Kariyer ve İş

İşverene 773 TL destek

Hükümet 1.5 milyon kişilik istihdam seferberliği başlattı. 2017’de ilave bir kişiye iş sağlayan net asgari ücreti ödeyecek, vergi ve primleri devlet karşılayacak. Paketin maliyeti 12 milyar TL. İstihdam seferberliğinde İŞKUR kilit rol üstlenecek…

BİRBİRİ ardına açıklanan vergi indirimleri, teşvik paketleriyle piyasayı canlandıracak adımlar atan Hükümet, “2017’de 1 milyon istihdam” hedefinde çıtayı yükseltti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) daha önce duyurduğu “İşsizliğe karşı artı 1” istihdam kampanyasına devletin de işverenin asgari ücret üzerindeki yüklerini üstlenerek destek vereceğini açıklayan Hükümet, 1.5 milyon kişilik yeni istihdam paketini açıkladı. Devlete toplam maliyeti 12 milyar TL olarak hesaplanan istihdam paketi ile 2017’de mevcut istihdama ilave olarak bir kişiye iş sağlayan işveren, bin 404 TL olan net asgari ücreti ödeyecek. Asgari ücret üzerindeki vergi ve primleri ise devlet karşılayacak. Böylece, bugün için bir çalışanın 2 bin 177 TL olan işverene maliyeti hafifleyecek. Uygulanacak destek kapsamında işverenler mevcut istihdama ilave olarak işe alacakları her bir kişi için sadece bin 404 TL ödeyecek, geriye kalan 773 TL tutarındaki prim ve vergi yükümlülüklerini devlet karşılayacak.

TOBB’un geçen hafta düzenlediği Türkiye Ekonomi Şurasında istihdam seferberliği kampanyası başlatıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve 11 bakan ve başbakan yardımcılarının katılımıyla gerçekleştirilen şurada istihdam seferberliğinin startını Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi. Sanayici ve işadamlarını istihdam seferberliğine çağıran Erdoğan, “Mart döneminde işsizlik rakamlarını gümbür gümbür aşağıya çekmemiz lazım” dedi. 2010 yılında TOBB Genel Kurulu’nda yaptığı istihdam çağrısını anımsatan Erdoğan, yıllık 1 milyon 400 bin ilave istihdamla 2011 ‘de rekor bir artış yakalandığını vurguladı. Yeniden kolları sıvama zamanı olduğunun altını çizen Erdoğan, “TOBB’un tüm üyeleri nezdinde yeni bir istihdam seferberliği başlatıyoruz. Bu defa inşallah, 2010-2011 yılındaki rekoru da geride birakacak bir sonuç elde edeceğiz, ben buna inanıyorum” ifadelerini kullandı.
12 MİLYAR TL’LİK KAYNAK

Başbakan Binali Yıldırım, planlanan 1.5 milyon çalışan için bir yılda 12 milyar TL’lik kaynağı hükümet olarak karşıladıklarını aktardı. Çalışanların iş başı eğitimini karşılayacaklarını ve eğitim süresince 500 bin çalışanın maaşını vereceklerini anımsatan Yıldırım, paket kapsamında 1.5 milyona kadar bütün ilave istihdam edilenlerin sigorta primi ve vergilerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nca karşılanacağını açıkladı. Yıldırım, çalışmaların bunlarla sınırlı olmadığını, mesleki eğitim programı için istihdam alanı oluşturduklarını, bütün bunlarla en az 2 milyon vatandaşa yeni iş imkanı açılacağını belirtti.

Hükümetin istihdam seferberliğinde Türkiye İş Kurumu (1ŞKUR) kilit rol üstlenecek. 2017 yılında aktif işgücü programlarına 3.1 milyar TL kaynak ayıracak olan IŞKUR, bu yıl düzenleyeceği eğitim programlarıyla yüz binlerce kişiye iş kapısı açacak. İlk planlamalara göre IŞKUR, 2017 yılında 300 bin kişinin işbaşı eğitim programları, 100 bin kişinin mesleki eğitim kursları, 100 bin kişinin girişimcilik eğitim programı, 100 bin kişinin de toplum yararına çalışma programlarından yararlandıracak. Başbakan Binali Yıldırım’ın “çalışanların iş başı eğitimini karşılayacakları ve eğitim süresince 500 bin çalışanm maaşını vereceklerine” yönelik açıklamaları, işbaşı eğitimi programlarında sayının artacağmı işaret ediyor.

İSTİHDAM ZORUNLULUĞU GELDİ

İŞKUR Genel Müdür Vekili Mehmet Ali Özkan, Para Dergisi’ne kurumunun 2017 yılı hedeflerini ve aktif işgücü programlarım anlattı. İŞKUR, 2017 yılında “işbaşında öğrenme” fırsatı tanıyan işbaşı eğitim programlarına ağırlık verecek. 2014 yılında 59 bin 456, 2015’te 159 bin 76 kişiyi işgücü eğitim programından yararlandıran İŞKUR, 2016’da 238 bin 205 kişinin katıldığı 103 bin 852 işbaşı eğitimi programı düzenledi. İşbaşı eğitim programlarının amacının işgücü piyasasına gireceklere nitelik ve tecrübe kazandırmak olduğunu söyleyen Özkan, işverenlerin ise program sırasında birlikte çalışacağı kişiyi tanıma fırsatı yakaladığını vurguladı. Özkan, zaten istihdamın bu düzeylerde olmasının sebebinin bu olduğunu söyledi.

Geçmiş yıllarda istihdam zorunluluğu olmamasına karşın uygulanan işbaşı eğitim programlarını başarıyla bitiren katılımcıların istihdam oranlarının yaklaşık yüzde 75 olduğuna dikkat çeken Özkan, 2017 yılında işbaşı eğitim programlarında istihdam zorunluluğu uygulanmaya başlandığının altını çizdi. Özkan, “Program sonunda katılımcıların en az yüzde 50’sinin 60 günden az olmamak üzere en az program süresi kadar istihdam edilmesi şart koşulmuştur” dedi.

1 2 3Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu