Anasayfa / İş Fikirleri ve Yeni İş Kurmak / İşini kurmak isteyen gençlere 10 öneri

İşini kurmak isteyen gençlere 10 öneriİş kurmak isteyen gençler için 10 tavsiye

boscepFikri olup da sermayesi olmayan gençlere, daha üniversitedeyken iş kurabilmeleri için 10 kritik önerimiz var:

1- Daha mezun olmadan staj yapmak ve yarı zamanlı çalışmak geleceğe önemli bir yatırım demektir. Yaz tatillerinde tam zamanlı çalışacak bir iş bulmaya çalışın. Bu hem tecrübe edinmemizi hem de iş dünyasındaki insanlarla tanışmanızı sağlar.

2- Kendiniz için doğru iş modelini bulmanın en önemli yolu araştırma ve gözlem yapmaktır. Önce yakın çevrenizden, okulunuzdan başlayarak insanların ihtiyaçlarını ve onlara verebileceğiniz öze! hizmetleri saptamaya çalışın.

3- Okuldayken sosyal bir çevre edinip, arkadaşlarınızla ilişkilerinizi geliştirmeyi unutmayın.
4- Günümüzde bilgi çok önemli. Konsantre bilgiye ulaşmak için seminer, panel ve konferanslara katılmayı ihmal etmeyin. Birçok üniversite kulübünün ve sivil toplum kuruluşunun ücretsiz konferanslarına katılın; iş dünyasının kendi alanında uzman isimlerini dinleyin.

5- Üniversite kulüplerinde etkin olmak size fayda sağlayabilir. Bu kulüplerin kendi yönetimleri ve bütçeleri olduğu için bir şirket gibi yönetilirler. Konferanslar düzenleyip, sponsor bulmaya çalışırlar. İlk şirket yönetme, satış ve pazarlama deneyimlerinizi burada edinebilirsiniz.

6- Derslerinizi geçmek nihai amaç oimamalı. Ezber yerine özümseyeceğiniz bilgiler, gelecekte önemli katkılar olarak karşınıza çıkabilir.

7- Bilgisayar ve internet ‘eğlence’den daha fazla imkan sunar. Bu nedenle interneti iş için nasıl kullanabileceğinize kafa yorun.

8- Dünyada bilim ve ekonominin dili, İngilizcedir. Bu nedenle İngilizce öğrenmeniz şart.

9- Sormak ve sorgulamak doğruyu bulmanın en iyi yoludur. Büyükleri, öğretim üyelerini, tecrübeli insanları dikkatle dinleyip, aldığınız bilgi ve fikirleri sorgulayın.

10- Fikriniz var ama paranız yoksa, korkmayın. Türkiye’de ve dünyada karşılıksız para alabileceğiniz birçok kurum ve kuruluş var; bunlarla -bağlantıya geçin.
Bu Konularda İlginizi Çekebilir

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Venezuela’da yatırım açısından birçok fırsat var

Petrol rezervi bakımından dünyada ilk sırada yer alıyor. Venezuela’da, inşaat ve turizm başta olmak üzere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir