İş Fikirleri ve İş Kurmak

İsteyen her girişimci İngiltere’ye gidebilir

İsteyen her girişimci İngiltere’ye gidebilir

1963 yılında Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında imzalanan Ankara Anlaşması gereğince İngiltere, Türkiye’den her yıl belli sayıda girişimci almak zorunda. https://www.myfikirler.org Bunu yaparken, diğer ülkelerin aksine girişimci sayısında belli bir kota uygulamıyor. Yurt dışında yaşam, eğitim, sağlık alanlarında hizmet veren Yeni Bir Hayat’ın Kurucusu Şevki Akaydın, “İngiltere girişimciler için önemli fırsatlar sunuyor” diyor.

Yurt dışında bir girişim yapılmak istenildiğinde o ülkenin prosedürleri, bürokratik işlemleri en uğraş gerektiren süreçtir. Bu anlamda iyi bir danışmanlık hizmeti almak büyük önem taşıyor. Birçok şirkette uzun yıllar yönetici olarak çalışan Şevki Akaydın, kendi şirketi Yeni Bir Hayat ile girişimcilere yurt dışında, özellikle en zoru olarak bilinen İngiltere’de yeni bir kariyer imkanı sunuyor. Akaydın, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İngiltere’de Surrey Üniversitesinde master yaptı. Türkiye’de Efes Pilsen, Kanada’da Kraft Foods ve İngiltere’de Constellation Wines firmalarında üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra 2011 yılında Türkiye’ye döndü.

Yurt dışında yaşam ve göçmenlik konusunda ciddi bir bilgi kirliliği olduğunu gören Akaydın, Yeni Bir Hayat’ı kurmaya karar verdi. Şirket, yurt dışı yaşam, sağlık ve eğitim alanlarında hizmet veriyor. Yurt dışı yaşam birimi, İngiltere, Kanada ve ABD göçmenlik üzerine danışmanlık hizmeti sunuyor. https://www.myfikirler.org Yurt dışı sağlık hizmeti ise ABD’de doğum, tedavi ve tüp bebek konularında ailelere yardımcı oluyor. Eğitim alanında ise üniversite, dil okulları, work&travel ve değişim programlarını sunuluyor.

İngiltere’de iş kuracaklara tavsiyeler

■    Öncelikle kurmayı planladığınız iş ve sektörle ilgili çok iyi araştırma yapın.
■    Profesyonelce çalışan, güvenilir bir firmadan danışmanlık hizmeti alın.
■    Başvuruları eksiksiz doldurun.
■    Kendinize gerçekçi hedefler koyun, İngiltere’deki yaşam ve ekonomik koşullarla ilgili iyi bir ön araştırma ve planlama yapın.
■    Fiyatları daha makul olsa da profesyonel çalışma yöntemleri izlemeyen, iyi bir ofise ve ekibe sahip olmayan danışmanlık şirketlerinden uzak durun. Bu tarz firmalar, müşterilerin özgeçmiş ve hedeflerine uygun olmayan dosyalar hazırladıklarından dolayı başvurulara red alma oranları yüksek.

Hedefler gerçekçi mi?

Yeni Bir Hayat, sektör ve şehir seçimi, pazar ve rakiplerin analizi, satış, pazarlama stratejileri ve tüm finansal analizleri kapsayan bir yıllık iş planı da dahil olmak üzere tüm detayları içeren bir danışmanlık hizmeti sunuyor. Öncelikle kişilerin neden yurt dışına gitmek istedikleri, hangi sektörde nasıl bir iş kurmayı istedikleri öğrenilerek bu hedeflerinin ne kadar gerçekçi olduğuna karar veriliyor.

Sonrasında kendi iş geçmişleri ve maddi birikimlerine göre iş kurabilecekleri sektörler hakkında bilgilendirme yapılıyor. Kesin karar verildikten sonra kişi ve ailesi için başvuru dosyası hazırlanmaya başlıyor. Şu anda İstanbul, Londra ve ABD’de üç adet ofisle hizmet verdiklerini belirten Akaydın, “İleride Kanada’da bir ofis açmayı planlıyoruz. Ayrıca 2013 yılında Ankara ve İzmir ofislerimizi de faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz” diyor.

Tüm detayları düzenliyor

Yeni Bir Hayat ile insanlara yurt dışında, özellikle en zoru olarak bilinen İngiltere’de yeni bir kariyer imkanı sunduklarını ifade eden Akaydın, bunu yaparken, 1963 yılında Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında imzalanan Ankara Anlaşması’nın detaylarını kullandıklarını belirtiyor. Zira bu anlaşma gereği İngiltere, Türkiye’den her yıl belli sayıda girişimci almak zorunda. Şimdiye kadar İngiltere’nin hep zorluklar çıkartarak ‘İngiltere’nin Türkler için en ulaşılmaz yer olarak’ bilinmesini sağladığına dikkat çeken Akaydın, bu anlaşmadan yola çıkarak İngiltere’nin reddetme imkanını ortadan kaldıracak kadar ayrıntılı bir başvuru yaparak Türk girişimcilerin İngiltere’ye yerleşmesine, orada iş kurmasına, kendisi ve ailesinin de tüm haklardan yararlanmalarına imkan sağladıklarının altını çiziyor.

Kalacakları evden, işyerlerine, iş planlarına ve İngiltere ile yapılması gereken tüm görüşmelere kadar tüm adımlar şirket tarafından yürütülüyor. Her başvuru dosyasının kişinin iş geçmişi ve hedeflerine göre profesyonelce ve gerçekçi olarak hazırlanması gerekiyor. Çalışacakları sektör, rakipler, maliyetleri gibi konularda yeterli ön araştırma yapılmadan hazırlanan iş planları ve dosyaların reddedilme olasılığı bir hayli yüksek oluyor.

Belli bir kota yok

Kanada’nın aksine İngiltere’nin belirli bir kota uygulamadan her başvuruyu kendi içinde özel olarak değerlendirerek karara vardığını ifade eden Akaydın, böyle bir fırsatın yeni duyulmaya başlanmasına karşın İngiltere’ye ciddi bir talep oluştuğuna dikkat çekiyor. Özellikle Türkiye’deki işini büyütmek, İngiltere ve Avrupa pazarına açılmak isteyen girişimcilerin ilgi gösterdiğini belirten Akaydın, İngiltere pazarına ilişkin fırsatları şu sözlerle dile getiriyor:

“İngiltere’nin Euro bölgesinin dışında kalması sebebiyle Avrupa’daki krizden daha az etkilenmesi, dünyanın en büyük ve en dinamik ekonomilerinden birisi olması nedeniyle de iş alanında önemli fırsatlar sunuyor. Öncelikle her meslek grubundan kişiler bir sermaye limiti, belirli bir eğitim mecburiyeti olmadan başvuru yapabiliyorlar. Önemli olan kişinin İngiltere’de kendisine ait bir işyeri kurup işletmeyi ciddi olarak düşünmesi. Burada önemli olan kriterlerden birisi kişinin bu işi yapabilecek kadar eğitimi ve tecrübesinin olması.”

Örneğin, kuaför olarak iş kurmak isteyen bir kişi ortaokul mezunu olabilir. Şayet kuaförlük üzerine bir sertifikası ve iş tecrübesi varsa başvuru yapmak için aranılan ilk kriteri karşılamış oluyor. Tüm meslek gruplarından başvuru yapılabiliyor. Akaydın, mühendis, yönetici, IT uzmanı, turizmci, boyacı, elektrik teknisyeni, aşçı, muhasebeci bu mesleklerden sadece bir kaçı olduğunu belirtiyor.

5 yıl sonra AB vatandaşlığı

İngiltere’nin diğer önemli bir avantajı da sermaye limitinin olmaması. Önemli olan kişinin işi kurup, yürütecek kadar bir birikiminin olması. Bu rakam 10 bin lirada olabiliyor, 30 bin lira da. Akaydın, diğer bir avantaj olarak da çok iyi İngilizce bilmenin gerekmediğini kaydediyor. Yani işinizi yürütebilecek düzeyde İngilizce bilmeniz yeterli. Girişimci olarak yerleşildiğinde, girişimcinin ailesi ve 18 yaşından küçük çocukları da İngiltere’ye yerleşebiliyor. Eğitim ve sağlık sisteminden tüm İngiliz vatandaşları ile eşit şekilde ücretsiz olarak faydalanabiliyorlar. Beş yıl sonunda da tüm aile İngiliz vatandaşı olarak, Avrupa Birliği pasaportu alabiliyor.

Erkek adaylar askerliklerini 38 yaşına kadar erteleyip bedelli askerlik statüsü kazanabiliyorlar. İngiltere girişimci vizesi başvurusuna ortalama bir aydan kısa bir zamanda yanıt alınabiliyor. Akaydın, Kanada ve ABD’deki girişimci yerleşim vizeleri ile kıyasladığında şu farkların ortaya çıktığını söylüyor:

“Her iki ülkede 400 bin ile 1 milyon dolar arasında değişen sermayeye sahip olmanızı ve bunu ülkelerine yatırmanızı istiyor. Kurduğunuz işle ilgili devamlı olarak çok sıkı denetimlerde bulunuyorlar. Ayrıca her iki ülkenin de başvurunuzu cevap vermesi en az bir yıl sürüyor. Bu da başvuru sahibi için belirsizlikle geçen bir yıl demek oluyor.”

Burcu Tuvay

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

4 Yorum

  1. yaşım 19 içimde çok fena girişimcilik ruhu var yurtdışında bir işletmeyle başlayıp zincir kurmak istiyorum yemek sektörü alanında ama maddi imkanım yok. parası olup ortaklık kurmak isteyenler varsa bana e-posta üzerinden ulaşsın işletmeyi ben yönetirim ortaklık yüzdesini ise anlaşılır kendime çok güveniyorum sonuna kadar da güvenilir birisiyimdir benimle iş yapan kazanır… e-postam talhatasdemir43@gmail.com

  2. Erkek kuaforuyum ustalik ve usta ogreticilik belgelerim var15 yil bu meslek deyim yurtdışında calismak istiyorum ilgilenirseniz sevinorim telefon 05353629480

  3. Ingilterede 5 yildan sonra ingiliz vatandasi olup pasaport alamazsiniz.ingiliz pasapotununa sahip olabilmek icin son 4-5 yildir uygulanan sinav sistemi var. ingilterenin gecmisi, yasam tarzi , ve bunun gibi nice degisik konular hakkinda 10.000 soru icinden secilen sorularla yapilan bir sinav. Bu sinavi gecemez iseniz pasaport yok. Inanmayan arastirsin. Uzgunum. Ama neden boyle 5 sene sonra aliiyorsunuz pasaportu diye yazarak yanlis bilgi veriyorsunuz anlamis degilim.

  4. Yunus erkek kuaförüyüm 16 senedir dükkan işletiyorum ama yurt dışına çıkmak istiyorum ustalık belgelerin var tlf 00905449138420 cevaplarımızı bekliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu