Kariyer ve İş

İş Yerinde Giyim Kuralları?

İş Yerinde Giyim Kuralları, iş yerinde kılık kıyafet kuralları, iş yerinde giyim kuralları, ofis ortamında giyimi

Birlikte çalıştığınız kişinin giyiminden rahatsız mısınız? Kılık kıyafetinin kurum kültürüne uygun olmadığını mı düşünüyorsunuz? Peki böyle durumlarda ne yapmalı, söylemeli mi söylememeli mi? Söylenecekse nasıl ve ne şekilde söylenmeli? İşte size birkaç ipucu.

1. Söylemeniz şart mı?
Eğer kılık kıyafetinden rahatsız olduğunuz kişi şirketin kurumsal kimliğine uygun giyinmiyorsa veya kullandığı parfüm bütün gün başınızın ağrımasına neden oluyorsa o zaman endişe etmeniz gerekebilir. Yöneticilerin bu aşamada sormaları gereken soru şu: Bu kişi giyimiyle başkalarının dikkatini dağıtıyor mu veya müşteriyi rencide ediyor mu? Çalışanlarınız veya iş arkadaşlarınız aşağıdaki maddelere uyuyorsa onları uyarma konusunda bir düşünün.

* Ofis çalışanlarını veya diğer kişileri rahatsız edecek kadar güçlü bir vücut kokusu varsa,
* İş arkadaşlarını hapşurtacak kadar yoğun bir parfüm kullanıyorsa,
* Çok kısa etek, elbise giyiyorsa,
* Kurumsal kimlikle örtüşen logolu kıyafetler giyiyorsa (mesela rakip firmanın logosunu taşıyan kıyafetler)

Not: Eğer siz bir erkekseniz ve problem yaşadığınız kişi bir kadınsa, uyarmak için başka bir kadından yardım isteyin.

2. Bu insanı ne kadar tanıyorsunuz?
Eğer bu durum sizi çok rahatsız etmiyorsa veya kişi çok yakınınız değilse riske girmemekte fayda var. İş aslında tamamen ilişki üzerine kurulu. Uzmanlar iyi tanımadığınız kişilerin kılık kıyafeti için kendilerine yorumda bulunulmaması gerektiğini söylüyor.

3. Amaç yardım etmek, küçük düşürmek değil
Eğer mutlaka söylemeniz gerekiyorsa amacınızın yardım etmek olduğunu unutmayın. Konu çok hassas bir konu. Kimse giyimi veya kokusu nedeniyle yargılanmaktan hoşlanmaz. Bu nedenle kendini küçük düşmüş gibi hissetmemesi gerekli. Mümkün olduğu kadar yumuşak bir şekilde anlatmaya çalışın, karşınızdaki kişiyi kırmamaya dikkat edin.

4. Kullandığınız kelimelere dikkat edin
Karşınızdaki kişileri kırmamaya dikkat edin demiştik. Kullanacağınız kelimeleri iyi seçin. Berbat, rahatsız gibi kelimeleri kullanmamaya özen gösterin. Bunu yaparken komik olmaya da çalışmayın. Muhtemelen o kişi buna hiç gülmeyecektir.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu