Kariyer ve İş

İşinizin Artık Eğlenceli Olmamasının 4 Sebebi

İşinizin artık eğlenceli olmaması. Ne oldu? Bir zamanlar işe gitmeyi çok severdiniz, hatta insanlar işinizde ne kadar eğlendiğinizi söylerlerdi. Ama bir yerlerde bu kıvılcımı kaybettiniz. Niçin kayboldu bu kıvılcım? Daha da önemlisi onu yeniden bulabilecek misiniz?

İşinizden Memnun Değilmisiniz?

Endişelenmeyin. Bu durum ağırlaşan ve zorlaşan günlük iş temposu nedeniyle birçok kişinin yaşadığı bir kariyer ortası krizidir. Ama artık işinizi ilgi çekici bulmuyorsanız ve işiniz bir işkence haline gelmişse, ne yapmanız gerektiğini gözden geçirme zamanı gelmiş olabilir.

İşinizdeki heyecanınızı kaybetmenizin sebebi büyük bir ihtimalle aşağıdaki ihtimallerden kaynaklanıyordur:

1. İşinizden sıkılmışsınızdır ve işiniz artık sizi tahmin etmiyordur.

2. Çok çalıştığınızı ancak karşılığını alamadığınızı düşünüyorsunuzdur.

3. İş arkadaşlarınız veya patronunuz iş ortamınızı sıkıcı bir hale getiriyordur.

4. İşinizde bulamadığınız ancak dışarıda size daha çekici gelen durumlar vardır

İşinizin artık eğlenceli olmaması
eğlencesiz iş

1. Sıkıldınız ve Tatmin Olamıyormusunuz

Her kariyerin inişleri ve çıkışları vardır. İşe yeni başladığınızda öğrenecek çok şey vardı ve her şey size yeni ve ilgi çekici geliyordu. İşinizde ilerledikçe insanlar size gelip sorunlarını çözmek için tavsiyenizi istiyordu ve bu durum sizi daha önemli biri haline getiriyordu. Bu durumda da kendinizi anahtar bir konumda görüyordunuz.

Ama zamanla işinizde kendinizi geliştiremeyip yeni bir şeyler üretemediğinizde her şey size eski ve sıkıcı görünmeye başladı. Olaylara yaklaşımınız ”İşte yine başlıyoruz, bunu daha önce milyonlarca kez yaptım, yeter artık” şeklinde olmaya başladıysa, işinize yeni ve ilginç bir bakış açısı getirmenin zamanı gelmiş demektir.

Birçok durumda bunu firmanız içinde başka bir konumda çalışarak hatta kendi pozisyonunuzda bile gerçekleştirebilirsiniz. Yeni bir proje mi yaklaşıyor? Birileri çalışmak istediğiniz pozisyonda işten mi ayrılıyor? Belki de patronunuzla konuşup kariyerinizde ufak bir değişiklik yapmanın zamanı gelmiştir.

Peki ya şu anki pozisyonunuzdan ayrılmak için elinizden gelen her şeyi yapmışsanız?

Yeni bir şeyler için riske girmek istiyor musunuz? Eğer tamamen yeni bir yol çizmek çok riskli görünüyorsa,  kendi firmanızda yeni bir şeyler deneyebilir misiniz? Örneğin, üretimden sorumlu bir konumda çalışırken lojistikle ilgili bir pozisyona başvurabilir hatta pazarlamada bile kendinizi geliştirebilirsiniz. Göreviniz firmanın metinlerindeki hataları düzeltmekse, bir sonraki seçeneğiniz iletişim dalında olabilir. Veya muhasebe biriminde çalışıyorsanız, vergi planlamasındaki bir pozisyona başvuru yapabilirsiniz.

Bütün bu önerilerin ortak noktası içinizdeki kıvılcımı tekrar canlandırabilecek olmalarıdır. Tabii ki başka bir firmada da iş arayabilirsiniz ama eğer iş bulmanız zor görünüyorsa kendi firmanız içinde başka bir pozisyon için başvuru yapmak daha mantıklı olacaktır.

Son olarak eğer işinizden hiçbir şekilde keyif alamıyorsanız, iş dışındaki zamanlarınızı gönüllü çalışabileceğiniz bir kuruluşta değerlendirebilirsiniz. Veya etrafta yarı zamanlı çalışabileceğiniz başka bir iş var mı?  İşiniz haricinde, sizi mutlu eden ve size heyecan veren başka bir iş bulmak kendi firmanızda ne yapıyor olursanız olun, kendi işinize de daha sıcak bakmanızı sağlayacaktır.

2. Çok Çalışmak ve Karşılığını Alamamak

Heyecanınızı kaybetmenizin ikinci sebebi ise çok çalıştığınızı ama takdir edilmediğinizi düşünmeniz olabilir.

Günümüzün ekonomik koşullarında birçok kişi işini kaybetmektedir. İşini kaybetmeyenler ise daha çok çalışan, daha çok emek veren ve günlük programındaki eğlenceli şeylerin yanına ”zaman yok” notu düşenlerdir. İşinizde gittikçe daha fazla zaman, ailenizle ve arkadaşlarınızla gittikçe daha az zaman geçiriyor ve hala işten çıkarılma korkusu yaşıyor olabilirsiniz.

Yaptığınız onca şeye rağmen artık kendinizi başarılı hissedemiyorsunuzdur çünkü bir sonraki dosya masanızda sizi beklemektedir.

Bu durumda yapılabilecek en iyi şey bir adım geri atmak ve yaptıklarınızı incelemektir. Yapmanız gereken işlerden herhangi birini eleyebilir, bir başkasına devredebilir veya daha az sıklıkla yapabilir misiniz? Eğer görevlerinizden birini yerine getirmezseniz bunu en çok kim umursar? Yeteri kadar iyi yaptığınız bir işin gerektiğinden daha fazla mı zaman harcıyorsunuz?

Unutmayın ki zor görevleriniz üzerinde fazla zaman harcamanız sizi daha değerli bir çalışan haline getirebilir. Çalışıyorken patronunuzun- fazla çalışmaya en çok önem verenin- işinizi nasıl daha verimli yaptığınızı görmesine yardım edin, böylece takdir görecek ve bundan memnun olacaksınızdır.

3. Katlanılmaz Bir Patron Veya Zor Bir İş Arkadaşı Sebebiyle İşinizin Çok Sıkıcı Hale Gelmesi

İyi bir yönetici çalışanlarını nasıl daha hırslı ve daha mutlu hale getireceğini bilir. Eğer patronunuzla bir sorununuz varsa ve onla çalışmaktan memnun değilseniz, büyük olasılıkla o da sizin için aynı şeyleri düşünüyordur. Eğer durum böyleyse etrafa bakmanızın zamanı gelmiş demektir. Transfer edilebileceğiniz başka bir departman var mı? Veya patronunuzla daha fazla çalışmaya katlanabilir misiniz?

Eğer sorununuz size davranışlarından rahatsız olduğunuz bir iş arkadaşınızsa ve bu tutumu sizin işinizi düzgün yapmanıza engel oluyorsa, bu kişiyle konuşmanız gerekmektedir. O kişiyle ilgili birkaç tavsiye alın ve konuşmak için doğru zamanı bekleyin. Eğer onu kızdırırsanız, size karşı davranışlarının daha da kötüleşmesine sebep olursunuz. Profesyonel olun, iş ahlakına uygun davranın, duygusal olmayın ve size karşı davranışlarının sizi ve yaptığınız işi nasıl kötü etkilediğini kendisine açıklayın. Bu kişiyle aynı ortamda çok sık bulunmuyorsanız, ona katlanabilir veya çok rahatsız oluyorsanız başka bir departmana geçmeyi talep edebilirsiniz.

Etrafınızda pozitif insanların olması, sizin de hayata bakışınızı pozitif yönde etkileyecektir. Etrafınızda saygı duyduğunuz insanlar olsun ve onların da size saygı duymalarını sağlayın. Etrafınızda zeki insanlar olsun ve siz de onlardan biri olun.

İlginizi çekebilir: Ofis arkadaşlıkları için 5 öneri

4. İşinizden Sıkılmanızın İşinizle Hiçbir İlgisi Olmayabilir

Ailenizle ve arkadaşlarınızla zor zaman mı geçiriyorsunuz; sağlığınız ve ekonomik durumunuz gittikçe kötüye mi gidiyor. Eğer öyleyse bu sorunlarınızı göz ardı etmeyin ve yardım alın. Özel sorunlarınızın işinizi etkilemeyeceğini her ne kadar düşünseniz de, bu gibi sorunların performansınız üzerindeki rolü çok büyüktür. Birçok şirket çalışanlarına tavsiye vermek amacıyla bünyelerinde danışma servisi bulundururlar.

İşinizden nefret ederek iş yerinizde saatler geçiriyorsunuz. Eğer işinizi monoton buluyorsanız, çok bezgin bir hayat yaşayabilirsiniz. Eğer iş yerinizde gerginseniz işlerinizi evinizde tamamlayın. İşinizi tekrar neyin eğlenceli yapacağını keşfederseniz, kendinize her sabah teşekkür edeceksiniz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu