Anasayfa / Bayilik Veren Firmalar / İş Kurmak İçin Yatırım Maliyeti Düşük 20 Bayilik

İş Kurmak İçin Yatırım Maliyeti Düşük 20 Bayilikİş kurmak için yatırım maliyeti düşük ve kazancı yüksek iş fikirlerinden bahsedeceğiz. İçecek sektöründe bayilik veren firmalar‘dan öne çıkan 20 markanın franchise şartları ve yatırım maliyetlerini okuyacaksınız.

Hızla büyüyen yeme-içme sektöründe girişimcilerin yeni gözdesi düşük yatırım maliyeti ve yüksek kâr marjıyla dikkat çeken içecek konseptleri oldu. Kahve, çay ve sağlıklı içeceklere yönelik konseptlerin sayısı hızla artarken, bu alandaki şirketlerin birçoğu franchise vererek büyümeyi tercih ediyor. Türkiye genelinde büyümeyi hedefleyen 20 şirket, 2018 sonuna kadar 762 girişimciye ulaşmayı hedefliyor.

Düşük Sermayeli Bayilikler

Yeme-içme, Türkiye’nin en dinamik sektörlerinden biri. Türkiye’de ev dışında yeme-içme cirosu yıllık 50 milyar lirayı aşmış durumda. Son yıllarda AVM’lerin sayısının artması, büyük şehirlerdeki trafik sorunu, yeni kuşakların dışarıda daha fazla vakit geçirmesi gibi pek çok yeni trend yeme-içme sektörünün büyümesini sağladı. Özellikle son yıllarda sayısı hızla artan AVM’ler,  bu büyümenin itici gücü oldu. Türkiye genelinde 2016 yıl sonu itibariyle 387 olan AVM sayısı 2017 üçüncü çeyrek itibariyle 4l5’e ulaştı. 2017 yıl sonuna kadar yeni açılacak alışveriş merkezleriyle bu sayının 444’e ulaşması, toplam kiralanabilir alanın da 13 milyon metrekareyi geçmesi bekleniyor. Yeni nesil AVM’ler artık modaya ve alışverişe odaklandıklan kadar yeme-içmeye ve diğer yaşam fonksiyonlarına da odaklanıyor. Artık birçok mağazayı aynı yerde barındırarak alışverişte kolaylık sunmaktan çok insanların vakit geçirebilecekleri buluşma mekanları yaratılıyor. Bu noktada yeme-içme sektörünün önemi çok büyük. AVM’ler yeme-içme mekanlarıyla farklılaşıyor. Bu durum rakamlara da yansımış durumda. Son birkaç yılda Türkiye genelindeki yeme-içme alanlarının AVM içindeki payı yüzde 30’lara kadar çıktı. Avrupa ülkelerinde ise bu oran henüz yüzde 20’ler civarında.

İÇECEK GÖZDE YATIRIM

Yeme-içme sektöründe ise son dönemde içecek konseptlerine yönelik talepte ciddi bir artış söz konusu. Düşük yatırım maliyeti ve yüksek kâr marjıyla kahve, çay gibi ürünlere özel konseptler girişimcilerin markajına girmeye başladı. Özellikle Starbucks ile başlayan ve gittikçe gelişen kahve kültürü son dönemde kahve pazannın hızla büyümesine neden oldu.

Kahve deyip geçmemek lazım. Zira kahve dünyada petrolden sonra en fazla ticari hacmi olan ürün olarak ifade ediliyor. Türkiye’de kahve tüketimi yıllık 45 bin ton yani 6,5 milyar fincan civarında. Bu da günlük 17,7 milyon fincana denk geliyor. Türkiye’de 2012-2013 döneminde kişi başına 595 gram olan kahve tüketimi, 2015-2016’da 920 grama ulaştı. Uluslararası Kahve Organizasyonu’nun (International Cof-fee Organization) istatistiklerine göre, Türkiye’de pazarın büyüklüğü yaklaşık 600 milyon TL. Bu rakamın 125 milyon TL’lik kısmını ise Türk kahvesi oluşturuyor. Türkiye’de kahve sektörünün büyüklüğünün önümüzdeki beş yılda 1 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor.
YERLİ MARKALAR ÖNE ÇIKIYOR

Bu potansiyeli gören şirketler şu-beleşme atağına kalkarken pek çok yeni girişimci de kahve sektörüne girdi. Özellikle yerli girişimciler pek çok yeni marka yarattı. Gönül Kahvesi, Kah-veland, Best Coffee Shop, Coffeema-nia gibi yeni kahve konsepleri ortaya çıkmaya başladı. Önümüzdeki dönemde kahve pazannda nitelikli ve yerel Türk kahve çekirdeğini öne çıkaran konseptlerin popüler hale gelmesi bekleniyor.

İçecek sektöründeki büyüme sadece kahveyle sınırlı değil elbette. Türkiye’nin geleneksel içeceği çay sektörüne yönelik de geliştirilen konseptler söz konusu. Eskiden popüler olan ama daha sonra yıldızı sönen ‘pub’ kültürü de yeni trendler arasında. Şimdilerde bu alanda The Popülist, Beer Hail, Dear Mom ve Kozmonot gibi Türk markaları öne çıkıyor.

Bir diğer devam eden trend ise organik meyve suları ve mevsimsel detoks kokteylleri. Alkolsüz kokteyller hızla yaygınlaşıyor ve her türlü yeme-içme mekanında yerini alıyor. Juice Planet, Juice Zone gibi konseptler de franchise vererek büyümeyi tercih ediyor. Türkiye’de hızla büyüyen bu konseptler girişimciler için önemli fırsatlar sunuyor. Türkiye geneline yayılmak isteyen 20 içecek şirketi 2018 sonuna kadar 762 şube açmayı planlıyor.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 5 FAKTÖR

  1. Franchise alacağınız şirketle beklentilerinizi ve koşulları karşılıklı olarak netleştirin.
  2. Büyümeyi planladığınız kentin demografik yapısının ürün için uygun olup olmadığını mutlaka araştırın.
  3. AVM’lerde büyümeyi planlıyorsanız konseptlin AVM’nin ziyaretçi profiliyle uygun olup olmadığını analiz edin.
  4. AVM içerisindeki lokasyon son derece Tönemli ve iyi tartılması gereken bir diğer unsur. Örneğin yemek katında mı, ara katlarda mı yoksa zemin katta mı olmak daha avantajlı, buna iyi karar verin.
  5. Açık alanın olması veya olmaması sorulması gereken diğer bir soru. Mekan büyüklüğü de verimlilik ve kira yükü açısından iyi analiz edilmeli.

BEST COFFEE SHOP
SELF SERVİS MODELİ

Best Coffee Shop; 2007’den bu yana ünlü kahve markası Lavazza’nın Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. Lavazza ile çalışmaya başladığı 2007’den itibaren her yıl yüzde 1 OO’ün üzerinde büyüme sağlayan şirket, 2014 yılına kadar masa servis olarak yürütülen operasyon modelini daha sonra self servise çevirdi. Self servis modeline geçiş, kafe yatırım ve aylık operasyonel giderlerini ciddi oranda azalttığından, yeni franchise adayları için fırsat sunuyor. Türkiye genelinde 60 şube ile faaliyet gösteren Best Coffee Shop’un 2018 yılında açmayı hedeflediği franchise şube sayısı ise 22. Şirket, 50 bin Euro franchise giriş bedeli alıyor. Royalty bedeli ise ciro üzerinden yüzde 5. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’ya öncelik tanınıyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir