İş Fikirleri ve İş KurmakKariyer ve İş

Ismarlama terzilik, kişiye özel dikim

Pek çoğumuz için artık bir nostalji olan ısmarlama terzilik yeniden canlanmaya başladı.

Kişiye özel dikim yapan terzilere özellikle işadamlarından yoğun ilgi var. Üstelik siparişler sadece takım elbiseyle, gömlekle de sınırlı değil…

KAPANMAYA başlayan terzilik mesleği bu sıralar yeniden revaçta. Ancak günümüz terzilerinin eskilerden önemli bir farkı var. Sayıları henüz bir elin parmaklarını geçmeyen bu terziler, iş dünyasının ünlü simalarına hizmet veriyor. Patronları ve üst gelir grubunu giydirenlerden biri de Hikmet Alcan…

Terzilik mesleğine çıraklıktan başlayan Alcan, bir süre sonra kendi terzihanesini açarak el dikimi elbiseler üretmeye başlamış. Takım elbise dikimiyle başladığı işini zamanla çeşitlendirmiş, tek başına yctişemeyince kadrosunu genişletmiş Bugün yanında 20 kişi çalışıyor. İzmir’deki atölyesinde müş terilerinin gömlekten çoraba, iç çamaşırından kol düğmesine giyimle ilgili tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Öyle ki Al-can’ın ünü Türkiye sınırlarını bile aşmış. Müşterileri arasında Dubai, Suudi Arabistan, Fransa, Almanya gibi ülkelerden de birçok işadamı, bürokrat ve sanayici var. Hikmet Alcan, yurtdışından özellikle frak ve smokin talebi alıyormuş.

KİŞİYE ÖZEL MARKA

Hikmet Alcan, özel dikim işinde farklılığın çok önemli olduğunu düşünüyor ve bu konuda kendilerine özgü bazı uygulamaları şöyle anlatıyor: “Her ürün için müşterinin isminin yazılı olduğu orijinal etiket tasarlıyoruz. Bu etiketi ürünün içine dikiyoruz. Böylece o isim ürünün markası gibi algılanıyor, isteyen müşterimiz için ürünlerin

üzerine isimlerini ayrıca işleme şeklinde de yazıyoruz. Kullandığımız kumaş ve aksesuarları Ingiltere ve İtalya’da üst markalara hizmet veren şirketlerden tedarik ediyoruz. Şu anda iş yoğunluğumuz çok fazla. 2-3 ay sonrasına gün verdiğimiz müşterilerimiz var.”

Hikmet Alcan’ın diktiği ürünlerin fiyatına örnek vermek gerekirse, gömlekler 250 ila 650 TL arasında. Takım elbiselerse 2 bin 500 TL’den başlıyor.

Patronları giydiren bir diğer isim de Ergin Turanlı. Aynı zamanda kumaş üreticisi FiloLibra’nın ortağı olan Turanlı, 3 yıl önce La Misura’yı kurarak özel dikim hizmeti de vermeye başlamış. Zaten bu işe girmesine de FiloLibra’ya ortak olması vesile olmuş. Kamuoyunun yakından tanıdığı bazı isimlerin “Sizin kumaşlardan bana bir gömlek diker misiniz” şeklinde talepler gelmesi Turanlı’yı harekete geçirmiş. La Mi sura’nın şu anda 15 kişilik terzi ekibi var.

A’DAN Z’YE HİZMET

Ergin Turanlı’nın müşterileri arasında Mehmet Cansun, Aydın Doğan gibi birçok tanınmış isim var. Bunlara gömlekten kravata, iç çamaşırından takım elbiseye hatta mendile kadar A’dan Z’ye ürün temin ediliyor. Tabii iş kişiye özel olunca kravat, kol düğmesi gibi aksesuarların her birinden sadece ikişer adet üretildiğini belirtelim. Turanlı, müşterilerinin yılda ortalama üç kez sipariş verdiklerini söylüyor:

“İstanbul Levent’te bir mağazamız var. Müşterilerimiz oraya gelerek ölçü veriyor. Siparişi verenin yaşam alışkanlıkları ve anatomisini göz önünde bulundurarak kendisine en uygun modeli öneriyoruz. 1 hafta sonra ilk provayı yapıyoruz. Gömleği 10 günde, takım elbiseyi ise 3 hafta içinde teslim ediyoruz. Ürünlerimizi hazır giyimde kullanılmayan incelikte kumaş ve derilerden tamamen el işçiliğiyle üretiyoruz. İtalya ve İngiltere’den ithal ettiğimiz yünlü kumaşlarla üretilen kupro astar ve at kılı telalarla ürettiğimiz takım elbiseler çok revaçta. El işi ayakkabılarımız, Mısır Giza pamuğundan diktiğimiz gömlekler de yoğun ilgi görüyor.”

Ergin Turanlı, fiyat olarak lüks kategorideki markaların üstünde olmadıklarını söylüyor. Örneğin gömlekler 200, takım elbiseler 2 bin 500, ayakkabılarsa 800 TL’den başlıyor.

GÜNEYDOĞU SOSYETESİNİN TERZİSİ

Güneydoğulu işadamları ise daha çok Mahmut Güzel’in diktiği ürünleri tercih ediyor. Aslında moda tasarımcısı olan Güzel’in İstanbul Çağlayan’da kişiye özel dikim yaptığı Tony Giorgio Milano isimli bir firması var. Burada gömlek üretiliyor. Güzel’in Gaziantep Dedeman Oteli’nin içinde de bir ofisi bulunuyor. Bu ofiste takım elbise de dikiliyor. Çağlayaıı’daki atölyede 12, Gaziantep ofisinde ise 4 kişi çalışıyor. Mahmut Güzel’den giyinenler arasında Abdülkadir Konukoğlu, Adil Konukoğlu, Cahit Nakıboğlu, Mehmet Aslan, Dikran Masis gibi tanınmış işadamları da var. Teknik direktör Fatih Terim ve Abdullah Avcı da gömleklerini GiizePe diktiriyor.

Mahmut Güzel, gömlekte 40’ın üzerinde yaka, 25 manşet, 4 sırt ve 3 göğüs olmak üzere kalıp ve model bakımından geniş bir seçeneğe sahip olduklarını vurguluyor. Böylece her vücut yapısına en uygun gömleği dikebiliyor-larmış. Güzel, patronların gömlekte buz mavisi ve beyazı, takım elbisede ise siyah renk İngiliz kumaşını tercih ettiklerini belirtiyor. Mahmut Güzel’in elinden çıkan gömleklerin fiyatı 150 ila 750, takım elbiselerinki ise bin ila 5 bin TL arasında değişiyor.

Devlet adamlarını giydiriyor

Sayım Uyanık, terzilik mesleğine 1992 yılında Vakko’da çırak olarak başlamış. Özel dikim işinde gelecek görmesi çok uzun sürmemiş. 2003 yılında kendi şirketi Rainier’i kuran Uyanık’ın şu anda 50 kişilik ekibi var. Sayım Uyanık, kayıtlı 11 bin müşterilerinin olduğunu söylüyor. Bunların arasında kimler yok ki. Örneğin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kravatlarını Rainier dikiyor. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in takım elbiseleri de yine Uyanık’ın elinden çıkıyor. Bunun yanında Adnan Polat, İbrahim Bodur, Bülent Eczacıbaşı, Vahap Küçük, Ahmet Nazif Zorlu, teknik direktör Ersun Yanal, ünlü basketbolcu Hidayet Türkoğlu da Rainier’den giyiniyor. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’den Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’e, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den Makedonya Cumhurbaşkanı Giyorgi Ivanov’a kadar birçok devlet adamını da yine Uyanık giydiriyor.

ÖZ BEY MEN

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

9 Yorum

 1. Ismarlama 9 yıl yaptım şimdi tadilat terziliği yapıyorum 17 senedir. İyi bir iş arıyorum yaş 39 yurt dışı olabilir

 2. Ben bay bayan terziyim kesim ve dikim yaparim ayriyetende mobilya koltuk dikim ve kesim yaparim lutfen sudi arabistanda calismak istiyorum inanin bu ise cok ihtiyacim var ayrica hac elbiseleride dikerim hac kiyafetlerin her turlusunu diker ve kesimini yaparim beni tez gunde arayin tellefon numaram 0535 341 37 58

 3. Erkek ısmarlamada kumaş,pazarlama,üretim ve genel organizasyon için danışmanlık hizmeti verilir.

  TEL: 0533 635 54 76 mesut karaköse

 4. almanyada yada her hangi bi ülkede terzi olarak çalıkmak istiyorum kalfalık ve ustalık belgelerim var 32 yıllık meslek hayatım var usta öğretici belgemde var ilgilenirseniz sevinirim 05367890323

 5. Kisiye Ozel Dikim Ismarlama Gomlek,
  Özel dikim takim elbise,
  Kisiye özel dikim smokin – damatlik,
  Kisiye özel dikim smokin gömlek ihtiyaclariniz icin
  Istanbul’da ofis ve ev servisimizle hizmetinizdeyiz.

  Fatih Kitapci Made to Measure http://www.fatihkitapci.com
  Iletisim icin Fatih Bey : 0.545.8968080

 6. sudi arabistanda kadIn terziligi is ayiyorum Mekkede ve medinede olursa calisirim yardimci olursaniz sevinirim saygilar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu