Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

İstanbul’da Evler En Çok Hangi Semtte Satılıyor

İstanbul’da en çok evlerin satıldığı bölge

SON yıllarda İstanbul’da rağbet gören bir semt var. Çevresindeki yeşil alanlar, geçtiğimiz yıl açılan metro istasyonu ve görece sakin konumuyla dikkat çeken bu semtin adı Çekmeköy. Büyük sitelerin konumlandığı, sitelerin kendi sosyal yaşam alanlarıyla öne çıkmaya başladığı Semt, iddialı konut projeleriyle dikkât çekiyor. Semtin önemli bir özelliği projelerin genellikle yatay mimari tarzca olması. Özellikle depreme dayanıklı yeni konut stokuyla dikkat çeken semtteki konut satışları son dört yıldır artış trendinde. İlçe özellikle sağlam zemin yapısı ile dikkat çekiyor.

Çam, meşe, kayın ve köknar ağaçlarıyla kaplı 800 dönümlük geniş bir piknik alanı sunan Taşdelen Ormanı ilçenin hemen yanında yer alıyor. Bölge Taşdelen suyuyla da tanınıyor. Ayrıca Alemdağ ve Sultançiftliği Taşlıtepe ormanları da ilçeye komşu durumda. Yaklaşık 20 yıldır gayrimenkul şirketlerinin markajında olan Çekmeköy’de konut yatırımları artarken satılık ve kiralık ev fiyatlarında da ciddi yükselişler var. Çckmeköy’de markalı konutların satılık metrekare fiyatları 7 bin TL ile 12 bin TL arasında değişiyor.

TALEP BALKONLU EVLERE

Çekmeköy’de faaliyet gösteren Coldwell Banker Söz’ün Gayrimenkul Danışmanı Selma Zaim, “Burası özellikle deprem sonrasındaki yapılaşmasıyla dikkat çeken ilçelerden. Evler hem az katlı, hem de depreme dayanıklı olarak inşa ediliyor” derken, ilçenin özellikle depreme karşı duyarlı alıcılar tarafından tercih edildiğine vurgu yapıyor. Bölgede başlangıçta villaların yoğun olduğunu söyleyen Zaim, “Önceleri müşteriler hem bölgeyi test etmek hem de büyük bütçeler ayırmak istemedikleri için öncelikli olarak kirayı tercih ediyordu. Balkonlu ev opsiyonunun çok olması, yeşilinin fazlalığı nedeniyle salgın sonrası tercihlerin arttığı görülüyor” diyor. Zaim, ilçe nüfusunun son beş yılda yüzde 15 arttığına da dikkat çekiyor.

Türkiye genelinde birinci el konutların toplam satış içerisindeki payı yüzde 37.9 düzeyinde. Çekmeköy’de 2019’da satılan konutların ise yüzde 48.8’i ilk kez satılan konutlardan oluşuyor. Bu oran, semtin yeni konut stokunun gücünü gösteriyor. Çekmeköy’de 2015-2019 yılları arasında satılan toplam konut adedi 27 bin 536. Zaim’e göre, 2019’da Türkiye genelindeki konut satışları bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 2 seviyesinde düşerken, aynı dönemde Çekmeköy’deki satışlar ise yüzde 6 seviyesinde artmış. “Bu veriler ilçenin çekim merkezi haline geldiğini gösteriyor” diyen Zaim, markalı projelerin yapılmasının da bölgenin çekim merkezi olmasında etkili olduğunu vurguluyor.

cekmekoy konut projeleri

ÜÇ FARKLI PROJESİ VAR

Nef, Çekmeköy’e konut yatırımı yapan gayrimenkul firmalarından biri. Hızla gelişen ve değer kazanan bölgede proje yapma fikrini uzun süredir değerlendirdiklerini söyleyen Nef icra Kurulu Üyesi Selçuk Çelik, “Hedef kitlemizin yakın gelecekte nasıl bir eğilim içerisine gireceğini ciddi okumalar ve araştırmalarla takip ediyoruz. Son beş yılda nüfusu yüzde 15 artan ilçede, gelişkin sosyal yaşam olanakları sunan bir yaşam merkezi projesi geliştirdik” diyor.

Firmanın Çekmeköy’de üç projesi bulunuyor. îlk projesi olan Nef Çamlıtepe’de satışa çıktığı ilk iki gün 497 konut satılmış. Firma, bu nedenle ilçede 409 konutluk ikinci projesi Nef Ormantepe’nin lansmanını bir yıl öne çekmiş. “Nisan ayında tamamı satılan Nef Çamlıtepe’de teslimlere başlıyoruz. Nef Ormatepe’de ise satılmayı bekleyen 50’nin altında konut kaldı. Bölgedeki son projemiz olan Nef Koruköy’ün de çalışmalarına başladık” diyen Çelik, bu projenin satışlarına eylül ayı itibari ile başlayacaklarının altını çiziyor.

DAP YAPI – ORMANKÖY
Şehir içinde iskandinav tarzı evler

İstanbul Çekmeköy’de Emlak Konut GYO güvencesiyle hayata geçirilen Ormanköy projesi, ulaşım yönünden alıcılara büyük kolaylıklar sağlıyor. Üsküdar-Çekmeköy Metro İstasyonu’na 2 dakika, Kuzey Çevreyolu bağlantılarına 5 dakika, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne 25 dakika, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne 20 dakika ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne 20 dakika mesafede bulunan proje, Sabiha Gökçen Havalimanı kavşaklarının tam merkezinde. Proje satışa çıktığında lansmana özel metrekare fiyatları 8 bin TL’den başlayarak satışa sunulacak. Bitiş rakamlarının ise 16-17 bin TL’leri bulması öngörülüyor. Orman-köy projesindeki evlerin yüzde 20’si bahçeü olarak inşa edilmiş. Proje İskandinav mimarisine göre şekillendirilerek, ‘Villa Bahçe’ dedikleri özel üniteler tasarlanmış. Bu villaların bahçelerinde sebze-meyve yetiştirmek mümkün. 2,5 +1 ve 3,5 +1 dairelerin uçtan uca camlarıyla panoramik orman manzarası sunan projede ekstra odalar çalışma ya da hobi odası olarak kullanıma uygun. Teras Loft daire seçeneğiyle de alıcıları cezbeden Orman-köy projesi, sağlık merkezi, eğitim kurumu, kreş ve orman içi çarşı gibi özelliklere de sahip.

Telefon: 444 93 27
Web site: www.ormankoycekmekoy.com

EGE YAPI – ÇAMLIKAYA KONAKLARI
Müstakil bahçeli

Ege Yapı tarafından Çekmeköy’de inşa edilecek Çamlıyaka Konakları, daire ve villalardan oluşuyor. 2020 Aralık’ta bitmesi planlanan projede 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 daire seçenekleri var. Dairelerin büyüklükleri 169 ile 321 metrekare arasında değişiyor. Projede 61 adet müstakil bahçeli ve teraslı konutların yanı sıra, 14 adet ticari alan olacak. Proje, 19 bin 46 metrekarelik inşaat alanına sahip. Fiyatlar 2 milyon 287 bin TL’den başlıyor, 5 milyon 250 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Telefon: 444 53 43
Web site: www.camliyakakonaklari.com

BEKİROĞULLARI YAPI – NATÜRAL GARDEN HOUSES
Orman manzaralı

Bekiroğulları Yapı tarafından Çekmeköy’de inşa edilen Natural Garden Houses projesi, 4 bin 200 metrekare alan üzerine üç blotan oluşuyor. 1 + 1, 2+1, 3+1 dairelerin bulunduğu projede 120 konut yer alıyor. Konutların büyüklükleri 70 ile 140 metrekare arasında değişiklik gösteriyor. Proje, sosyal donatılarının yanı sıra orman manzarası ile dikkat çekiyor. Dairelerin fiyatları ise 310 bin TL ile 710 bin TL arasında değişiyor. Projede satışlar devam ediyor.

Telefon: 0216 484 84 17
Web site: www.naturalgarden.com.tr

216 YAPI-216 KORU PLUS
Mayıs’ta teslimler başladı

216 Yapı imzası taşıyan 216 Koru Plus projesi, Çekmeköy’de 6 bin 230 metrekarelik arsa üzerinde yer alıyor. 13 katlı üç bloktan meydana gelen projede 250 adet daire mevcut. Projede ağırlıklı 2+1 daireler var; ayrıca 3+1 ve 3 + 1 dubleks daire tipleri de mevcut. Daireler 87 ile 153 metrekare arasında farklılık gösteriyor. Fiyatlar ise 406 bin TL ile 539 bin TL arasında. Projenin teslim tarihi 2020 Mayıs itibariyle başlamış durumda. Satışlar halen devam ediyor.

Telefon: 444 4 216
Web site: www.216koruplus.com

MİNTEK YAPI – NEW NİŞANTEPE ÇEKMEKÖY
40 Milyon TL’lik yatırım

Mintek Yapı tarafından inşa edilen New Nişantepe Çekme-köy projesi, 8 bin 600 metrekarelik arsa üzerine kurulu. Altı katlı dört bloktan oluşan projede 153 konut yer alıyor. Projede büyüklükleri 52 ile 207 metrekare arasında değişen 1 + 1, 2+1, 3 + 1 ve 4+1 daire tipleri var. 42 milyon TL yatırım değerine sahip olan projenin mimarisi Haşan Ekşi. Daire fiyatları 487 bin TL’den başlıyor, 889 bin TL’ye kadar çıkıyor. Projede teslimler hemen yapılıyor.

Telefon: 444 83 28
Web site: www.newnisantepe.com

‘Sağlıklı Ev’ için 5 kriter

  1. Her binada elbette asansör olsun istesek de asansöre ihtiyaç duymadan çıkılabilecek yükseklikteki eve ‘Sağlıklı Ev’ diyoruz.
  2. ‘Sağlıklı Ev’ bahçe, yoksa teras, teras da veremiyorsanız kesinlikle geniş balkona sahip olacak. Yaklaşık 200 bin metrekare alan üzerindeki Ormanköy projemizin yüzde 90’ı yeşil alanlar için ayrıldı.
  3. Orman havası alarak yapılan spor ve yürüyüş aktiviteleri tansiyon ve şeker gibi kronik hastalıklara da iyi geliyor, yaşlanmayı geciktiriyor. Bu yüzden ‘Sağlıklı Ev’ orman içinde ve geniş bir yeşil alana sahip olmak zorunda.
  4. ‘Sağlıklı Ev’dediğinizde, her dairenin havalandırma sisteminin korona sürecindeki sağlık kriterlerine uygun olarak tasarlanması ve ‘bağımsız’ olması önemli.
  5. ‘Sağlıklı Ev’ mutlaka deprem yönetmeliğine uygun olmalı.

cekmekoy bilgileri

Ziya YILMAZ / DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı
“Doktorlardan oluşan özel bir sağlık kurulu oluşturduk”

Çekmeköy, İstanbul’un tercih edilen noktalarından biri. Az katlı yapıların yoğunlaştığı özel bir bölge. Çekmeköy projemizde üreteceğimiz konutları yatay mimariye uygun olarak altı katlı olarak planladık. Hayata geçirdiğimiz tüm projelerde deprem güvenliği en önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Projeyi İskandinav tarzında hayata geçirdik. Son dönemde korona tehdidinin psikolojik etkisiyle, tüketicilerden ünitelerin birbirinden bağımsız olması yönünde talepler alıyoruz. Pandemi gayrimenkul sektöründe tüketici beklentilerini değiştirdi. Türkiye genelindeki son verilere göre balkonlu ve bahçeli evlere talep yaklaşık yüzde 228 arttı.

Türkiye 1999’daki depremin ardından deprem kriterleri ile tanışmıştı. Virüs ile birlikte şimdi bu kriterlere bir yenisinin eklenmesi gerekiyor; o da ‘Sağlık Ev Kriterleri’. Pandemi ile doğaya dönüş, orman içinde yaşam, bahçeli, teraslı ve geniş balkonlu evlerin eksikliğini çok net hissettik. Bu noktada karşımıza hazırlıklarına koronavirüs öncesinde başladığımız ‘Sağlıklı Ev Kriterleri’ çıktı. Uzun süredir üzerinde çalıştığımız Sağlıklı Ev konseptini Çekmeköy’deki Ormânköy projemizde hayata geçiriyoruz. Bunun için sağlık ve sağlıklı yaşam uzmanlarından oluşan özel bir Sağlık Kurulu’ oluşturduk.

Mustafa Hakan ÖZELMACIKLI / Altın Emlak Genel Müdürü
“Arazi yatırımı yapmak da mümkün”

Çekmeköy’ün özellikle kuzey bölümünde satılık arazi bulmak da mümkün. Ömerli, Koçullu, Hüseyinli bölgeleri yatırım yapılacak noktaların başında geliyor. Özellikle Sırpınar-Hüseyinli yolunun alt kısmı, Beykoz ve Yüzyıl caddeleri hareketli bölgeler arazi yatırımı için uygun. İlçenin sit alanı içerisinde olmasa da pek çok bölümü orman alanı olarak kabul ediliyor.

Çekmeköy, ulaşım konusunda da kolaylık sağlıyor. Şile otoyolu sonrası metronun da eklenmesiyle bölgeye ulaşım oldukça kolaylaştı. Ayrıca Otoyol 7 (Kuzey Marmara Otoyolu], kısmen açıldı, kısmen de inşa halinde. Otoyol, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile iki yaka arasında transit geçiş sağlıyor. Bu güzergâhta olan Hüseyinli ve Reşadiye kavşakları ulaşımı kolaylaştırdı. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet köprüsü çıkışındaki Çamlık kavşağı ile Kuzey Marmara Otoyolu-TEM Otoyolu bağlantılı Çamlık Tüneli de ilçeye erişimi kolaylaştırdı.

AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT ZOR

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu