Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

İşte plazaların bilinen yatırımcıları

Hayatımızın geçtiği plazalarının patronlarını tanıyormusunuz? İşte plazaların bilinen yatırımcıları: Windowlst1n sahibi Bahri Akdağ, USO Center’ın kurucusu Metin Ceylan SumPlaza’nın sahibi Metin Levi, Maslak No 1 ’in ortakları Coşkun Kaya Eyüp Ensar Saral…

Türkiye’de ekonomik büyüme ve iş hacminin artması ile çokuluslu şirketlerin talepleri, mevcut ofis kullanıcılarının beklentilerinin yükselmesi ve konut yatırımlarında uzman çoğu firmanın daha kârlı olması ve amortisman sürelerinin daha düşük olması sebebiyle ofis projelerine ağırlık vermesi; İstanbul, İzmir ve Ankara’da adeta bir ‘plaza krallığı’ yarattı. İstanbul’da şehir merkezinde Büyükdere Maslak hattı, Anadolu yakasında Kavacık, Ataşehir, Ümraniye, Kartal bölgeleri, Ankara’da Eskişehir Yolu ve İzmir’de Bayraklı bölgesi, tanınmış pek çok grubun yakın markajına alındı. İncelemeye İstanbul’dan başlarsak, bugün Barbaros Bulvarı’ndan Levent’i içine alan Büyükdere aksına uzanan Merkezi İş Alanı (MİA) bölgesini bugünkü haline getiren sermayedarlarla potansiyeli görüp yatırım yapan yeni patronların başını çektiği bir plaza dünyası var.

plaza

İstanbul ofis piyasasının kalbinin attığı ilk yer olan Maslak, bu patron değişiminin en hızlı yaşandığı yer olarak başı çekiyor. HSBC, Ziraat Bankası, Vodafone, Tekstilbank, Abdi İbrahim İlaç, ING Bank, Adeka İlaç, Petrol Ofisi, Yurtiçi Kargo gibi önemli fınansal kuruluş ve şirketlerin merkezlerinin konuşlandırıldığı yer olarak yerini alan Maslak, plazalanmn sahipleri açısından üç farklı sürece şahitlik eden bir lokasyon… Maslak’a girerek orayı dönüştüren, ardından plazalannı kat kat satarak yatırımlarını çıkaran patronlar, Mas-lak’ta hala eski mal sahipliğini sürdürenler ve yeni yatırım için gelip binasını satmak yerine kiraya verenler… En pahalı kiraların yer aldığı Levent ve Büyükdere aksı ise son zamanlarda yeni patronların yakın markajında…

Balkaner’den Gülmanlar’a eskiler sattı

Atlas Group Yönetim Kurulu Başkanı; aynı zamanda SivaslI İşadamları Grubu, Bakü-Azerbaycan İş Adamları Derneği, Türkiye-Azerbaycan ve Türki-ye-Ürdün İş Konseyi, Tüm Milliyetçi İşadamları Derneği Kurucu Üyesi ve Yöneticisi olan Mehmet Ceylan tarafından kurulan Uso Çenter bugün çok hissedarlı bir yapıya dönüştü. Feryal Gülman ve eski eşi Kemal Gülman ‘ın sahibi olduğu Gülman Group yatırımıyla hayata geçirilen, bugün ise çok hissedarlı Park Plaza’da da Gülmanlar’ın sadece birkaç gay-rimenkulü kaldığı belirtiliyor.

İkinci kuşak patron Hızır Gürel tarafından yönetilen Mimtur İnşaat’ın kurduğu ancak bugün yine çok sahipli bir yapıda olan merkezlerden biri de Polaris Plaza. Maslak’ta en eskilerden biri de kuşkusuz Balkaner Holding… Ali Balkaner’in sahibi olduğu Balkaner Plaza’mn bugünkü adı ise Orjin Maslak oldu.

Maslak’ta Soma faciasıyla gündeme gelen Soma Holding müteahhitliğinde hayata geçirilen Spi-ne Tower’ın arsa sahipleri, 1968 yılından bu yana Eyigüngör, Ortaş, Sayılı ve Uzal aileleri… Bu dört aile, Soma Holding iştiraki Tilaga İnşaat ile anlaşmalannı facia sonrası feshetmiş, binada bugün 75 hissedar olduğunu açıklamıştı. Alp Gürkan’ın plazada var olan gayrimenkulüne de TMSF tarafından el konulmuştu.

Tanınmış koleksiyonerden Maslak çıkarması

Maslak’ta plaza üreten ilk isim olan Giz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Can Elgiz, 20 yıllık süreçte Giz markalı 7 plaza-yı bölgeye kazandırdı. 1992 yılında Spring Giz ile Maslak’ta plaza yapılanmasını başlatan isimlerden olan Can Elgiz, 20 yılı aşkın sürede Giz markalı 7 kule yaptı. Apa Giz, Veko Giz, İz Giz, Harmancı Giz, Giz 2000, Beybi Giz ve Spring Giz projeleriyle Maslak’ı bugünkü Maslak yapan isimlerin başında gelen Elgiz, planladığı yeni ofis plazası için yine Maslak-Zincirli-kuyu hattını seçti. Elgiz, aynı zamanda ünlü bir koleksiyoner.

Orjin, Nurol, Elor hâlâ patron

İstinye Park’m geliştiricisi olan Orjin Grubu’na ait olan Orjin Maslak Plaza da grubun eş başkanlan Zafer Yıldırım ve Zafer Kurşun’a ait… Maslak Metro Is-tasyonu’na yaklaşık 1 dakika yürüme mesafesinde geliştirilen Orjin Maslak Plaza projesinin kiralama süreci devam ediyor. Orjin Maslak kiracıları arasında da Zürich Sigorta, Paksoy Hukuk, Ernst&Young ve AIG gibi kurumsal firmalar yer alıyor.

Otelcilikten madenciliğe ve savunma sanayine kadar pek çok farklı sektörde yatırımları bulunan, Türkiye’nin önde gelen işadamlarından Nurettin Çarmıklı’nın sahibi olduğu Nurol Holding’e ait Nurol Plaza da büyük holding merkezlerinin, bankaların ve fmans kuruluşlarının genel merkezleri için uzun yıllardır tercih ettikleri bir merkez.

Tek sahipli plazalardan bir diğeri olan Sun Plaza ise Elor Holding A.Ş.’ye bağlı Sun Plaza Gayrimenkul Kiralama A.Ş’ye ait. Bu şirket ise Türkiye’nin ilk sanayicilerinden Bey-bi Plastik’in sahiplerine ait bir aile şirketi. Sun Plaza’nm karşısında yer alan BeybiGiz’in de yarı hissesi bu şirkete ait… Elor Holding, Gülman Group’la beraber NestOrtaköy konut projesini yürütüyor. 2004 yılında kurulan ve kimya, gayrimenkul, güvenlik, havayolu, inşaat başta olmak üzere 13 farklı sektörde 14 şirketle faaliyet gösteren Elor Holding’in sahibi ise Metin Levi.

Sanayici Akdağ, Windowist’In sahibi

Akdağ Turizm İnşaat ve Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından Maslak’ta hayata geçirilen Win-dowist, 1973 yılından beri inşaat malzemeleri yatırımları ve eğitim-kültür alanlarındaki çaışmalarıyla özellikle Orta Anadolu’nun sanayileşmesi ve gelişmesine katkı sağlayan Akdağ Ailesi’ne ait. Yozgatlı işadamı, Yibitaş’ın eski patronu Erdoğan Akdağ’m kurduğu turizm şirketi Akdağ Turizm’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı oğlu Bahri Akdağ yapıyor. Bahri Akdağ, çimento sanayiinde özellikle yabancı çokuluslu ortaklıklar olan Yibitaş Lafarge Çimento ve Yi-bitaş Dyckerhoff Hazır Beton üst düzey yöneticilikleriyle ve Marmara Çimento’daki girişimciliği ile tanınmış ve akabinde 2007 yılma kadar alternatif yatırım pazarlarında çeşitli fonları yönetmiş.

Özmandıracı Maslak’ı hareketlendirdi

Maslak’ta sanat ve kültür alanlarıyla iç içe konseptiy-le dikkat çeken ve ofisin dışında otel, alışveriş merkezi ve re-zidans alanlarını da barındıran yeni projelerden 42 Maslak’ın arkasında Bay İnşaat ve Elazar Yakar, Şafak Levi, Nesim Öz-mandıracı, Taner Tombuloğlu ile Erol Özmandıracı’dan oluşan bir yönetim kurulu var. Şirketin Kurucu Ortağı ve Onursal Başkanı olan Nesim Özmandıra-cı, 1989 yılında Akmerkez’in de kurucu ortakları arasında yer almış. Şirketin vizyonda olan oğlu, şirketin yönetim kurulu üyesi Erol Özmandıracı ise şirketle birlikte Hilpark Suites İstinye, Hilpark İstinye, Bay İstinye Konakları, Beyza Konakları Tarab-ya projelerine de imza attı.

Turcas Petrol A.Ş. (Turcas) ve çatı kuruluşu Aksoy Holding A.Ş de Aksoy Plaza’yı 42 Mas-lak’a taşıdı. Bir başka deyişle, şirket 42 Maslak’tan yatay ofis gurubu içinde tek blokta 17 bin metrekare alanı satın aldı.

Sarai, Altınbaş ve Koçkaya Maslalk’fa

Karadenizli bir aile şirketi olan ve inşaatın yanı sıra bilişim ve mobilya sektörlerinde faaliyet gösteren Saral Şirketler Grubu, Koçkaya Otomotiv işbirliğiyle Maslak No 1 projesine imza attı. Kiralaması yeni başlayan projenin önemli kiracıları arasında Deloit-te, Koçkaya Holding ve Plus Kit-chen yer alıyor. Koçkaya Otomotiv ve İnşaat şirketinin sahibi ise Coşkun Kaya….Eyüp Ensar Sa-ral’ın kurduğu Alsar Maslak Gayrimenkul İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. yönetimini yakından incelediğimizde ise Saral Ailesi’nin yanı sıra Altınbaş Ailesi dikkatimizi çekiyor. Alsar Maslak Gayrimen-kul’ün yönetim kurulunda Ali Altınbaş (Altınbaş Holding Onursal Başkanı), Mehmet Macit Kalelioğ-lu, Mustafa Saral ve Serdar Altınbaş yer alıyor.

Zorlu ve Özdilek atakta

15-20 yıl öncesine kadar Levent’te Fabrikalar Bölgesi olarak anılan bölgede öne çıkan projeler arasında Tekfen Towers, Tekfen’in ampul fabrikasının, eski Gümüşsüyü Ha-lı’nın sahibi Necmettin Öztemir ve Bisaş Tekstil’in sahibi Muammer Ağım ile birlikte hayata geçirilen Metrocity Philips TV fabrikasının, Bülent Eczacı-başı’nm patronu olduğu Eczacı-başı Holding’e ait Kanyon projesi Eczacıbaşı ilaç fabrikasının, Ahmet Nazif Zorlu’nun patronu olduğu Zorlu Grubu’nun projesi Levent 199 ise Deva İlaç’ın eski fabrikasının bulunduğu arsaların üzerinde gerçekleştirildi. Bölgede Kristal Kule’nin yeni sahibi ise Finansbank….

Nahit Kiler’in sahibi olduğu Kiler Holding’in en uzun gökdelenler arasında ilk sıraya taşıdığı Sapphire’in yanı sıra bölgede dikkat çeken bir diğer yatırımcı grup, Hüseyin Özdilek’in patronu olduğu Özdilek Grubu oldu. Özdilek Park projesinin sahibi olan Özdilek’in Levent’te tamamladığı bir diğer proje de 32 katlı, toplam 35 bin m2 kiralanabilir alanıyla iş dünyasının yeni gözdesi konumunda olan River Plaza…

Levent’te 2011 yılında Türkiye’nin en iyi ofis projesi seçilen Nef Apa projesi ise Kanyon’un yanında yer alıyor. Proje, Türkiye’nin ilk ofset matbaasını kuran köklü aile şirketi Apa Ofset’in yönetiminde yer alan Cem Apa ile Nef înşaat’m Başkanı Erden Timur ortaklığıyla hayata geçirildi.

Tahincioğlu’dan Levent’e yatırım

Palladium projeleriyle girdiği gayrimenkul geliştirme sektöründe Nidakule markasıyla pek çok projeye start veren Tahinci-oğlu Gayrimenkul de 4. Levent’e son dönemlerde yatınm hamlesi başlatanlardan. Grubun Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, 25 bin metrekare kiralanabilir alana sahip Nidakule Levent projesini 2016 yılının dördüncü çeyreğinde tamamlamayı planlıyor. Tahincioğlu öte yandan Anadolu yakasında Göztepe Nidakule, Palladium Tower gibi önde gelen plazalanyla da iyi tanınıyor.

Esentepe’de Ali Sami Yen arsasında tamamladığı Torun Çenter projesini Denizbank’a genel merkez olarak kiralayan Torunlar GYO’nun Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Büyükdere Caddesi üzerinde de 66 bin m2’lik kiralanabilir ofis alanlı Torun Tower projesini de tamamladı.

Çiftçiler’de inşaat tam gaz sürüyor

Türkerler İnşaat ve Çiftçiler Holding işbirliğiyle Zincir-likuyu’da başlatılan Çiftçiler Towers’m inşaatı devam ediyor. Çiftçiler Towers tamamlandığında 180 metre boyunda 46 katlı iki rezidans kulesinden oluşacak. Boğaziçi alanında en fazla 15 metre yükseliğinde 5 katlı konut alanı inşa edilebildiği gerekçesiyle imara aykın olduğu haberleri gündeme gelen proje, her şeye rağmen şu anda fiilen hızla devam ediyor. Çiftçiler Holding’in yönetim kurulunda Hakan Çiftçi yer alıyor.

Zincirlikuyu’da Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman’m yanı sıra Metin Esin ve Mehmet Emin Armutçuoğlu’nun ortak olduğu Esin Yapı’mn konut ve ofis projesi 46 katlı İstanbloom da dikkati çeken gökdelenler arasında…

Ağaoğlu ve Çet’msaya’dan karma projeler

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu’nun 175 adet ofis bölümünü de içeren Maslak 1453 projesi gibi, Artaş inşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya da karma bir proje olan Edipse Maslak ve Maslak’ın Ayazağa tarafında Vadi İstanbul projelerini yürütüyor. Vergi rekortmenleri arasında yıllarca ilk 100 arasında yer alan Süleyman Çetinsaya’nın Vadi İstanbul’daki ortakları arasında Aydınlı Grup Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı ve Keleşoğlu inşaat’m Başkanı Mustafa Keleş davar. Maslak’taki en yeni karma projelerden biri de yatırımı Turkmall şirketinin yönetici ortağı Levent Eyüboğlu’na ait olan Uniq İstanbul… Dört blokta 150 bin metrekare inşaat alanına sahip Uniq İstanbul’un konser, müzikal, sergi, kongre, eğitim, toplantı, seminer, alışveriş gibi aktivite alanları var.

Hattat ve Şahenk bekliyor

Maslak ve Zincirlikuyu, gerçekleşen yatırımlar kadar çeşitli problemlerden dolayı inşaatı ya da proje süreci durmuş arsalara da ev sahipliği yapıyor. Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’in Maslak’ta Park Plaza hizasında 20-25 katlı bir bina yapacak yeri olduğu ancak iskan davalık olduğu için yıllardır kullanılmadığı belirtiliyor. Zin-cirlikuyu’da inşaatına 1989 yılında başlanan ve 2007 yılında tamamlanan Tat Tovvers ise hala kullanıma açılmadı. 2009 yılında ölen Salih Tatlıcı’nm yaptırdığı ve mirasçıları arasında payla-şılamayan yapı harap hale geldi.

Bu kapsamda değerlendirilebilecek projelerden biri de Maslak’ta başlatılan Diamond of İstanbul… Mehmet Hattat”m başkanı olduğu Hattat Holding’in sekiz yıldır bekleyen iddialı projesi hayata geçirebilseydi Türkiye’nin en uzun ve ilk çelik gökdeleni olacaktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yaşanan anlaşmazlıklar sonucu duran projenin bir kanadı konut, diğer kanadı 7 yıldızlı bir otel, bir diğer kanadı ise iş merkezi olarak planlanıyordu. Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat son olarak 30 bin metrekare alanı belediyeye ‘hibe ettiklerini’ projenin tamamlanması için Büyükşehir Belediyesi’nin karannı beklediklerini söylemişti.

Çalsk’tam Römesans’a defler Anadolu yakasında

Anadolu yakasında Varyap Plaza ve Varyap Meridian projelerindeki ofisleriyle tanınan Varyap İnşaat’m Ahmet Çalık’m başkanı olduğu Çalık Holding şirketi GAP İnşaat’la birlikte başlattığı Metropol İstanbul projesinde tamamlanma çalışmaları sürüyor.

1851 bağımsız üniteden oluşan ve 1.5 milyar liralık yatırım bedeli bulunan projenin yüzde 43.15’i Emlak Konut GYO, geri kalan yüzde 56.85’i ise eşit paylaşımla Varyap-Gap İnşaat Ortak Girişi-mi’ne aitti. Varyap geçen yıl sahip olduğu hisselerini yarısını Al-barakatürk bankasına sattı.

Özellikle bölgede öne çıkan ofis geliştiricilerinden biri olan Tahin-cioğlu tarafından inşa edilen 55 bin m2’lik alana sahip olan Palladium Tower ve üç farklı bloktan oluşan ve toplam 120 bin m2 alana sahip olan Nida Kule Ataşehir dikkat çekiyor. Ayrıca finans merkezinde de 85 bin m2’lik bir alanda TAO Tower projesinin geliştirilmesi planlanıyor.

Bir diğer önemli geliştirici olan Erman Ilıcak’ın sahibi olduğu Rönesans Gayrimenkul ise 44 biri 500 metrekarelik alanda inşaatı devam eden Rönesans Tower ve 40 bin metrekarelik alan üzerine planlanan Rönesans Ataşehir ile ön plana çıkıyor.

Farklı sektörler ‘ofiste’

Anadolu yakasında Ritim İstanbul, Dumankaya Horizon ve Dumankaya Vizyon projeleriyle bilinen Dumankaya ve My Newwork, My Office gibi plaza-lanyla tanınan Ağaoğlu gibi önde gelen inşaat firmalarının yanı sıra Kartal Kule ile EA İnşaat, Pendik’te Aeropark projesiyle Esas Gayrimenkul, Kartal’da La-pis Han’la Gürallar Yapı, Ataşe-hir’de Bulvar 216 projesiyle Özak GYO önde gelen önemli firmalar arasında dikkati çekiyor. EA İnşaat’m patronu Ekim Alptekin, ABD’de jet motoru üreten Eclip-se’nin kurucu ortağı olmasının yanı sıra havacılık ve inşaat sektörlerinin dışında Türk-Amerikan İşadamlan Derneği’nin (TABA) başkanlığını yürütüyor. Şevket Sabancı’nm en büyük torunu, Ali Sabancı’mn yeğeni olan Kazım Köseoğlu ise yönettiği Esas Gayrimenkul ile Aeropark’m yanı sıra Kavacık’ta Esas Plaza, Maltepe’de de Ofis Park yatırımlarının sahibi… Özak GYO’nun kurucu ortağı Ahmet Akbalık da tekstil, enerji ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren bir sanayici olmakla birlikte Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekilliği’ni ve TİM Sektörler Konseyi Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Kurulu Başkanlığı’nı yapıyor.

Ankaralı en genç patrondan Besa Kule

Mesa, Nurol, Tepe ve Nata başta olmak üzere Ankara kökenli fir-malann yatıranlarıyla bugünkü haline gelen başkent ofis piyasası, yeni projelerle hareketleniyor. Ankara Ticaret Odası Başkanı olan ve şehrin ünlü vergi rekortmenleri arasında yer alan Salih Bez-ci’nin inşaat şirketi Besa Grup’un yeni ofis projesi Besa Kule… Bez-ci’nin şirketin başında olan 1990 doğumlu oğlu Efe Bezci ise Türkiye Genç İşadamlan Derneği’nin 21 yaşında en genç üyesi olmuş. Panora ve Armada alışveriş merkezlerinin işletmesinde görev alan Besa, bilişim, enerji, telekomünikasyon ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

Opet’in kurucusu Ankara ofis piyasasında

Akaryakıt dağıtım şirketi Opet’in kurucusu ve ortağı Öz-türk Ailesi, İstanbul’dan sonra Ankara’ya da el attı. Öztürk Grubu ve Uzaltaş ortaklığıyla kurulan OP Grup’un Regnum Sky Tower projesinin 150 metrelik yüksekliğiyle Ankara’nın en gözde binalarından biri olması bekleniyor. Projede Opet Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk ile ortak olan Uzaltaş’m sahibi Ünal Pala ise 18 yıldır inşaat ve akaryakıt istasyonu işletmeciliği yapıyor. Pala, aynı zamanda Türkiye Genç İşadamlan Derneği Denetleme Kurulu Başkanı…

Bayrakta? yeni ofis konseptleriyle iddialı

1953 yılında aile şirketi olarak kurulan Bayraktar İnşaat, gay-rimenkulün yanı sıra turizm ve enerji sektörlerinde de faaliyet gösteriyor. Mehmet Bayraktar’m başkanı olduğu şirket, toplam büyüklüğü 2 milyon metrekareyi aşan üstyapı projelerinin yapım ve yatınmlannı üstlenmiş… Şirket, ilk A sınıfı ofislerinin yer aldığı Bayraktar Center’ın ardından Via Tower, Via Green, geniş kiralanabilir ofis alanlan sunan Via Fiat ve Via Çenter ile devam etmiş.

İzmir’de Sancak Folkart’la büyüyor

İş GYO, Tekfen OZ, Soyak gibi pek çok şirketin proje ürettiği İzmir’in Bayraklı Bölgesi, modern ofis projeleriyle canlandı. İzmir’e 200’er metre yüksekliğinde 43’er katlı iki ofis kulesinden oluşan Folkart Towers’ı kazandıran Ethem Sancak’m yeğeni, Folkart Yapı’mn sahibi Mesut Sancak, konut projesi Folkart Bornova’yı da satışa çıkardı.

İzmir’in ilk iş ve yaşam merkezi olma özelliğini taşıyan 171 ofıslik Bayraklı Towers projesinin sahibi ise İzmir’de tanınan Kavuklar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavuk ile Miray İnşaat Yönetim Kurulu Başkam Haydar İnaç… Abdullah Kavuk, 38 yıl önce Malatya’dan İzmir’e akaryakıt istasyonu işletmek için gelen bir patron. Otomotiv sektöründe de faaliyet gösteren Kavuk, Malatya Park AVM’nin en büyük ortaklarından… Kazakistan’ın İzmir Fahri Konsolosu da olan Kavuk’un, İzmir, Malatya, Manisa ve İstanbul illerinde toplam 10 benzin istasyonu, 8 otomotiv plazasma sahip olmakla birlikte, sigorta, gayrimenkul, prefabrik, tarım, hayvancılık, matbaa ve mürekkeple hazır beton alanlarında şirketleri bulunuyor.

İzmirli 30 patror Mistral’de birleşti

İzmir Bayraklı’da 2016 Hazi-ran’da tamamlanacak Mistral İzmir’de biri 154, diğeri 216 metre 2 kule var. Projenin 48 katlı ofis bloğunda 153 ofis yer alıyor. Miray İnşaat, Arkas Holding, Erdoğan Atay Holding, Barçm Spor ve Batıçim Çimento gibi farklı şirketleri bünyesinde barındıran, Lucien Arkas başta olmak üzere Haydar İnaç, Tufan Ünal, Erdoğan Atay Holding A.Ş., Deniz Barçm, Serhan Ünsal gibi 30’un üzerinde ortağı barındıran Mistral Yapı’nm Yönetim Kurulu Başkanı da Arkas Holding’in CEO’su olan Önder Türkkanı.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu