İş Fikirleri ve İş Kurmak

İş Kurmak İstiyorum Ama Ne İşi Kurabilirim

ne isi kurarimBir iş kurmak istiyorsunuz ama ne yapmak istediğinize tam olarak karar veremediniz. Bir işe girişmeden önce aşağıdaki sorulara yanıt arayın.

Ne yapmaktan hoşlanırsınız?

Yaptığınız ne olursa olsun, başarılı olabilmenin en temel koşulu ona tutkuyla bağlı olmak ve işi sevmektir. Küçük bir iş kurduğunuzda tüm vaktiniz ve enerjiniz ona gidecek ve işi gerçekten sevmediğinizde bunu müşterileriniz, iş ortaklarınız farkedecek. Tıpkı okumaktan zevk almayacağınız bir üniversitede okumak gibi.

Leora Kadisha 2009 yılında bir moda sosyal ağ sitesi olan StyledOn’u kurdu. Önceleri sadece moda fotoğraflarının paylaşıldığı küçük bir mecrayken hızla bloggerların ve modacıların uğrak yeri olan, büyük markaların dikkatini çeken bir yer haline geldi. Bu başarıyı getiren sebep, site sahibinin modaya olan aşkıydı.

Kadisha işi hakkında şöyle diyor; “StyledOn benim hayatım oldu. İlk günden bugüne 4 yıl geçti ve hala uyandığım andan itibaren her dakikamı bu iş için harcıyorum.”

Bazı insanlar bir şeylere doğuştan tutkuyla bağlıdır. Bu insanların gelecekte başarılı bir kariyer için ne yapmak istediklerini, hangi işi seçeceklerini fazla düşünmelerine gerek yoktur. Onlar bunu zaten bilirler. Diğerleri ise tutkularını yaşadıkça keşfederler. Hangi tip insan olursanız olun, işinizi kurmadan önce ilgi alanlarını belirlemek iyi bir başlangıç olacaktır. Belki de ne yapmak istediğinizi keşfedince kendinize şaşıracaksınız. En önemlisi bir yol seçip adım adım ilerlerken, işi geliştirirken heyecan ve istek duymaktır.

Neyi iyi yaparsınız?

Severek yapacağınız iş alanının hangisi olacağını biliyorsanız, sonraki adım bu alanda daha özel ve belirgin olan konuyu seçmek, bilginize ve kabiliyetlerinize yakın olan tarafa yönelmektir.

Bir girişimci olan Adam Rapp kendisine seyahet etmekle ilgili bir iş kurmaya karar verir. Çoğu girişimci gibi onda da başarı azmi ve işe tutku vardı. Sürekli gezen biri olan Rapp, seyahat alet edavatları ve seyahat esnasında kullanışlı araç gereçler hakkında önemli bir birikim sahibi oldu. Bu bilgi ve tecrübe ona yeni işinin kapısı araladı: “Hırsız geçirmez pantolon”

Rapp, kendi gibi sık seyahat edenler için hem şık hem de pantolonda değerli eşyaları taşırken hırsızlığa karşı önlem alan orijinal bir pantolon icat etti. Dünyanın farklı yerlerinde ve özellikle cepçiliğin yaygın olduğu semtlerde gezerken kendini nasıl koruması gerektiğini iyi bilen biri olarak pantolonda bıçakla kesilmeye dayanıklı yüzeyler ve koruyucu fermuarlar kullandı.

Yaptığı ürün ve yararları hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olan birinin ürünüyle girdiği piyasada büyük avantajları da oluyor. Rapp de gezginlerin sık karşılaştığı sorunları iyi bildiği için yaptığı ürün soruna direkt çözüm getiriyor. Ancak yine de iyi bir fikir bulmak için ilgili konuda uzman olmanız gerekmez. Girdiğiniz sahayı çok iyi anlamak ve ne istediğinizden emin olmak da yeterli.

Rapp, “Başlangıçta her ihtiyaç duyduğunuz şey elinizin altında olmayabilir ama biraz bakınırsanız iyi bir ortak bulabilirsiniz” diyor. Kendisi pantolonları üretebilmek için farklı şirketlerle çalışmış.

Size tavsiye, iyi bildiğiniz şeylerin bir listesini çıkarın ve bildiklerinizle alakalı işlerin listesi oluşturun. Photoshop’tan anlıyorsanız bir grafik dizayn firması üzerine yoğunlaşın. Bir catering işi başlatmak, mutfakta vakit geçirmeyi seven eli hünerli biri için keyifli olabilir. Ya da fitness hakkında kültürü olan biri belki de kişisel antrenör olabilir.

Çözmek istediğiniz bir sorun var mı?

Çoğu küçük iş fikri, bir problemi ortadan kaldırmak adına doğmuştur. Girişimci ortadaki sorunu görür ve mevcut firmaların bu sorunu çözebilmek için yeterli hizmet ya da ürün sunmadıklarını düşünür. Polina Raygorodskaya da tam olarak böyle düşündüğü için seyahat sitesi Wanderu’yu kurdu. “Sürekli otobüs yolculuğu yapan ve seyahat etmeyi alışkanlık edinmiş biri olarak web sitelerinde hangi otobüs firmasının ne avantajı olduğunu araştırmak ve karşılaştırma yapmak için 10 farklı yere bakmaktan bıkmıştım. Sonunda bilet bulmak ve almak için daha kolay bir yöntemin peşine düştüm” diyor. Wanderu, kendi alanındaki benzer siteler gibi ülkedeki otobüs ve tren biletleri ile ilgili fiyat karşılaştırmaları yapıyor ve bilet arayanlara gitmek istedikleri yere en ucuz gidiş yolunu buluyor.

Polina, “Bu işe başladığımda yaptığım araştırmayla öğrendim ki Amerika’da bir yılda 750 milyon insan otobüs yolculuğu yapıyor. Seyahat eden insanlarla konuştuğumda çektiğim sıkıntıların aynılarını onların da yaşadığını gördüm” diyor.

Farklı insanların sizinle aynı problemi yaşadığını keşfetmek bir iş fikri geliştirmek için güzel bir başlangıç olabilir. Neredeyse tüm hizmetler ve ürünler kullanıcının hayatını kolaylaştırmak adına üretilir ve bir açık varsa, bunu siz kapayabilirsiniz. Başka bir firma zaten o konuda çalışıyorsa, siz de onu daha iyi yapmaya çalışırsınız. Bir kullanıcının sorununu çözerken tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok, sadece daha iyi yapın yeter.

Bir sorunu çözmek adına iş kuracaksanız, bunun tahmininizden zor olacağını bilmelisiniz. Harika bir konseptiniz olabilir fakat bunu hayata geçirebilecek teknoloji ve üretim kabiliyetiniz olmadan iş gerçekleşmeyecektir. Bu noktada profesyonel şirketlerin yardımını alabilirsiniz. Fikrinize gerçekten inandığınız ve bir fayda sağlayacağını sezdiğiniz sürece gerekli desteği de alırsınız.

Bağlantılarınız sağlam mı?

Paraya mal olabilecek hatalardan biri, küçük işinizin daha başında reklama fazlaca harcama yapmaktır. İşe karar verirken sosyal ağları, profesyonel bağlantılarınızı ve pazardaki kontaktlarınızı bir gözden geçirin. Bu insanlardan biri sizinle iş yapmak isteyebilir mi? Çevrenizdekilerin ürününüzle ilgilenebileceğini, onu kullanıp kendi çevrelerine hatta müşterilerine önerebileceğini düşünün. Belki de henüz işin başında istediğinizden daha fazla reklamı neredeyse bütçe kullanmadan yapabilirsiniz.

Diyet ve sağlık hakkında bir iş başlatan Skylor Powell, kurduğu işinde en başta kaynaklarının önemli kısmını reklama harcadığını ve bunun bir hata olduğunu söylüyor: “Yaptığınız şeyi bilen ve seven insanların işiniz hakkında edeceği bir çift söz, reklamdan daha doğal ve ucuzdur.”

Kendi reklamınızı kendiniz yaparken komik duruma düştüğünüzü düşünebilirsiniz, fakat reklam ajanslarının kabul etmek istemediği bir gerçek vardır, potansiyel müşteriler reklamlardan çok insanlardan etkilenir. Ürünlerinden memnun kullanıcılar markayı ve ürünü tavsiye eder, hakkında övgü dolu laflar eder. Reklamların aksine sizinle ve ürününüzle tanıştığına memnun olduğunu samimi biçimde ifade eder. Ve galiba bundan daha iyi de reklam olamaz.

Yeni bir şey mi denemek istiyorsunuz?

Bazen yeni bir mücadeleye girişme arzunuz, bir iş başlatmanızda en motive edici şey olabilir. Küçük bir iş, yaşamda yeni yollar keşfetmenin başlangıcı olabilir. Alıştığımız sistemin sizin yapacağınız bir şeyle nasıl değiştiğini izlemek heyecan verici olabilir. Michelle Ivankovic ve Adrienne McNicholas, Food Huggers adlı bir iş kurdular. Sebze ve meyvelerin bir kısmını kesip kullandıktan sonra kalan kısmının dolapta taze kalabilmesi için meyveyi saran ve koruyan bir tür silikon kılıf üretmek istediler. Daha sonra bu proje girişimcilere destek veren Kickstarter şirketi tarafından farkedildi ve işin kaderi değişti. Girişimcilerin sermayelerine gönüllü bağışçılar aracılığıyla destek veren bu platformda yer almak onların işin üretim kısmı için gerekli olan 26 bin doları bulmalarını sağladı.

Kendinize bir iş kurmak, mücadelenin başlaması demektir. Ayak basılmadık bir yolda ilerlemek istiyorsanız yapabileceğiniz şeyleri bir düşünün ve onları daha farklı nasıl yapabilirime odaklanın. Hayal ettiğinizden daha başarılı olabilirsiniz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. az bir parayla düzenli günlük geliriniz olsun istermisiniz ne bayilik parası ne frence parası istemiyoruz bizim çiftlikte dogal organik köy yumurtası üretiyoruz az parası olupta ne iş yapabilirim diye düşünen ve tarıma yatırım isteyipte arazim yok diye düşünmeyin 600 dönüm arazimiz var burada sizde paranız ölçüsünde bize katılabilirsiz verdiniz parada size bir ay gibi kısa bir sürede dönüyor kısaca size bir hesap yapalım
    örneğin bin adet tavuk alıyorsunuz tavuğun tanesi 10 tl 1000×10 = 10 bin tl ediyor köy yumurtasının tanesi 750 krş bin tavuk günlük ortalama 800 yumurta verir 800 x 750 = 600 tl ediyor 600 tlde ayda 18 bin tl ediyor verdiniz para size kısa bir sürede dönüyor ilgenenen arkadaşlar eko tarım doğal ürünler must19_@.com tel 0541 440 81 51 youtubda çorum/ sungurlu mustafa kayar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu