler, caddeler, üniversiteler ve food court terasları şube açmak için uygun alanlar olarak düşünülebilir.

NEŞVE
KAYSERİ’DEN TÜRKİYE’YE

blank

Çay-kahve evi konsepti markası Neşve’nin ilk şubesi, 2008 yılının ekim ayında Kayseri’de açıldı. Neşve’nin doğuşu ise Şaban Emekli-oğlu’nun Şerif Başaran’ın kapısını çalmasıyla başladı. Başaran, 2008yılında dünyanın en iyi kahve eğitmeni olarak seçildi. Başaran ve Emeklioğlu, yerli bir markanın da bu sektörde var olabileceğini kanıtlamak amacıyla böyle bir projeye başlamaya karar verdiler. Başaran ürün ve proje danışmanlığını üstlenirken, pazarlama ve marka konusunda yüksek lisansını tamamlayan Emeklioğlu ise marka ve kurumsal kimlik çalışmalarını üstlendi. Yaklaşık dört ay süren proje çalışmaları esnasında Neşve’nin ilk şubesinin Kayseri’de açıması ve Anadolu’dan bir marka olarak çıkması planlandı. Sonunda çay ve kahvenin birer keyif olayı olmasından yola çıkılarak eski dilde ‘Keyif, neşe’ anlamına gelen “Neşve’ ismi marka olarak seçildi. Şu anda 36 şube ile faaliyet gösterdiklerini söyleyen Neşve Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Emeklioğlu, 2018 sonuna kadar altı franchise şube daha açmayı planladıklarını belirtiyor. Emeklioğlu, ayrıca Suudi Arabistan’da bir şubelerinin bulunduğunu, önümüzdeki yıl bu ülkede üç şube daha açacaklarını vurguluyor.

COFFEEMANİA
85 ŞUBE AÇACAK

Coffeemania’nın kurucusu Yakup Dabak, 30 yıl önce Almanya’ya garson olarak gidip hem kahve hem de farklı birçok gıda üzerine hizmet veren mekanlarda çalıştı. 2004 yılında çocuklarını Türkiye’de büyütmek için İzmir’e dönüp bir süre ulusal bir kahve zincirinin bayiliğini aldı. Ardından da 2009’da ortağı mimar Sevim Oktay ile güçlerini birleştirerek Coffeemaniayı yarattı ve Türkiye’de 61 şubeli bir zincir oluşturdu. 2018 sonuna kadar 85 şube daha açacaklarını söyleyen Dabak, İstanbul, Ankara, Antalya, Eskişehir ve Bursa’ya öncelik tanıdıklarını belirtiyor. 45 bin dolar franchise giriş bedeli alan marka, royalty olarak ciro üzerinden yüzde 3 bedel talep ediyor. Yurtdışında Suudi Arabistan, Azerbaycan, Malezya ve Kuzey Kıbrıs’ta şubeleri olduğu bilgisini veren Dabak, Katar, İran, Hollanda ve Almanya’ya da açılmayı planladıklarını söylüyor.

KAHVELAND
ANKARA’DA KURULDU

Kahveland, Ankaralı girişimci Murat Özcan tarafından 2013 yılında kurulan bir şirket. Şu anda 32 şube ile hizmet verdiklerini söyleyen Özcan, 2018 yıl sonuna kadar toplamda 60 şubeye ulaşmayı planladıklarını ifade ediyor. Şirket, 15 bin dolar franchise giriş bedeli talep ediyor. Yatırım maliyeti mağazanın fiziki şartlarına göre belirleniyor ve metrekare başına yaklaşık bin 750 dolar olarak ifade ediliyor. Aylık ciro bedelinden yüzde 3 royalty alınıyor. Özcan,
“Bayilerimizin bulunmuş olduğu lokasyona ve konsepte göre ciro hedefleri farklılık gösteriyor. Öncelikle bu işi severek yapacağına inanacağımız ve işletmenin başında sürekli durup işini takip edebilecek kişileri tercih ediyoruz” diyor.

KOCATEPE1949 KAHVE EVİ
ALTI İLE SEKİZ ŞUBE

blank

Kocatepe1949 Kahve Evi, Ankara’dan çıkan bir girişim. 40 şube İlel6 ilde hizmet veren marka, altı yeni ilde sekiz franchise şube açmayı planlıyor. Franchise giriş bedeli olarak 40 bin dolar alınıyor. Ortalama olarak metrekare inşaat bedeli 800 ile bin dolar arasında değişiyor. Cirodan yüzde 4 royalty bedelinin alındığı bu iş modelinde ortalama kârlılık yüzde 30 olarak ifade ediliyor. Cadde üzeri ya da AVM girişi gibi yaya trafiğinin yoğun olduğu, minimum 120 m2 açık ve 80 m2 kapalı alana sahip lokasyonlar uygun görülüyor.

1453 OSMANLI
AVM’LER ÖNCELİKLİ

blank

İzmir merkezli TovverLife Perakende Lokasyon ve Yatırım Danışmanlığı, 2011 yılında kuruldu. Şirketin 1453 Osmanlı, Şehr-I Ala Döner, GökselTantuni, Bisquitte, Waff le’cı Akın gibi markaları var. Kahve evi konsepti olan 1453 OsmanlI’nın şu anda 11 şubesi var. Şirketin yönetim kurulu başkanı Serdar Deniz, cadde üzeri, yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu bölgeler ile AVM’lere öncelik tanıdıklarını belirtiyor. 50 bin dolar franchise giriş bedelinin alındığı bu iş modelinde yüzde 5 royalty ve yüzde 2 reklam bedeli talep ediliyor.


1 2Sonraki sayfa

Bir Yorum

 1. GSM Numara taşıma projeleriyle ilgili Çağrı Merkezlerine bayilik vermekteyiz.
  Aktiflenme oranı ve kazancı en yüksek olan proje olan GSM projelerinin en geniş ağa sahip yapısıyla çalışma avantajınızın yanı sıra tüm operasyonel destekleri de sunuyoruz Size sadece satış yapmak kalıyor.

  Sorgulu datalar / İşyerinize özel CRM / Kurye ve Kargo Hizmeti / Eğitim Desteği ücretsizdir.

  VOIP Hizmeti ücrete tabidir.

  İletişim Gökhan Karakoç 05422059050

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu